ENERGIA, WIERSZE O OCHRONIE ŚRODOWISKA


ENERGIA

Scenariusz zajęć badawczych dla dzieci 6-letnich

Cel główny :

Stwarzanie sytuacji edukacyjnych sprzyjających poznaniu rzeczywistości w środowisku społeczno-przyrodniczym.

Cele szczegółowe :

IV3/IV2-znam wybrane urządzenia techniczne codziennego użytku ułatwiające prace domowe,

IV3/IV3-uczę się, pod opieką dorosłych, zasad bezpieczeństwa przy korzystaniu z urządzeń elektrycznych,

IV3/IV1-posługuję się zabawkami mechanicznymi o różnych źródłach zasilania,

-potrafię wyjaśnić czym jest energia i skąd ją czerpiemy,

-wiem co to są odnawialne źródła energii,

-kształtuję postawę proekologiczną i zachowania energooszczędne,

-wiem, że prąd jest niebezpieczny dla naszego zdrowia i życia.

Metody :

Podające - objaśnienia, instrukcje, zagadki,.......

Poszukujące - rozmowa, burza mózgów,.......

Ekspresyjne - aktywizujące

Praktyczne - samodzielne wykonywanie zadań.

Formy : grupowa, zespołowa, indywidualna.

Środki dydaktyczne :

• Wąż z papieru, metalowa pokrywka

• Plastikowy pręt, kawałek wełnianego materiału

• Kłębek włóczki, świeca, zapałki, latarka

• Pilot do magnetofonu, zegarek, baterie różne

• Bateria płaska, żaróweczka, kable, metalowe przedmioty, drewno, szkło, guma, papier, plastik, talerz z wodą

• Znak ostrzegawczy „Nie dotykać, urządzenie elektryczne”

• Taśma klejąca, paski bibuły

• Cukier, woda, cytryny, wyciskarka do owoców, nóż, szklanki

• Kartony z trzema wzorami twarzy.

PRZEBIEG ZAJĘCIA :

1.Zabawa powitalna „Iskierka”.

„Iskierkę przyjaźni puszczam w krąg,

Niech wróci do moich rąk”.

Zabawa wprowadziła nas w temat dzisiejszych zajęć. Dziś będziemy mówili o prądzie, a także o tym, jak mądrze i bezpiecznie z niego korzystać.

2.Zabawa badawcza „Zaczarowany wąż”.

Węża wyciętego z papieru w kształcie spirali układamy na metalowej pokrywce. Pręt plastikowy pocieramy kawałkiem wełnianego materiału. Pręt „ładuje się” elektrycznie i przyciąga węża jak zaklinacz.

3.Pytania do dzieci :

- Kto powie co się stało ? Dlaczego ?

- Co to jest prąd ? (niewidoczna energia)

- Do czego wykorzystujemy energię w naszym domu ?

4.Układanie puzzli „Urządzenia elektryczne”.

Dzieci dostają puzzle w kopertach, dla każdego dziecka jedna koperta.

5.Pytania do dzieci :

- Gdzie jest wykorzystywany prąd ?

- Jak dostaje się do naszych domów ?

6.Zagadka słowna „Co to jest ?”

W elektrowni powstaje,

Do domów się dostaje.

Jest silny niesłychanie,

Włącza pralkę i oświetla mieszkanie. (prąd)

7.Pytania do dzieci :

- Gdzie powstaje prąd ? (w elektrowni)

- Jak dostaje się do naszych domów ? (płynie przewodami)

8.Zabawa „Sieć elektryczna”

Nauczycielka z kłębka rozwija nitkę do każdego dziecka. Nauczycielka jest „elektrownią”, a jej wyciągnięte ręce (grube linie) przesyłają prąd elektryczny do zakładu energetycznego (kłębek wełny), stąd cienkimi nitkami dociera prąd do odbiorców (dzieci) i służy do zasilania wszystkich urządzeń w domu.

9.Pytania do dzieci :

- Kiedy w mieszkaniu nie będzie świecić się światło ?

- Jaki może być powód braku prądu ? (awaria)

- Wyobraźcie sobie, że nagle wieczorem w waszym domu gaśnie światło z powodu awarii. Czym można wtedy oświetlić mieszkanie ?

- Świeca, zapałki

- Lampa naftowa lub ogrodowa

- Latarka

- Jakie utrudnienia pojawią się w naszym domu i życiu, gdy zabraknie prądu ?

- Czego nie da się zrobić, gdy nie ma prądu ?

- Brak baterii, świeczki, zapałek

- Zepsuta żarówka

- Nie działają urządzenia elektryczne.

10.Zabawa ruchowa „Płynie prąd - awaria”.

Dzieci - zabawki poruszają się po dywanie, bo płynie w nich prąd. Na hasło „awaria” dzieci stają bez ruchu, bo prądu nie ma.

11.Słuchanie wiersza :

Gdy zmrok zapada

Nadciąga noc prawie,

Jest w mym pokoju

Dziwnie i ciekawie.

12.Prezentacja przedmiotów poruszanych przez baterie :

- Zabawki dla dzieci : samochód, lalka, mikrofon, itp.

- Inne przedmioty : pilot, zegarek, latarka, itp.

13.Pytania do dzieci :

- Co to za przedmiot ? Do czego służy ?

Co pomaga nam nie spóźnić się do przedszkola ? (zegarek)

Czym włączysz telewizor nie ruszając się z fotela ? (pilotem)

Co pomoże ci, gdy zabraknie światła ? (latarka)

- Co mają wspólnego ze sobą te przedmioty ?

- Dlaczego się poruszają ? (mają baterie)

14.Kształtowanie postawy proekologicznej :

- Co trzeba zrobić, gdy przedmiot przestanie działać lub przestanie się poruszać ?

(wymienić baterię na nową)

- Co trzeba zrobić ze zużytą baterią ?

PAMIĘTAJ !

Wrzucamy baterie do specjalnie oznakowanych pojemników na odpady niebezpieczne

15.Zabawa badawcza „Obwód elektryczny”.

Nasza bateria jest dobra, możemy zatem zrobić doświadczenie. Sprawdźmy, jakie przedmioty przewodzą prąd ? W tym celu zbudujemy obwód elektryczny. Wykorzystam do tego płaską baterię i przewody (kabelki) oraz żaróweczkę. Obwód musi być tak zbudowany, aby była przerwa w postaci zakończeń przewodów.

16. Pytania do dzieci :

- Jak zbudowany jest (kabelek) przewód elektryczny ?

- Dlaczego żaróweczka się świeci ?

- Teraz prosimy dziecko aby dotknęło żaróweczkę i powiedziało co czuje.

- Dlaczego żaróweczka jest ciepła ?

WNIOSEK : prąd elektryczny wytwarzany przez baterię dopływa przewodami do włókna żaróweczki i zmienia się w energię cieplną (żaróweczka świeci i się nagrzewa).

- Sprawdźmy, jakie przedmioty przewodzą prąd, a jakie nie :

Metalowe,

Inne : drewno, szkło, guma, papier, plastik

- Czy ciało człowieka przewodzi prąd ? Sprawdźmy !

Dotykanie przewodów suchymi rękami.

Dotykanie przewodów mokrymi rękami.

PAMIĘTAJ !

Nigdy nie dotykaj urządzeń elektrycznych mokrymi rękami ! Prąd nie lubi wody !

Prąd jest niebezpieczny dla naszego zdrowia i życia !

17.Prezentacja znaku ostrzegawczego :

Zapamiętaj ten znak! Jest wszędzie tam, gdzie płynie prąd.

Uważaj! Ten znak mówi : „Nie dotykaj - urządzenie elektryczne”.

18.Zabawa ruchowa „Złap ogon Smoka Energusia”.

Dzieci tworzą rzędy 7-8 osobowe. Ostatnie dziecko w rzędzie ma przyczepioną bibułkę - „ogon” na taśmę klejącą. Zadaniem pierwszego dziecka jest złapanie „ogona”. Celem zabawy jest uświadomienie dzieciom, ile energii pochłania zabawa (zmęczenie, zadyszka).

19.Rozmowa z dziećmi n/t „Skąd na ziemi jest energia ?”

- Dlaczego dzieci po tej zabawie mają zadyszkę ?

- Dlaczego takie są zmęczone ?

- Czy potrzeba dużo siły i energii do zabawy ?

- Skąd dzieci biorą energię do zabawy ?

WNIOSEK : Ciało przetwarza pokarm na energię potrzebną do zabawy i pracy. Energia jest we wszystkim, co nas otacza. Jest łatwo dostępna i bez niej nie moglibyśmy się obejść.

- Skąd na ziemi jest energia ? (ze słońca)

- Tak, prawie cała energia Dostępna na ziemi pochodzi ze słońca. Słońce ogrzewa naszą planetę - ziemię i umożliwia rozwój życia. Rośliny rosną dzięki tej energii, ale również ją gromadzą. Z energii tej korzystają zwierzęta, bo zjadają rośliny. My też uzyskujemy energię zjadając rośliny i mięso (zwierzęta).

- Skąd jeszcze na ziemi jest energia ? (z ognia, wody, wiatru)

- Do czego energia jest wykorzystywana przez człowieka ?

- Ludzie dawno temu nauczyli się wykorzystywać energię. Najpierw używali ognia jako źródła światła i do ogrzewania oraz gotowania jedzenia.

- Potem wykorzystali wiatr do budowania wiatraków i mielenia zboża, a potem do budowania elektrowni wiatrowych.

- Wodę wykorzystali do budowania młynów i elektrowni wodnych.

- Słońce wykorzystali do budowania elektrowni słonecznych na baterie słoneczne.

WNIOSEK : Mówimy, że są to źródła energii, które się nigdy nie wyczerpują - odnawialne.

- Gdzie na ziemi ukryte są źródła energii ?

- Węgiel kamienny

- Ropa naftowa

- Gaz ziemny

- Te źródła są nieodnawialne. Co to znaczy, że energia jest odnawialna lub nieodnawialna ?

WNIOSEK : Bądź mądry - oszczędzaj energię.

20.Zabawa badawcza : „Przygotowanie lemoniady bez użycia energii elektrycznej”. Degustacja lemoniady zrobionej przez dzieci. Do jej wykonania użyto :cytryn, cukru i wody.

Celem zabawy jest uświadomienie dzieciom, że wiele czynności można wykonać bez użycia energii elektrycznej (lemoniada, pranie ręczne, ręczne zmywanie naczyń, chodzenie do przedszkola na piechotę, jazda na rowerze, itp.)

PAMIĘTAJCIE ! Im mniejsze zużycie energii, tym mniej szkodliwych gazów uwalnianych jest do atmosfery.

21.Zadanie dzieciom pracy domowej :

- Na jutro dowiedzcie się, jak można oszczędzać energię elektryczną w domu ?

22.Pytania do dzieci.

- Czy możemy żarówką świecić cały dzień i noc ?

- Czy prąd jest za darmo, czy trzeba go oszczędzać ?

- Czy prąd może się wyczerpać ? Dlaczego ?

- Jak możemy go oszczędzać ?

PAMIĘTAJ ! Gdy wychodzisz z pokoju gaś światło !

23.Zabawa „Burza mózgów”.

- Wyobraźcie sobie, że musicie żyć bez źródeł energii - słońca, wiatru, wody, ognia, węgla kamiennego, ropy naftowej i gazu ziemnego.

- Podajcie przykłady czynności, których nie można byłoby wykonać bez dostępu do energii elektrycznej ?

24.Zakończenie zajęć - Ewaluacja.


