Podróż po kraju, przyroda, scenariusze kl.5


"Podróż po kraju - utrwalenie wiadomości”

Scenariusz lekcji w klasie 5

I. Cele lekcji:

CEL OGÓLNY: Zastosowanie praktyczne poznanych wcześniej wiadomości.

CELE SZCZEGÓŁOWE:
Uczeń:

 zna główne cechy ukształtowania terenu Polski;

 prawidłowo odczytuje wiadomości z mapy hipsometrycznej;

 wyjaśnia na czym polega pasowy układ rzeźby terenu Polski;

 określa położenie krain geograficznych Polski;

 zaznacza na mapie miejsca wydobycia surowców mineralnych;

 wskazuje na mapie największe polskie miasta, rzeki i jeziora;

 podaje nazwy łańcuchów górskich, gór, wyżyn, nizin i pojezierzy;

 czuje się odpowiedzialny za efekt pracy grupy.

II.Metody:

 pogadanka;

 metoda praktycznego działania

III.Formy pracy: zbiorowa; grupowa.

IV.Środki dydaktyczne: mapa hipsometryczna Polski; atlasy; podręczniki; arkusze tektury z zaznaczoną mapą konturową Polski; masa solna; farbki; wykałaczki; małe karteczki.

V.Tok lekcji:
A/ Faza wprowadzająca
1. Sprawy organizacyjno- porządkowe
2. Wprowadzenie do tematu poprzez przypomnienie potrzebnych do lekcji wiadomości:

 pasowy układ rzeźby terenu w Polsce;

 największe krainy geograficzne na terenie Polski;

 największe łańcuchy, pasma górskie w Polsce;

 bogactwa mineralne wydobywane na terenie Polski;

 kolory, którymi zaznaczamy na mapie niziny, wyżyny i góry.
3. Zapoznanie uczniów z tematem i celami lekcji.


B/ Faza realizacji;

1. Podział klasy na grupy.
2. Losowanie zadań przez poszczególne grupy.
Zadaniem każdej grupy jest wyklejenie z masy solnej przestrzennej mapy Polski, pomalowanie jej odpowiednimi kolorami wg pasów krajobrazowych oraz zaznaczenie za pomocą chorągiewek wykonanych z wykałaczek następujących szczegółów:
Grupa I: nazw największych krain geograficznych w Polsce;
Grupa II: nazw największych rzek i jezior;
Grupa III: największych polskich miast;
Grupa IV: największych łańcuchów i pasm górskich;
Grupa V: bogactw mineralnych w Polsce.
3. Wykonywanie prac przez poszczególne grupy:

 Lider kieruje pracą grupy, organizuje ją, dba, aby wszyscy byli zaangażowani w pracę. Pilnuje, aby grupa pracowała nad swoim zadaniem nie tracąc czasu na kwestie uboczne.

 Sekretarz pilnuje, by nie umknęły ciekawe pomysły zgłaszane w czasie pracy i przygotowuje napisy.

 Sprawozdawca uzgadnia z grupą stanowisko i prezentuje efekt pracy grupy.

 Każdy członek zespołu stara się pracować intensywnie, dbać o osiągnięcie wspólnego celu, Uważnie słucha co mają do powiedzenia inni, nie przerywa wypowiedzi i pracy kolegów

 Nauczyciel nadzoruje pracę uczniów.

C/ Faza podsumowująca
Prezentacja prac poszczególnych grup.
Podsumowanie i ocena aktywności uczniów.


