KONSPEKT ZAJĘC LOGOPEDYCZNYCH
Temat: Ćwiczenia usprawniające aparat artykulacyjny. Wprowadzenia głoski „s”
Czas trwania: 30 min
Cele główne: - ćwiczenia usprawniające motorykę warg i języka oraz pionizację języka
prawidłowe ułożenie warg i języka przy wymowie głoski „s”
cele szczegółowe: - usprawnienie motoryki narządów mowy
ćwiczenie analizy i syntezy głoskowej i sylabowej
ćwiczenia słuchu fonematycznego poprzez wyszukiwanie głoski „s” , oraz różnicowanie prawidłowej i nieprawidłowej realizacji tej głoski
ćwiczenia poprawnej wymowy głoski „s”, w sylabach, wyrazach i zdaniach.
Metody pracy: metody praktyczne - metody ćwiczeń
- metody zadań stawianych do wykonania
Formy pracy: praca indywidualna, zróżnicowana
Pomoce: teksty wierszowane, rebusy
Przebieg zajęć: 1. a) ćwiczenia języka - do pionizacji
- malowanie podniebienia: przesuwanie czubka języka po podniebieniu od górnych zębów do tyłu
- trzymanie języka na wałku dziąsłowym (logopeda/wychowawca liczy w tym czasie do 20)
b) ćwiczenia języka - do głosek syczących
- liczenie czubkiem języka dolnych zębów po stronie wewnętrznej
- sufit-podłoga: język do góry za zęby i na dół za zęby
c) ćwiczenia oddechowe (ukierunkowanie strumienia powietrza)
- zwężamy wargi w „dzióbek” i kierujemy przez niego wąski strumień powietrza
2. a) ćwiczenie w prawidłowej wymowie głoski „s”
w nagłosie: sa , so , se , su , sy , si
w śródgłosie: asa , oso , ese , usu , ysy , isi
w wygłosie: as, os , es , us , ys , is
b) w wyrazach:
w nagłosie: sala, sałata, sanki, samolot
w śródgłosie: masa, kasa, pasek, piasek, fasola, osa, wąsy, mięsa
w wygłosie: las, nos, kłos, pies, lis
c) w zdaniach:
Stefek ma sanki; Strome schody; W sklepie sprzedają sałatę; Na stole stoi słoik; W stodole sa snopki słomy; Na półmisku jest mięso.
d) zabawy w słowa: wymyślić jak najwięcej słów na: 100
3. Podsumowanie:
Grupa ocenia zajęcia, mówi o swoich odczuciach.
Alicja Tylek
Karolina Łężniak
Angelika Średniawa
Łukasz Wójcik