Konspekt lekcji języka polskiego w klasie pierwszej gimnazjum, RESOCJALIZACJA, Teoretyczne podstawy kształcenia


Konspekt lekcji języka polskiego w klasie I gimnazjum.

Imię i nazwisko prowadzącego: Barbara Rutyna Data 06.04.2008

Czas przeznaczony na realizację tematu: 45 min.

TEMAT LEKCJI: Czy komputer nas wyręczy? Poznajemy pisownię wyrazów o podobnym brzmieniu, lecz różnym znaczeniu.

CELE LEKCJI:

Na poziomie umiejętności:

- uczeń nabywa kompetencje w zakresie odbioru tekstu (artykułu prasowego),

- uczeń potrafi rozpoznawać, wytłumaczyć i opisywać, nowo poznane zagadnienia z zakresu ortografii,

- uczeń umie zastosować poznane informacje w praktyce,

- uczeń wdraża się do samodzielnej pracy, wykorzystując różne źródła informacji,

- uczeń potrafi korzystać ze słownika ortograficznego (haseł oraz wstępu),

Na poziomie wiadomości:

- uczeń zna i potrafi zastosować wszystkie poznane zasady pisowni wyrazów z: (h, ch, ż, rz, u, ó).

- uczeń rozumie i potrafi zastosować wszystkie zasady ortograficzne poznane w szkole podstawowej

- uczeń potrafi samodzielnie omówić, jakie problemy z ortografii zawierają wyrazy o takim samym brzmieniu, lecz różnym znaczeniu

Na poziomie postaw:

- uczeń jest wdrażany do dbałości o estetykę tekstu pisanego,

- uczeń jest motywowany do samodzielnej pracy nad tekstem pisanym,

- uczeń jest świadomy jak ważną rolę odgrywa komputer we współczesnym świecie i wie, że to nie zwalnia ludzi z posiadania umiejętności poprawnego pisania,

MATERIAŁY I ŚRODKI DYDAKTYCZNE: treść artykułu prasowego z „Gazety Wyborczej”, ćwiczenia i plansze przygotowane przez nauczyciela dyplomy konkursowe, tarcza do oceny lekcji przez uczniów

METODY: metoda ćwiczeń praktycznych, praca z tekstem, dyskusja, metoda podająca

FORMY PRACY: praca zbiorowa, praca indywidualna.

PRZEBIEG LEKCJI:

ETAPY LEKCJI

CZYNNOŚCI NAUCZYCIELA

CZYNNOŚCI UCZNIÓW

UMIEJĘTNOŚCI KLUCZOWE

UWAGI

CZYNNOŚCI ORGANIZACYJNE

(1 min)

Nauczyciel wita się z uczniami i sprawdza obecność.

Uczniowie witają się z nauczycielem.

Komunikowanie się nauczyciel - uczeń.

ZAANGAŻOWANIE

(5min)

Nauczyciel zapisuje na tablicy temat lekcji: Czy komputer nas wyręczy? Poznajemy pisownię wyrazów o podobnym brzmieniu, lecz różnym znaczeniu.

Głośno odczytuje artykuł z „Gazety Wyborczej” o wyższości znajomości zasad ortografii nad bezkrytycznym ufaniem komputerowi.

Nauczyciel pyta, uczniów czy zgadzają się z autorem i prosi, aby w opinii uwzględnili własne doświadczenia podczas korzystania z różnych edytorów tekstu podczas pracy z komputerem.

Nauczyciel kontynuując pyta, czy sprawdzają tekst napisany na komputerze nawet, jeśli program nie zaznaczył błędów na czerwono.

Uczniowie przepisują temat lekcji do zeszytów.

Uczniowie uważnie słuchają tekstu czytanego.

Ochotnicy włączają się w dyskusje z nauczycielem i w swych wypowiedziach przyznają autorowi artykułu rację.

Uczniowie odpowiadają, że nie zawsze gdyż komputer z reguły nie popełnia błędów.

Rozumienie tekstu czytanego (artykułu prasowego).

Komunikowanie się nauczyciel - uczeń. Umiejętność wyciągania samodzielnych wniosków z nowo poznanego tekstu.

Umiejętne wykorzystanie własnych doświadczeń w odniesieniu do lekcji.

Załącznik nr 1.

BADANIE

(10 min)

Po przeprowadzeniu krótkiej dyskusji z uczniami, nauczyciel zapisuje na tablicy kilkanaście wyrazów z trudnością ortograficzną. Tłumaczy uczniom, że są to wyrazy, których pisownię trzeba znać, gdyż komputer często może się pomylić, ponieważ słownik zawarty w programie do pisania nie dba o kontekst.

Prosi, aby uczniowie przepisali wszystkie słowa do zeszytów. Wyrazów jest tyle ilu uczniów, więc prosi, aby każdy uczeń po kolei podał, jaką częścią mowy jest każde z nich.

Nauczyciel słucha odpowiedzi uczniów i koryguje błędy.

Uczniowie uważnie słuchają nauczyciela.

Uczniowie podają, jaką częścią mowy są poszczególne wyrazy.

Uczniowie zapisują obok każdego wyrazu, jaką on jest częścią mowy.

Umiejętność przyswajania nowych informacji

Praktyczne wykorzystanie wiedzy ze szkoły podstawowej.

Załącznik nr 2, ćwiczeni nr 1.

PREZENTACJA

(10 min)

PREZENTACJA

(10 min)

Nauczyciel odwołując się do artykułu tłumaczy, że właśnie, dlatego potrzebne są zasady ortografii abyśmy nawet podczas pracy z komputerem nie popełnili błędu.

Na potwierdzenie tych słów nauczyciel zapisuje na tablicy wyrazy, po czym pisze zwroty zawierające luki, które uczniowie mają uzupełnić samodzielnie ołówkami w zeszytach.

Nauczyciel prosi, aby uczniowie podchodzili kolejno do tablicy i rozwiązywali ćwiczenie a sam czuwa nad poprawnością.

Uczniowie słuchają nauczyciela.

Uczniowie przepisują ćwiczenie do zeszytów i uważają, aby nie popełnić błędów.

Uczniowie wykonują ćwiczenia samodzielnie i ćwiczą sprawność ortograficzną.

Uczniowie po kolei (tak jak siedzą) w ławkach podchodzą do tablicy i uzupełniają zwroty o brakujące słowa.

Umiejętność poprawnego pisania.

Wykorzystanie zdobytej wiedzy w praktyce.

Umiejętność wyciągania wniosków z popełnianych błędów.

Załącznik nr 2, ćwiczenie nr 2.

PRZEKSZTAŁCANIE

(15 min)

Nauczyciel ogłasza konkurs ortograficzny pod tytułem: „Bądź mądrzejszy od komputera”. Rozdaje każdemu kartki, na których znajdują się zdania, a w puste miejsca należy wpisać poprawne formy wyrazów z nawiasu, które tak samo się wymawia, ale inaczej pisze.

Nauczyciel prosi, aby uczniowie podpisali kartki i zamienili się nimi w ławce, po czym wiesza na tablicy planszę z poprawnie wykonanym ćwiczeniem. Nauczyciel prosi, aby każdy poprawił pracę kolegi innym kolorem (czerwony lub zielony), za każdy poprawny wyraz przydzielając 1 punkt, po czym sumę punktów wpisuje obok nazwiska.

Nauczyciel zbiera prace i wyłania zwycięzcę konkursu.

Uczniowie pracują samodzielnie. Wykorzystują wiedzą z ortografii i zdobyte dzisiaj wiadomości.

Uczniowie poprawiają pracę kolegów stosując się do instrukcji nauczyciela.

Umiejętność samodzielnej pracy przy wykorzystaniu własnej wiedzy.

Umiejętność poprawiania błędów.

Załącznik nr 2, ćwiczenie nr 3.

Załącznik nr 3.

PODSUMOWANIE

(2 min)

Nauczyciel wręcza dyplomy dla „mądrzejszych od komputera” za I, II, III miejsca i składa gratulacje.

Uczniowie przyjmują dyplomy, co motywuje ich do dalszej pracy.

Ocena umiejętności własnego uczenia się.

Załącznik nr 4.

REFLEKSJA

(2 min)

Nauczyciel rozdaje każdemu uczniowi tarczę i prosi, aby uczniowie zaznaczyli kółeczkiem jak oceniają dzisiejszą lekcję. Zasady oceniania obowiązują jak w tarczy strzeleckiej. Im bliżej środka tym lepiej, im dalej tym, lekcja była mniej trafna.

Uczniowie anonimowo zaznaczają oceny na tarczy.

Ewaluacja własnego nauczania.

Załącznik nr 5.

1


