konspekt zajęć, Pedagogika


SCENARIUSZ ZAJĘĆ

1. Temat: Jak radzić sobie ze stresem ?

2. Zajęcia opracowały:

4. Czas trwania zajęć: 1,5h

5.Cel ogólny: Uczestnicy poszerzają swą wiedzę dotyczącą stresu, reakcji organizmu na stres oraz sposobów radzenia sobie ze stresem oraz złością.

6. Cele szczegółowe:

7. Metody pracy: dyskusja, burza mózgów, aktywizujące, scenki (sytuacje), test, opis, pokaz, prezentacja,

8. Formy pracy: indywidualna, grupowa, zbiorowa.

9.Materiały pomocnicze:, plakat, kwestionariusz testu, markery, magnesy, laptop, muzyka relaksacyjna, prezentacja multimedialna, arkusz z pytaniami na temat stresu, arkusz z „buźkami”, papierowa żabka, arkusz z alfabetem Morse'a, arkusze z ludzikami.

10. Przebieg zajęć:

a) Przywitanie się z uczestnikami zajęć. Wprowadzenie do tematu zajęć. Na tablicy zostaje napisane słowo STRES zaszyfrowane alfabetem Morse'a. Każdy uczestnik otrzymuje klucz do tego jak rozszyfrować to słowo. Kto pierwszy rozszyfruje temat zajęć otrzymuję w nagrodę papierową żabę. Pytamy uczestników czy w sytuacji rozszyfrowywania tematu zajęć czuli się zestresowani? Czy czuli się z tym małym stresem raczej negatywnie? Czy raczej motywował on ich do szybszej i wydajniejszej pracy? Alfabet Morse'a (załącznik nr 1).

b) Rundka. Każdy z uczestników otrzymuje arkusz z buźkami, które wyrażają różne emocje. (załącznik nr 2 ). Następnie uczestnicy mają za zadanie zaznaczyć na arkuszu z emocjami takie, które wrażają ich aktualne samopoczucie. Po oznaczeniu, każdy uczestnik pokazuje wszystkim uczestnikom wybrane przez siebie buźki, oraz krótko opowiada o swoim samopoczuciu.

c) Wspólne konstruowanie definicji „stresu”. Uczestnicy warsztatów tworzą samodzielnie na kartkach własne definicje „stresu”, po czym przywieszają je na tablicy. Definicje te zostają zaprezentowane całej grupie oraz skonfrontowane z definicją Tomasza Kocowskiego i Wincentego Okonia. Definicja „stresu” (załącznik nr 3).

d) Stres - rozpoznanie. Rozdanie arkuszy z zadaniami dotyczącymi rozpoznania obecności stresu w organizmie ( załącznik nr4). Uczestnicy warsztatów mają za zadanie krótko opisać sytuacje, w których czuli się zestresowani a następnie zaznaczyć na postaci przedstawionej na arkuszu miejsca, w których odczuwane są psychiczne i fizyczne symptomy stresu. W trakcie wypełniania arkuszy zostaje puszczona muzyka relaksacyjna. Po wypełnieniu arkuszy, krótka konfrontacja własnych spostrzeżeń uczestników z tymi przedstawionymi na planszy edukacyjnej. Krótkie podsumowanie omawianej tematyki.

e) Krótka pogadanka na temat stresu. (Załącznik nr 5).

f) Test „ Oceń swoją podatność na stres” ( Załącznik nr 6). W trakcie wypełniania testu zostaje puszczona w tle muzyka relaksacyjna. Po wypełnieniu testu krótka rozmowa na temat jego wyników.

g) Zabawa integracyjna LUSTRO. Uczestnicy ustawiają się parami, stają twarzami do siebie. Naśladują swoje ruchy powtarzając je na koledze. ( Tak jak odbicie w lustrze.

h) Sytuacje stresowe. Uczestnicy zajęć zostają podzieleni na trzy grupy. Otrzymują kartki z sytuacjami stresowymi dotyczącymi rozmowy kwalifikacyjnej, poszukiwania pracy oraz wykorzystywania w pracy. Ich zadaniem jest zastanowienie się nad daną sytuacją oraz odpowiedzenie na forum grupy na pytania:

- Jakie uczucia wywołuje u Ciebie ta sytuacja?

- Jak sobie poradzić z tym problemem?

Sytuacje stresowe ( Załącznik nr 7).

i) Wspólne konstruowanie metod radzenia sobie ze stresem.

Uczestnicy warsztatów wspólnie z prowadzącymi wymyślają własne sposoby radzenia sobie ze stresem, które następnie zapisują na plakacie zawieszonym na tablicy, tworząc własną listę metod „antystresowych”. Krótkie omówienie efektów wspólnej pracy.

j) Ewaluacja. Wyobraźcie sobie, że właśnie logujemy się na facebooka na profil naszych warsztatów na temat stresu. Każdy z Was ma teraz możliwość kliknąć „ lubię to” ( czyli podobało mi się ponieważ…) lub „ nie lubię” ( nie podobało mi się ponieważ…). W każdym z przypadków proszę podać dlaczego została wybrana ta właśnie opcja.

k) Śmieszna prezentacja multimedialna na temat tego jak zredukować stres.

Bibliografia:

  1. Karapuda Zbigniew, Stres. Wróg czy przyjaciel?, Lublin 2009, s. 7-14.

  2. Kocowski T., Stres, [w:] Encyklopedia pedagogiczna, pod red. W. Pomykało, wyd. Fundacja INNOWACJA, Warszawa 1997, s. 742.

  3. Okoń W., Nowy słownik pedagogiczny, wyd. Akademickie „Żak”, Warszawa 2007, s. 390.

  4. www.wsb.edu.pl/nawigator/findajob/stres.htm, logowanie dnia 9.05.2012r.

  5. http://www.profesor.pl/mat/na8/na8_b_urbaszek_030925_2.php , logowanie dnia 10.09.2012.

  6. Redukcja stresu. 19 niezawodnych sposobów, Mind4you brain re-invented. (tylko takie są inf. nie wiem jak ten przypis zrobić)


