scenariusze lekcji-Polis i jej mieszkancy, Testy, sprawdziany, konspekty z historii

Pobierz cały dokument
scenariusze.lekcji.polis.i.jej.mieszkancy.doc
Rozmiar 43 KB

Fragment dokumentu:

Halina Turbakiewicz klasa I gimnazjum

TEMAT: „Polis” i jej mieszkańcy.

CELE OGÓLNE

  • Wyjaśnienie pojęć: polis, państwo-miasto, kolonizacja, Hellen, Hellada

  • Podanie i zaznaczenie na linii czasu roku powstania Grecji

  • Pokazanie i określenie położenia Grecji

CELE SZCZEGÓŁOWE

  • po zakończeniu lekcji uczeń:

# pamięta:

pojęcia: polis, państwo-miasto, kolonizacja, Hellen, Hellada

datę: 2000r. p.n.e.

główne ośrodki kultury mykeńskiej i kreteńskiej

# rozumie:

-wyżej wymienione pojęcia

-różnice między położeniem Grecji a cywilizacji Starożytnego Wschodu

-różnice między zajęciami ludności

# potrafi:

  • pokazać Grecję na mapie

  • operować poprawnie poznanymi pojęciami

  • pokazać na mapie kolonie greckie

  • wymienić osiągnięcia kultury mykeńskiej i kreteńskiej

Czas - 1 godzina lekcyjna

METODY

POGADANKA

Przypomnienie przez uczniów położenia, sposobu rządzenia w państwach Starożytnego Wschodu.

Np. Określ i pokaż na mapie położenie Egiptu?

Uzasadnij twierdzenie Harodota o Egipcie, że jest „darem Nilu”.

Porównują położenie Grecji i państw Starożytnego Wschodu (podają różnice w położeniu).

PRACA Z MAPĄ

Uczniowie określają położenie Grecji na mapie ściennej i nanoszą na mapkę w zaszycie morza, zaznaczają polis- Ateny, Sparta.

PRACA W GRUPACH

Dzielimy uczniów w klasie na grupy. Każda grupa ma do wykonania inne zadanie.

POMOCE

  • mapa ścienna - Starożytna Grecja

- atlasy

- mapka konturowa

- podręcznik ( może być ćw. lub zeszyt)

- książka pt. „Tak żyli ludzie - W antycznej Grecji”

TOK LEKCJI

I WPROWADZENIE

1.Uczniowie przypominają warunki naturalne, położenie, sposób sprawowania władzy w państwach Starożytnego Wschodu. Odpowiadają na postawione przez nauczyciela pytania.

Np. Jakie było położenie Egiptu? (Mezopotamii, Palestyny)

Dlaczego Nil był darem dla Egiptu?

Kto sprawował władzę w Egipcie?

Na czym polegała władza despotyczna?

2. Podanie nowego tematu lekcji.

II Rozwinięcie

1.Uczniowie określają położenie i warunki geograficzne Grecji.


Pobierz cały dokument
scenariusze.lekcji.polis.i.jej.mieszkancy.doc
rozmiar 43 KB