praca kucharki, pedagogika przedszkolna, scenariusze zajęć


SCENARIUSZ ZABAW, ZAJĘĆ ORGANIZOWANYCH W PRZEDSZKOLU

Data: 02.03.2011 r.

Grupa wiekowa: 3 i 4 lata

Prowadzący: Karolina Buczyńska

Temat kompleksowy: Kobiece zawody.

Temat zajęcia: Poznajemy pracę kucharki.

Cele ogólne:

- budowanie dziecięcej wiedzy o świecie społecznym i technicznym,

- rozwijanie umiejętności społecznych dzieci w relacjach z dorosłymi i rówieśnikami,

- rozwijanie umiejętności prezentowania swoich przemyśleń w sposób zrozumiały dla innych,

- kształtowanie dostrzegania zmiany dynamiki, tempa i wysokości dźwięku utworu

muzycznego

Cele szczegółowe:

- poznawcze: poznanie sprzętu potrzebnego do pracy w kuchni, rozpoznawanie i nazywanie

sprzętu kuchennego, wzbogacanie zasobu słownictwa, zapoznanie z zasadami

bezpieczeństwa w kuchni, aktywizowanie myślenia poprzez próby formułowania

przypuszczeń, ,poznanie następnie wskazywanie i wybieranie zdrowych produktów

spożywczych

- kształcące: doskonalenie umiejętności komunikatywnego wypowiadania i wnioskowania,

rozwijanie mowy dzieci, budzenie potrzeby zdrowego odżywiania się, wzbogacanie wiedzy

na temat pracy kucharki, kształcenie słuchu muzycznego i poczucia rytmu

- wychowawcze: pobudzanie wrażliwości na wartości estetyczne wiersza, przestrzeganie

zwyczajów zgodnego współdziałania podczas zabawy

Pomoce dydaktyczne: plansze przedstawiające kuchnię, kartoniki z rysunkami sprzętu kuchennego, tekst wiersza „ List do babci”, pianino, kolorowe czasopisma, klej, nożyczki, bristol

Literatura dziecięca i pedagogiczna:

Etap

Przebieg

Cele operacyjne

Uwagi (po przeprowadzeniu)

Zabawa na powitanie „ Witam wszystkich, którzy…”

Nauczycielka wypowiada zdanie „Witam wszystkich, którzy”, kończące je w różny sposób. Osoby, które poczują się powitane są proszone o pomachanie ręką

„Witam wszystkich, którzy nie mogą się już doczekać wiosny”
„Witam wszystkich, którzy mają dzisiaj dobry humor.”
„Witam wszystkich, którzy mają niebieskie oczy”
„Witam wszystkich, którzy lubią niespodzianki ” itp.

- słucha poleceń nauczyciela

- nawiązuje poprawne kontakty w relacjach z rówieśnikami

Zabawa muzyczno - ruchowa „ Owoce”

Dzieci poruszają się w tempie muzyki granej na pianinie przez nauczycielkę. Gdy nastaje w muzyce pauza, dzieci zamieniają się w owoc wymieniony przez prowadzącą:

Banan- stoją w rozkroku, lekko wygięte w łuk

Jabłko - kucają i zaokrąglają plecy

- reaguje na sygnał nauczyciela

- dostosowuje tempo swoich ruchów do muzyki

- reaguje na zmiany rytmu, tempa, dynamiki

Zabawa dydaktyczna „Co potrzebne jest w kuchni”?

Nauczycielka zadaje dzieci o to, co potrzebne jest w kuchni, aby móc: kroić, miesza. Dzieci podają swoje propozycje.

Następnie prowadzący pokazuje dzieciom plansze przedstawiającą kuchnię i jej pracowników. Dzieci wymieniają sprzęt, który rozpoznają. Po czym nauczyciel prezentuje kartoniki, a zadaniem dzieci jest wytłumaczyć, do czego służą poszczególne z nich. Wśród kartoników znajduje się tłuczek do mięsa i mikser. Prowadzący opisuje, do czego służy.

- potrafi powiedzieć, na czym polega praca kucharki oraz jak wygląda wyposażenie kuchni

- rozpoznaje przedmioty i osoby na obrazkach, swobodnie wypowiada się na ich temat,

- poznaje nowe pojęcia: mikser, tłuczek,

- wysłuchuje wypowiedzi kolegów

- udziela swobodnej odpowiedzi

Zabawa plastyczna

„ Wycinanka z gazet”

Dzieci wycinają z gazet produkty spożywcze. Także takie, które lubią jeść.

Wraz z nauczycielem zastanawiają się, które z nich są zdrowe, omawiają produkty i układają z tych produktów zdrowe menu.

Wybrane produkty przyklejają na kartkę.

-prawidłowo trzyma nożyczki,

- potrafi wskazać, a następnie wymienić zdrowe produkty spożywcze

- doskonalenie posługiwania się klejem,

- odczuwa satysfakcję z prezentowanych wytworów własnej działalności plastycznej

Zabawa uspakajająca

„ List do babci”

Zanim prosimy dzieci, aby dobrały się w pary i usiadły w kole, robimy rundę wszystkich ruchów na dywanie tzn. nauczyciel pokazuje a dzieci zamiast plecy kolegi, masują dywan. Gdy już widzimy, że dzieci zapoznały się z ruchami prosimy je by jedna osoba z pary odwróciła się do partnera plecami, tak, aby kolega mógł „masować” jego plecy.

1) zanim zaczniemy czytać „wygładzamy papier listowy” na plecach kolegi/koleżanki

2) -Kochana babciu. ( Piszemy palcem na plecach partnera)

3)- KROPKA. ( z wyczuciem naciskamy palcem na plecy w jednym miejscu)

4)- Piszę Ci, że mamy w domu kotka. (kontynuujemy pisanie)

5) KROPKA. (stawiamy kropkę na plecach)

6) - Kotek chodzi ( kroczymy palcami)

7) - Kotek skacze („skaczemy” opierając dłoń na przemian na przegubie i na palcach)

8) - Kotek chrapie ( opieramy na plecach głowę i udajemy, że chrapiemy)

9) Składamy list,( Krzyżujemy ręce kolegi)

10) naklejamy znaczek (dotykamy jego czoła wewnętrzną stroną dłoni)

11) i zanosimy na pocztę

Nauczycielka prezentuje masaż

- Chcę abyście zobaczyli jak wykonuję masaż waszej koleżance.

- słucha wiersza

- naśladuje czytany wiersz ruchem

- podejmuje próby powtórzenia wiersza

- nawiązuje poprawne relacje z rówieśnikami

- wykonuje ćwiczenia dłoni

- współdziała z rówieśnikami

- aktywnie słucha nauczyciela

- bierze czynny udział w zabawie

- potrafi wykonać masażyk

Załączniki:

  1. „ List do Babci”

Kochana Babciu. KROPKA.

Piszę Ci, że mamy w domu kotka. KROPKA.

Kotek chodzi, kotek skacze,

Kotek drapie, kotek chrapie.

Składamy list, naklejamy znaczek

I zanosimy na pocztę.


