SCENARIUSZ ZAJĘĆ
1. Kształtowanie umiejętności społecznych dzieci; porozumiewanie się z dorosłymi i z dziećmi, zgodne funkcjonowanie w sytuacjach zadaniowych.
2. Wspomaganie rozwoju mowy.
Data: 24.02.2010
Grupa: 6-latki „Biedronki”
Temat kompleksowy: „Sporty zimowe”
Temat zajęcia: „Jakie znamy sporty zimowe i gdzie je uprawiamy?” - mowa i myślenie
CEL GŁÓWNY:
Rozwijanie mowy w zakresie pojęć dotyczących sportów zimowych
CELE OPERACYJNE Dziecko:
Układa obrazek bez wzoru
Poprawnie rozwiązuje zagadki słowne
Dokonuje analizy i syntezy wyrazów
Potrafi układać wyrazy z rozsypanki sylabowej
Dopasowuje napis do obrazka
Dopasowuje sprzęt zimowy do miejsca, gdzie się go wykorzystuje
METODY PRACY:
Problemowa
Naturalna Nauka Języka
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Nagrania CD, książka ze Słonecznej Biblioteki „Narciarka”, karty pracy, ilustracje przedstawiające sporty zimowe, puzzle.
PRZEBIEG:
Dzieci dzielą się na 5 grup. Każda dostaje kopertę z zadaniem. Należy ułożyć obrazek bez wzoru i powiedzieć, jaka to dyscyplina sportu.
Dzieci szukają z rozsypanki sylabowej podpisu do ułożonego wcześniej obrazka, a następnie sprawdzają czy zgadza się z tym, który wisi na tablicy. Poprawnie ułożony wyraz wieszają na tablicy.
Zabawa ruchowa „Slalom. Dzieci przy muzyce omijają przeszkody, naśladując ruchy narciarza.
Dzieci siadają przed tablicą, na której umieszczone są nazwy sportów zimowych oraz zakryte wcześniej ilustracje. Ilustracje przedstawiają sprzęt zimowy oraz miejsce, gdzie się go uprawia, ale wszystkie są nieprawidłowo umieszczone. Zadaniem dzieci jest odpowiednie ułożenie obrazków do napisów.
„Na czym jadę?” - zabawa ruchowa. Dziecko wyraża ruchem czynność a reszta grupy odgaduje co to za sport.
Quiz zimowy - odgadywanie zagadek.
Latem było tu boisko, a gdy zimą mróz ścisnął, wylano wodę czystą, to już jest… (lodowisko).
On na pewno nie jest tchórzem, bo nie lęka się gór i skał. Staje na szczycie, na górze i po śnieżnym stoku w dół gna (narciarz).
Wszystkie pojazdy na świecie muszą mieć koła, jak wiecie. A te, nie mają ich wcale! I zimą jeździ się na nich wspaniale (sanki).
Szybko po lodzie niosą nas one, obie do butów są przyczepione (łyżwy).
Byś po śniegu jeździć mógł, musisz przypiąć je do nóg (narty).
Czytanie książki „Narciarka” - naprzemiennie chłopcy i dziewczynki, cicho - głośno.
Uzupełnianie kart pracy; pisanie po śladzie, kolorowanie, uzupełnianie brakujących liter i wyrazów. Stopniowanie trudności.
Autoprezentacja. Podsumowanie zajęć. Podziękowanie za aktywny udział.
Opracowała: Agnieszka Łubczonek