![]() | Pobierz cały dokument konspekt.lekcji.bibliotecznej.w.klasie.iv.doc Rozmiar 44 KB |
Konspekt lekcji bibliotecznej w klasie IV
Temat lekcji: Dzieje książki
Cel ogólny : Zapoznanie uczniów z historią książki.
Cele operacyjne: Uczeń zna pojęcia: pismo obrazkowe, papirus, pergamin, zwój papirusowy,
tabliczka gliniana, kodeks, druk, a także różne materiały i narzędzia pisarskie.
Uczeń umie: zaznaczyć na taśmie czasu najważniejsze wydarzenia z dziejów książki, wymienić
i opisać różne etapy rozwoju książki, czytać ze zrozumieniem.
Metody: podział na grupy, ćwiczenia praktyczne w wyszukiwaniu informacji, prezentacja,
taśma czasu, informacja zwrotna.
Pomoce: wizytówki, tablice prezentujące kolejne etapy rozwoju książki, wystawka eksponatów i wydawnictw nt. historii książki, plansze z linią czasu, tekst do uzupełnienia dla uczniów, plansze z podziałem funkcji w grupie, wydruki z Internetu.
Tok zajęć
Szatnia:
Uczniowie losują wizytówki z pojęciami dotyczącymi tematu ( np. zwój, papirus, druk itp.), wchodzą do czytelni i tam, na ustawionych chronologicznie tablicach dotyczących historii pisma i książki, szukają pojęcia ze swojej wizytówki. Zostają przy tablicy, na której znaleźli to pojęcie. W ten sposób utworzą się 4 grupy do pracy na lekcji. Nauczyciel sprawdza, czy uczniowie zajęli prawidłowe miejsca.
Grupa I - PRAKSIĄZKA( człowiek-książka, rysunki naskalne, kipu, karby, wampum )
Grupa 2 - KS. RĘKOPIŚMIENNA - tab. l (tabliczki gliniane, tabliczki drewniane, papirus, stożek gliniany, zwój papirusowy )
Grupa 3 - KS. RĘKOPIŚMIENNA - tab. 2 (pergamin, kodeks, rękopis, inicjał, miniatura )
Grupa 4 - KS. DRUKOWANA ( papier, Gutenberg, druk, czcionka, biblia Gutenberga ).
Podanie tematu
Prowadzący zapoznaje uczniów z celami i tematem lekcji i wyjaśnia na czym będzie polegała
praca w grupach. O przydzielonych funkcjach decyduje kolor wizytówki:
Kolor żółty - lider ( czuwa nad sprawnością i całością wykonywanej pracy)
Kolor zielony - sekretarz ( zapisuje wybrane przez wszystkich informacje ).
Kolor czerwony - asystent ( wybiera i przynosi odpowiednie eksponaty z wystawki).
Kolor niebieski - prezenter ( przedstawia wyniki pracy całej grupy ).
Praca w grupach:
Każda grupa wyszukuje informacje korzystając z tablic, encyklopedii, wydruków z Internetu, wystawki. Uczniowie po odnalezieniu odpowiednich informacji, uzupełniają tekst, nauczyciel czuwa nad poprawnością wykonywanej pracy.
Prezentacja
Przedstawienie wyników pracy. Prezenterzy odczytuj ą tekst uzupełniony o brakujące informacje, pokazują odpowiednie eksponaty. Nauczyciel uzupełnia wypowiedzi uczniów o różne ciekawostki i informacje związane z opracowanym tekstem.
Li nią czasu
![]() | Pobierz cały dokument konspekt.lekcji.bibliotecznej.w.klasie.iv.doc rozmiar 44 KB |