SCENARIUSZE ZAJĘĆ ZE SZTUKI(1), konspekty scenariusze


  1. SCENARIUSZE ZAJĘĆ ZE SZTUKI (MUZYKI I PLASTYKI)

Z WYKORZYSTANIEM TECHNIK

TWÓRCZEGO MYŚLENIA.

SCENARIUSZ 1 .

TEMAT : CZY MOGĘ BYĆ AKTOREM?

ZADANIA DYDAKTYCZNE: Poznawanie historii teatru, rozwijanie

zakresu pojęć dotyczących teatru.

CZAS TRWANIA -2 x 45 MIN.

CELE: Kształtowanie postawy twórczej poprzez:

- pobudzanie wyobraźni twórczej,

- rozwijanie twórczego myślenia,

-rozbudzanie aktywności ucznia i chęci zaangażowania podczas lekcji.

METODY:

a) czynne(praktycznych ćwiczeń) - techniki twórczego myślenia, samodzielnych doświadczeń teatralnych, projektowanie sytuacji edukacyjnych, swobodnej ekspresji słownej i ruchowej.

b) podające - swobodne wypowiedzi, słuchanie opowiadania nauczyciela,

c) percepcyjne(pokazowe) - zewnętrzna demonstracja doznań, uczuć, w formie ruchowej i słownej.

POMOCE: filiżanka, magnetofon, płyty CD, kartki .

KLASA - VI.

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

I. WPROWADZENIE.

  1. Zapoznanie uczniów z historią teatru w starożytności.

  2. Zabawa „Co by było gdyby...nie było teatru?

3. Zabawa „Śmieszne definicje”- „kto to jest aktor?”

4. Poszukaj jak najwięcej określeń związanych z hasłem „teatr”.

II.CZĘŚĆ WŁAŚCIWA.

1.Przeprowadzenie etiud teatralnych:

a)pantomima : scena jednego aktora.

- na stole stoi filiżanka- jak na nią patrzysz?

( rozdajemy kilku osobom na karteczkach hasła kim są i te osoby powinny za

pomocą pantomimy przedstawić swoje podejście do filiżanki w zależności

od tego kim są ( np. .jesteś: znawcą sztuki, detektywem złodziejem , pijakiem,

osobą mającą obie ręce w gipsie, kosmitą, małym dzieckiem)

reszta klasy odgaduje kim jest dana osoba.

- przedstaw ruchem ciała na tle muzyki następujące wydarzenia:

- pokaż uczucie: smutku, zmartwienia, radości, zachwytu, itp.,

- usiądź na krzesło jako : dziecko, małpa, wykładowca, jako człowiek po całym

dniu pracy, jako kobieta przed lustrem, która chce zrobić makijaż

b)pantomima - sceny wielu aktorów:

co mają przedstawić za pomocą pantomimy)

c)czytanie tekstu w odpowiedni sposób:1 aktor

- ( wybieramy dowolny tekst, rozdajemy kilku osobom hasła na karteczkach,

że mają ten tekst odczytać jako : ksiądz, komentator piłki nożnej, poseł

w sejmie, obcokrajowiec, zwycięzca udzielający wywiadu, mama czytająca

bajkę na dobranoc...), reszta klasy odgaduje kim jest dana osoba).

3.Ćwiczenie rozwijające umiejętność posługiwania się głosem - praca

w grupach:

a)wymień i zaprezentuj co możesz przedstawić swoim głosem.

b)podział klasy na pięć grup - przydzielenie zadań na kartkach:

- gr. I - jesteście zwierzętami w dżungli,

- gr. II - przedstawcie głosem rajd samochodowy,

- gr. III - jesteście krainą komputerów,

- gr. IV - jesteście pacjentami w szpitalu psychiatrycznym,

- gr. V - jesteście zespołem instrumentalnym.

( grupy przedstawiają głosem swoje zadania, inne grupy odgadują kim są uczniowie z danej grupy.)

III. PODSUMOWANIE I ZAKOŃCZENIE ZAJĘĆ.

SCENARIUSZ 2.

TEMAT - O CZYM SZUMI MUSZELKA? - TWORZYMY ILUSTRACJĘ DŹWIĘKOWĄ

I PLASTYCZNĄ.

ZADANIA DYDAKTYCZNE:

1. Poszukiwanie przedmiotów wydających ciekawe dźwięki.

2. Dobór odpowiednich dźwięków do napisanego tekstu.

3. Prezentacja plastyczna napisanej historii.

CELE :

1.Rozwijanie wyobraźni twórczej.

2.Ekspresja słowna, dźwiękowa i plastyczna.

3.Stymulowanie aktywności twórczej.

4.Pomoc w odkrywaniu własnych możliwości twórczych.

5.Zainspirowanie uczniów do wymyślenia ciekawych historii.

METODY: TWÓRCZA.

POMOCE: tekst wiersza „O czym szumi muszelka?”, różnorodne przedmioty wydające dźwięki( kartki papieru, plastikowe kubki, torebki foliowe, butelki plastikowe, flety, instrumenty perkusyjne, brystol kolorowy, farby, bibułka, wycinanki, gaziki, gąbka...

CZAS TRWANIA- 2X45 MINUT.

KLASA - CZWARTA.

PRZEBIEG LEKCJI:

I. WPROWADZENIE.

1. Odczytanie wiersza Krystyny Wodnickiej „ O czym szumi muszelka?”

a)krótkie omówienie wiersza,

b)przypomnienie na czym polegają gestodźwięki,

c) wyjaśnienie na czym polega ilustracja dźwiekowa.

c)przedstawienie celu lekcji.

2. ZABAWA -„Podajmy sobie muszlę

Uczniowie stoją w kręgu i przekazują sobie muszlę kończąc zdanie:

„Moja muszla jest...”

3.ZABAWA - „Jestem ślimakiem w muszli”

Zabawa muzyczno-ruchowa :dzieci zamieniają się w ślimaki.

Kiedy muzyka jest wolna i spokojna dzieci wchodzą do swoich

muszli i zasypiają, kiedy muzyka jest szybka i dynamiczna-ślimaki

wychodzą na spacer.

II. CZĘŚĆ WŁAŚCIWA LEKCJI:

1.Podział na grupy 3-4 osobowe,

2.Poszukiwanie potrzebnych materiałów, zgromadzenie ich na stołach.

3. Przedstawienie zadania dla grup:

Uczniowie mają wymyślić historię w ciągu 20 minut „O czym szumi muszelka, którą znalazłem na plaży...”( mogą to być opowieści o syrenach, zatopionych statkach, podwodnym królestwie... ). Kolejnym etapem jest dołączenie do opowiadania efektów dźwiękowych- głosów, szelestów...itp. Przy tworzeniu ilustracji dźwiękowej mogą być wykorzystane instrumenty dostępne w pracowni.

4.Prezentacja twórczych opowiadań przez grupy.

5.Wspólna ocena przez uczniów ilustracji dźwiękowych i, wskazanie

najciekawszych.

6.Wykonanie przez grupy ilustracji plastycznej wymyślonej historii techniką

kolażu.

7.Wystawa prac plastycznych i ich ocena.

III. ZABAWY KOŃCOWE - PODSUMOWUJĄCE:

1.„Nietypowe zastosowanie muszli”- uczniowie wymyślają różne dziwne

wykorzystanie muszli.

2.Przekazanie sobie iskierki.

Uczniowie stoją w kręgu i przekazują sobie uścisk dłoni po czym zamieniają się

w muszlę leżącą na plaży.

SCENARIUSZ NR 3

TEMAT : JAK MUZYKA PRZEMAWIA

DO NAS?

ZADANIA DYDAKTYCZNE - ukazanie różnych rodzajów muzyki i ich

oddziaływania na psychikę człowieka.

CELE:

1. Omówienie roli muzyki w życiu człowieka.

2. Budzenie i rozwijanie ciekawości poznawczej.

3. Kształtowanie empatii i tolerancji.

4. Uczenie asertywnego wyrażania własnych opinii.

METODY: praktycznych ćwiczeń, słowna ( dyskusja, sąd)

KLASA - PIĄTA

CZAS - 2x45 minut.

PRZEBIEG LEKCJI.

I. WPROWADZENIE:

1. Wysłuchanie dwóch kontrastowych przykładów muzycznych:

    1. utworu rockowego o dużej sile głośności,

    2. utworu z muzyki poważnej, spokojnego np. „Marzenie” R. Schumanna.

2. Dokończ zdanie: Podczas słuchania pierwszego utworu czułam, że...

a podczas słuchania drugiego utworu czułam, że...

(uczniowie przedstawiają krótko swoje odczucia związane z przykładami

muzycznymi).

3.Jeżeli dany utwór miałby opisać mój temperament , to który utwór bym

wybrał? (uczniowie wybierają jeden z utworów, który opisuje ich osobowość)

III. CZĘŚĆ WŁAŚCIWA.

1. Dokonanie sądu nad muzyką- oskarżenie „muzyka jest zła gdyż budzi

w młodych ludziach agresję, co doprowadza do zniszczeń, zabójstw...itp

a) wybór z klasy oskarżyciela, obrońcy, świadków, ławy przysięgłych.

b) przydzielenie zadań, przygotowanie się do rozprawy sądowej, w której

oskarżonym jest - muzyka.

    1. przeprowadzenie rozprawy sądowej.

    2. wydanie wyroku przez ławę przysięgłych.

2. Ćwiczenia z zakresu muzykoterapii na tle muzyki relaksacyjnej.

-„Jestem falą”

-„Jestem płatkiem śniegu”,

-„Rzeźby i kupcy”.

-„Marionetki”

-„W gabinecie krzywych luster”.

IV. PODSUMOWANIE.

      1. Poszukiwanie porównań - Dokończ zdanie: Muzyka dla mnie jest jak....

SCENARIUSZ 4.

TEMAT - DŹWIĘKI WOKÓŁ NAS.

CEL GŁÓWNY: WZMACNIANIE ZAINTERESOWAŃ MUZYKĄ W TOKU RÓŻNORODNYCH DZIAŁAŃ TWÓRCZYCH.

CELE SZCZEGÓLOWE:

- WZBUDZENIE CIEKAWOŚCI POZNAWCZEJ,

- ROZWÓJ EKSPRESJI TWÓRCZEJ, WYOBRAŹNI, INWENCJI

WŁASNEJ I POMYSŁOWOŚCI,

- ROZWÓJ WŁASNYCH MOŻLIWOŚCI TWÓRCZYCH POPRZEZ

DZIAŁANIA PLASTYCZNE, MUZYCZNE, RUCHOWE,

- WIARA WE WŁASNE MOŻLIWOŚCI TWÓRCZE.

- UMIEJETNOŚĆ WSPÓŁPRACY W GRUPIE.

KLASA - SZÓSTA,

CZAS- 2X45 MINUT.

METODY:

samodzielnych doświadczeń muzycznych,

formach: ruchowej, plastycznej, muzycznej, zadań

inspirujących swobodną ekspresję ruchową,

FORMY - praca zepołowa, indywidualna.

POMOCE: magnetofon, wybrane nagrania, kartki, kredki, farby, pędzle,

instrumenty perkusyjne i samodzielnie wykonane przez uczniów,

PRZEBIEG ZAJĘĆ.

I. PRZYWITANIE I ROZGRZEWKA.

II. WPROWADZENIE DO TEMATU ZAJĘĆ.

III. CZĘŚĆ WŁAŚCIWA

a)ĆWICZENIE I-(na tle muzyki spokojnej np. „Poranek” - E.Griega) -wyobraź sobie , że jest lato, siedzisz właśnie na szczycie góry, w dole widzisz przepiękny widok, leśne polany, drzewa, płynący strumyk, w górze lecą ptaki, wsłuchaj się w dźwięki wokół siebie, co słyszysz? Nazwij te dźwięki. ( uczniowie wymieniają dźwięki, które słyszeli w swojej wyobraźni). Teraz spróbuj przedstawić wybrany przez siebie odgłos w formie pracy plastycznej za pomocą linii, kształtów, kolorów ,faktury. Podejdź i wybierz potrzebne ci materiały plastyczne.

b)ĆWICZENIE II - przed wami kolejne zadanie - spróbujecie wspólnie

w grupach stworzyć utwór muzyczny, związany z różnymi odgłosami, nadać mu

tytuł. Wybierzcie potrzebne instrumenty, pomoce. Pracą zespołu powinien, jak

w orkiestrze kierować dyrygent.

wspólnie śpiew),

c)ĆWICZENIE III - co można wyrazić utworem muzycznym? Uczniowie

wykonują rzeźbę zbiorową, do której instrukcję stanowi utwór FR.

Chopina - „Etiuda Rewolucyjna”. Nadają rzeźbie tytuł.

d)ĆWICZENIE IV - muzyka to nie tylko odgłosy, uczucia , sposób

porozumiewania się , rozrywka, wiemy z poprzednich lekcji ,że

muzyka ma swoją treść, o czymś opowiada. Jest to muzyka

programowa. Wysłuchacie teraz utworu muzycznego i spróbujecie

napisać opowiadanie, może scenariusz, oddający waszym zdaniem

treść słuchanego utworu.

- Po wykonaniu zadania przedstawiciele grup odczytują wspólne

dzieło literackie.

IV. PODSUMOWANIE.

opracowała: Jolanta Gwiazdowska

Białystok

12


