Powrót taty, Scenariusze lekcja język polski klasa IV


  1. Anna Kozłowska

  1. Temat: Siła miłości i wiary w wierszu A. Mickiewicza pt. „Powrót taty”. Czas realizacji 1 jednostka lekcyjna.

  1. Cele nauczania:

    1. Cele ogólne:

      • Zapoznanie uczniów z treścią utworu

      • Kształcenie języka uczniów

      • Kształcenie wrażliwości poetyckiej uczniów

      • Kształtowanie w uczniach umiejętności odnajdywania w utworze cech różnych gatunków literackich

    1. Cele operacyjne:

      • Uczniowie zapoznają się z treścią utworu

      • Uczniowie streszczają utwór

      • Uczniowie wymieniają i zapisuje bohaterów

      • Uczniowie charakteryzują bohaterów

      • Uczniowie oceniają postawy bohaterów

      • Uczniowie sporządzają z pomocą nauczyciela plan wydarzeń utworu

      • Uczniowie podają definicję baśni i ballady

      • Uczniowie wskazują w tekście cechy baśni i ballady i wypisują je

      • Uczniowie odczytują i podkreślają modlitwy odmawiane przez dzieci

      • Uczniowie analizują jaki wpływ miały modlitwy dzieci na zmianę postawy zbójcy

      • Uczniowie podkreślają w tekście zdania pytające, rozkazujące i znaki przestankowe

      • Uczniowie odczytują ponownie utwór z podziałem na role z uwzględnieniem intonacji i znaków przestankowych

      • Uczniowie wskazują rymy w tekście

  1. Metody pracy:

    1. Metody podające:

      • Pogadanka(wprowadzająca w temat lekcji)

      • Opis i opowiadanie(charakterystyka bohaterów, streszczenie utworu)

      • Poszukująca(praca z książką)

    1. Zajęć praktycznych:

      • Odnajdywanie, podkreślanie, wypisywanie informacji na podstawie tekstu

    1. Metody autonomiczne:

      • Filologiczna(nauczyciel tłumaczy niejasności w tekście i wyjaśnia je uczniom)

      • Egzegeza(czytanie i interpretowanie tekstu przez uczniów)

      • Intuicyjna(emocjonalne i intuicyjne poznanie wiersza)

      • Rozbioru dokumentacyjnego(praca z tekstem oparta na sądach uczniów popartych cytatami)

  1. Formy pracy:

    1. Indywidualna- odpowiedź

    2. Zbiorowa- pogadanka

    3. Grupowa- zróżnicowana(każda grupa ma inne zadanie)

  1. Środki dydaktyczne:

    1. Podręcznik

  1. Tok lekcji:

    1. Faza wstępna:

      • Sprawdzenie obecności

      • Sprawdzenie zadania domowego

      • Odpytanie poszczególnych uczniów z poprzedniej lekcji lub wyrywkowe zadawanie pytań uczniom w celu przypomnienia i utrwalenia poprzedniej lekcji

      • Pogadanka wprowadzająca do nowego tematu lekcji(wspomnienia uczniów związane z ich ojcami, rola ojca w rodzinie)

    1. Faza właściwa:

      • Podanie i zapisanie na tablicy tematu lekcji

      • Uczniowie zapoznają się z treścią utworu- praca z książką

      • Uczniowie streszczają utwór- praca z tekstem

      • Uczniowie wymieniają i wypisują bohaterów- praca z tekstem

      • Uczniowie charakteryzują bohaterów- praca z tekstem, uczniowie przytaczają fragmenty wiersza odnoszące się do danych postaci

      • Uczniowie oceniają postawy bohaterów- uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela

      • Uczniowie sporządzają z pomocą nauczyciela plan wydarzeń utworu- praca z tekstem, jeden z uczniów zapisuje plan na tablicy

      • Uczniowie podają definicję baśni i ballady- uczniowie odwołują się do wiadomości, które już przyswoili

      • Uczniowie wskazują w tekście cechy baśni i ballady i wypisują je- praca z tekstem, uczniowie przytaczają odpowiednie fragmenty, metoda graficzna- tabelka:

      • Cechy baśni

        Cechy ballady

            • Uczniowie odczytują i podkreślają modlitwy odmawiane przez dzieci- praca z tekstem

            • Uczniowie analizują jaki wpływ miały modlitwy dzieci na zmianę postawy zbójcy- uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela, przytaczają odpowiednie fragmenty tekstu, uczniowie zapisują od myślników zamiary zbójcy przed usłyszeniem modlitw i po ich wysłuchaniu

            • Uczniowie podkreśla w tekście zdania pytające, rozkazujące i znaki przestankowe- praca z tekstem

            • Uczniowie odczytują ponownie utwór z podziałem na role z uwzględnieniem intonacji i znaków przestankowych- praca z tekstem

            • Uczniowie wskazują rymy w tekście- praca z tekstem

  1. Faza końcowa:

2


