Scenariusz środowiskowy - Droga wody z chmury do czajnika, Konspekty zajęć i lekcji


Joanna Langa

Edukacja wczesnoszkolna z wychowaniem przedszkolnym

Rok 3/semestr 6

Grupa wiekowa: 6-latki

Temat tygodnia: Woda nasz ziemski skarb.

Temat: Wędrówka kropli deszczu z chmury do czajnika - rozmowa na temat wiersza.

Cele ogólne:

- poznanie drogi wody do naszych mieszkań;

- wzbogacanie słownika dzieci o nowe wyrazy( wodociąg, rurociąg, pompa, wody podziemne);

- poszerzanie wiadomości na temat przydatności wody i zastosowania wody w życiu codziennym.

Cele operacyjne: dziecko:

- potrafi opowiedzieć własnymi słowami wędrówkę kropli deszczu z chmury do czajnika;

- potrafi odszukać na rysunku wszystkie miejsca, gdzie jest woda i zamalować je na niebiesko;

- potrafi podać przynajmniej jeden sposób wykorzystania wody z kranu;

- włącza się do rozmowy;

- słucha uważnie nauczyciela i innych dzieci;

- prawidłowo wykonuje polecenia;

- współdziała z dziećmi w zabawie.

Metody pracy:

Czynna, słowna

Formy pracy:

Zbiorowa, indywidualna

Pomoce dydaktyczne: wiersz, ilustracja przedstawiająca drogę kropli wody z chmury do czajnika, karty pracy, kredki.

Przebieg zajęć.

1. Słuchanie wiersz czytanego przez nauczycielkę: „Przygoda małej kropli wody”

Wpadła kropla do strumienia, strumień płynie od niechcenia.

Do strumienia wpada struga, najpierw jedna, potem druga.

I już jako spora rzeczka, strumień dotarł do miasteczka.

Płynie kropla niezbyt szybko, to za listkiem, to za rybką.

Aż tu nagle młode pstrągi mówią: - Kryj się, wodociągi!

Nasza kroplę coś chwyciło i wciągnęło z wielką siłą.

I już kropla płynie rurą, gdzie jest ciemno i ponuro.

Przerażoną i zemdloną, kroplę w filtrach oczyszczono.

I po chwili szumi w kranie, w filtrowanym, czystym stanie.

Z kranu wpadła wprost do pralki, gdzie się prały jakieś halki.

Prąd po pralce kroplę toczy, mydło kroplę gryzie w oczy.

Wreszcie bardzo wyczerpana, zaplątała się w falbanach.

Teraz wisząc koło pieca, tak piecowi się poleca:

Grzej mnie piecu jak najwięcej żebym miała wolne ręce.

Gdy się znowu stanę parą to ucieknę jakąś szparą.

2. Rozmowa na temat wysłuchanego utworu:

- W jaki sposób kropla wody trafiła z rzeki do mieszkania?

(wodociągiem)

- Jak nazywa się urządzenie, które wciągnęło krople do rury?

(pompa)

- Czy woda z rzeki nadaje się bezpośrednio do spożycia? Co trzeba zrobić z taką wodą? (oczyścić, przefiltrować)

- Czy kropla wody była zadowolona z tego, że znalazła się w kranie?

3. Pokaz i omówienie na podstawi obrazka drogi kropli wody: z chmury- do czajnika. Można wykorzystać fragment z książki: „Woda płynąca w kranie pochodzi, albo z wód podziemnych, albo z rzeki. Wodę taką przed doprowadzeniem jej do domów oczyszcza się w sztucznych filtrach i dezynfekuje środkami chemicznymi, które zabijają zarazki. Uzdatniona wodę dostarcza się rurami tam, gdzie jest potrzebna”.

4. Zabawa ruchowa „Złap krople” - jedno dziecko jest „pompą, która wciąga krople” - biega po klasie i stara się dotknąć jak najwięcej dzieci- „kropelek wody”. Dziecko dotknięte chwyta za rękę „pompę” i biega z nią. Następne dziecko dołącza się do ostatnio złapanej kropli - tworzy się wąż, i biegają razem, itd. Zabawa trwa, aż wszystkie „ krople” zostaną wciągnięte przez „pompę ”i powstanie długi wąż - rurociąg.

5. Dzieci siedzą w kręgu i w tzw. rundce, mówią: Do czego można wykorzystać wodę płynącą w kranie? - podają jedno zastosowanie, takie, którego jeszcze nikt nie mówił, np. do mycia twarzy; do mycia zębów; do kąpieli; do zmywania; do zmywarki; do prania ręcznego; do pralki; do podlewania kwiatów; do gotowania zupy; do picia; do mycia podłogi; do malowania farbami; itd.

6. Karta pracy - pomaluj na niebiesko drogę kropli wody do czajnika i rury, w których płynie woda.

7. Opowiedz o wędrówce kropli deszczu z chmury do czajnika. W opowiadaniu wykorzystaj wyrażenia, takie jak: wody podziemne, pompa, rurociąg (dzieci, które skończą kolorowanie podchodzą do nauczycielki i opowiadają jej o wędrówce kropli -w oparciu o rysunek.


