Tydzień dzieci miał siedmioro - nauka dni tygodnia, Konspekty zajęć i lekcji


TEMAT: Tydzień dzieci miał siedmioro - nauka dni tygodnia.

GRUPA WIEKOWA: 4-5 latki

CELE:

Dziecko:

 - czerpie radość z uczestnictwa w zabawach ruchowych,

- łączy w pary pasujące do siebie obrazki i przedmioty,

- uważnie słucha utworu literackiego,

- ilustruje ruchem treść wiersza,

- wypowiada się na bliskie mu tematy,

- określa nastrój utworu muzycznego,

- bez przygotowania przedstawia ruch do muzyki,

- wie, czego brakuje i potrafi to dorysować.

METODY: słowna, czynna, oglądowa

ŚRODKI DYDAKTYCZNE: tamburyn, szarfy w czterech kolorach, obrazki do pary, wiersz J. Brzechwy „Tydzień”, kartki dla każdego dziecka, kredki, długi arkusz papieru podzielony na 7 części

 

PRZEBIEG:

1. „Kto ma taką samą szarfę?” - zabawa ruchowa, orientacyjno-porządkowa.

Dzieci otrzymują szarfy w czterech kolorach (każda grupa kolorów musi być parzysta, jeśli nie - nauczyciel zakłada szarfę i staje się uczestnikiem zabawy) i poruszają się do dźwięków tamburynu. Na wyraźny sygnał szukają dziecka z takim samym kolorem szarfy i trzymają się za ręce.

 

2. „Co pasuje” - zabawa dydaktyczna. Każde dziecko losuje obrazek przedstawiający bawiące się dzieci. Jego zadaniem jest dobrać pasującą do niego ilustrację z atrybutem, którym bawią się dzieci na głównym obrazku. Dla podwyższenia stopnia trudności nauczyciel umieszcza również ilustracje, które nie mają pary.

 

3. „Tydzień” - wysłuchanie wiersza J. Brzechwy. Dzieci siedzą w kręgu na dywanie i słuchają utworu.

 

Tydzień dzieci miał siedmioro:

„Niech się tutaj wszystkie zbiorą!”

Ale przecież nie tak łatwo

Radzić sobie z liczną dziatwą:

Poniedziałek już od wtorku

Poszukuje kota w worku,

Wtorek środę wziął pod brodę:

„Chodźmy sitkiem czerpać wodę”.

Czwartek w górze igłą grzebie

I zaszywa dziury w niebie.

Chcieli pracę skończyć w piątek,

A to ledwie był początek.

Zamyśliła się sobota:

„Toż dopiero jest robota!”

Poszli razem do niedzieli,

tam porządnie odpoczęli.

Tydzień drapie się w przedziałek:

„No, a gdzie jest poniedziałek?”

Poniedziałek już od wtorku

Poszukuje kota w worku -

I tak dalej...

 

Po przeczytaniu tekstu nauczyciel pyta:

- Ile dzieci miał tydzień?

- Czy pamiętacie, jak się nazywały?

- Co robiło każde z nich?

4. Ilustrowanie ruchem treści wiersza - nauczyciel kolejny raz czyta wiersz, a dzieci przedstawiają ruchem kolejne dni tygodnia i opisywane czynności (szycie igłą, nabieranie sitkiem wody itd.).

5. Inscenizacja - nauczyciel wybiera 8 (7 dni tygodnia i tydzień) chętnych dzieci, które przedstawią wiersz w formie miniteatru. Reszta dzieci bacznie obserwuje, siedząc w półkolu.

 

 6. „Nasz kalendarz” - wykonanie prac plastycznych.

Nauczyciel rozmawia z dziećmi o tym, co robią w poszczególne dni tygodnia. Następnie zawiesza w widocznym miejscu szkielet kalendarza (długi arkusz papieru podzielony na 7 części). Omawia z dziećmi aktywności w każdym dniu tygodnia i wspólnie rysują schematyczne rysunki symbolizujące dane zajęcia (np. poniedziałek - ćwiczenia gimnastyczne, wtorek - zajęcia umuzykalniające itp.). Pozostaje wolne miejsce w sobotę i w niedzielę. Zadaniem dzieci jest samodzielne narysowanie tego, co robią lub chciałyby robić w weekend. Po skończonej pracy przedszkolaki pokazują swoje prace koleżankom i kolegom, opowiadają o pokazanych tam zajęciach.

Na koniec zajęć rysunki dzieci powieszone zostają na kalendarzu.

 


