do czego sluza bazy danych


Scenariusz lekcji informatyki w gimnazjum

Temat lekcji: Do czego służą bazy danych?

Cele ogólne:

Zrozumienie przeznaczenia i zasad działania baz danych jako specjalistycznego programu komputerowego do gromadzenia, przechowywania i opracowywania informacji.

Cele operacyjne:

Wiadomości

Uczeń potrafi:

— wymienić elementy bazy danych

— wskazać rekord w bazie danych

— podać definicję rekordu

— podać definicję pola

— wymienić typy pól w komputerowej bazie danych

— wskazać zastosowania baz danych w życiu codziennym

Uczeń rozumie:

— czym jest baza danych

— jak zbudowana jest baza danych

— jakie jest przeznaczenie i zastosowanie tradycyjnej i komputerowej bazy danych

Umiejętności

Uczeń stosuje wiedzę w sytuacji typowej:

— prawidłowo operuje pojęciami poznanymi w czasie lekcji

— potrafi korzystać z różnych baz danych

Uczeń stosuje wiedzę w sytuacji problemowej:

— potrafi wyszukać potrzebne informacje w bazie danych

Postawy

— uczeń uświadamia sobie możliwość zastosowania baz danych w różnych dziedzinach życia codziennego

— korzysta ze sprzętu komputerowego zgodnie z regulaminem pracowni

— dba o swoje stanowisko pracy

Metody: pogadanka, ćwiczenia

Formy: praca indywidualna, praca zbiorowa

Pomoce dydaktyczne: karty z katalogu bibliotecznego, dziennik lekcyjny, komputer, oprogramowanie (MS Internet Explorer), dostęp do Internetu

Czas zajęć: 45 min.

Wiadomości i umiejętności niezbędne do przeprowadzenia lekcji:

— włączanie i wyłączanie komputera

— posługiwanie się klawiaturą i myszką

— umiejętność uruchamiania programów w środowisku Windows

— sprawna obsługa przeglądarki internetowej

Przebieg lekcji:

Czynności nauczyciela

Czynności uczniów

I. Faza wprowadzająca

-      Sprawdza obecność.

-      Zapoznaje uczniów z tematem lekcji.

-      Nauczyciel prosi uczniów o próbę wyjaśnienie pojęcia baza danych, a następnie omawia rolę informacji we współczesnym świecie, a także sposoby jej gromadzenia.

-      Uczniowie aktywnie uczestniczą w rozmowie, wyjaśniają, jak rozumieją pojęcie baza danych.

-      Wskazują bazy danych, z którymi spotykają się na co dzień np. dziennik lekcyjny, kartoteka w przychodni lekarskiej, katalog biblioteczny, książka telefoniczna itp.

II. Faza realizacyjna

-      Wprowadza podstawowe pojęcia: BAZA DANYCH, REKORD, POLE, TYPY PÓL, na przykładzie dziennika lekcyjnego i katalogu bibliotecznego

-      Nauczyciel kładzie szczególny nacisk na konieczność uporządkowania informacji w bazie danych.

-      Omówienie budowy baz danych na przykładzie dziennika lekcyjnego i katalogu bibliotecznego.

-      Uczniowie analizują budowę dziennika oraz kart z katalogu bibliotecznego.

-      Wyszukują elementów bazy danych w przykładowych bazach (dziennik, karty z katalogu bibliotecznego)

-      Uczniowie uzasadniają, z ilu rekordów składa się baza danych, jaką jest dziennik lekcyjny.

-      Omawiają strukturę rekordu, ilość pól, z których się składa oraz rodzaj informacji przechowywany w danym polu.

-      Nauczyciel poleca uczniom wyszukiwanie informacji w internetowej bazie danych.
Zał. 1

-      Uczniowie wyszukują informacji w telefonicznej bazie danych znajdującej się na stronie internetowej www.pkt.pl

-      Sporządzają w zaszycie notatkę dotyczącą struktury poznanej właśnie bazy danych.

-      Uczniowie na bieżąco prezentują nauczycielowi efekty wyszukiwania

II. Faza podsumowująca

-      Rekapitulacja: nauczyciel prosi o powtórzenie najważniejszych wiadomości z lekcji.

-      Nauczyciel pyta uczniów o ich opinię na temat: Który sposób przechowywania informacji jest lepszy- tradycyjny czy elektroniczny?

 

-      Uczniowie pod kontrolą nauczyciela mówią o tym, czego dowiedzieli się dziś na lekcji:

-      Zbiory danych organizuje się w uporządkowane struktury zwane bazami danych.

-      Do przetwarzania informacji zapisanych w komputerowych bazach danych służą specjalne programy.

-      Baza danych składa się z rekordów, a rekordy z pół.

-      Informacje zapisuje się w polach.

-      Podają zalety przechowywania danych w bazie komputerowej;

-      Wyrażają swoją opinię na temat zajęć.

 

Załącznik 1

Zadania dla uczniów:

— Wyszukaj wszystkie firmy znajdujące się w Gdańsku przy ul. Platynowej. Ile rekordów znalazłeś? Wypisz nazwy firm.

— Obejrzyj szczegółowe informacje o każdej z tych firm i na ich podstawie ustal, z jakich pól składa się rekord w tej bazie danych.

— Wyszukaj informacje o szkole, do której wybierasz się po gimnazjum.


