Kolorowe wzorki, MATERIAŁY TEMATYCZNE, Scenariusze zajęć dla dzieci 3- letnich


Scenariusz zajęć przeprowadzonych przez Monikę Ciarkowską 12.09.2008 r. w grupie dzieci 3 - letnich.

Temat kompleksowy: Jestem przedszkolakiem.

Temat dnia: Kolorowe wzorki

Cele ogólne:

- Ukazanie prawidłowego sposobu trzymania kredki

- Ukazanie sposobu operowania kredką świecową

- Wdrażanie do współpracy w zespole

- Wdrażanie do utrzymywania porządku w sali

Cele operacyjne: Dziecko:

- Prawidłowo trzyma kredkę

- Wypełni kontury ręcznika fantazyjnymi wzorami

- Dzieli się kredkami z kolegami

- Porządkuje miejsce pracy po skończonym zadaniu

Metody wg Okonia:

- Podająca (opis czynności do wykonania podczas zabawy ruchowej oraz zadania przy stolikach)

- Eksponująca (ekspozycja ręczników)

- Problemowa (dyskusja dydaktyczna, zabawa ruchowa)

- Praktyczna (udział w zabawie ruchowej, wykonanie zadania przy stoliku)

Formy:

- Zbiorowa

- Indywidualna

Środki dydaktyczne:

- Kolorowe ręczniki

- Kredki świecowe

- Kontury ręcznika

Przebieg zajęć:

a) część wstępna:

1. Nauczycielka zaprasza dzieci do kręgu.

2. Wspólne śpiewanie pląsu „Głowa, ramiona…”

b) część właściwa:

1. Wprowadzenie dzieci do tematu zajęć poprzez rozmowę na temat tego, co potrzebne jest do wycierania np: rąk, kiedy myją je przed posiłkami, twarzy po umyciu ząbków czy całego ciała po wieczornej kąpieli.

2. Zaprezentowanie przez nauczycielkę kolorowych ręczników.

3. Rozmowa z dziećmi na temat ręczników: ich wielkości, kolorów, wzorków na nich.

4. Zabawa ruchowa: „Wycieramy się ręcznikiem”. Dzieci prezentują sposób wycierania rąk, stóp, pleców, twarzy.

5. Nauczycielka prosi dzieci, aby na dzisiejszych zajęciach ozdobiły ręczniki przy pomocy kredek świecowych, prezentuje prawidłowy sposób trzymania kredki i możliwość operowania nią. Następnie zaprasza dzieci do stolików, gdzie czekają na nie karty pracy. Jeszcze raz pokazuje dzieciom jak należy trzymać kredkę.

0x08 graphic
0x01 graphic

c) część końcowa:

1. Wspólne oglądanie prac dzieci na dywanie.

2. Rozmowa na temat dzisiejszych zajęć (O czym rozmawialiśmy?, Do czego potrzebny jest ręcznik?, Co robiliście przy stolikach?, Kto zaprezentuje, jak powinniśmy trzymać kredkę?)

3. Pytanie do dzieci czy podobały im się zajęcia.

4. Podziękowanie za ładny udział w zajęciach.

Opracowała Monika Ciarkowska


