SCENARIUSZ ZAJĘĆ metody przekraczania progu dziesiatkowego, matematyka w kształceniu zintegrowanym


SCENARIUSZ ZAJĘĆ

Temat dnia: Przekraczanie progu dziesiątkowego.

Cel ogólny: Pogłębianie wiadomości dotyczących przekraczania progu dziesiątkowego

Cele szczegółowe:

Uczeń:

- odgadnie jaka jest cyfrą;

- przedstawią swoja liczbę;

- przedstawi przekraczanie progu dziesiątkowego za pomocą róznych metod.

Tok zajęć:

  1. Nauczyciel rozdaje dzieciom naklejki z cyframi, które dzieci przyklejają sąsiadowi na plecy. Zadaniem każdego dziecka jest odgadnięcie jaka jest liczba przy zadaniu jak najmniejszej liczby pytań.

  1. Gdy dzieci odgadną swoja liczbę przedstawiają się, np. Jestem liczą 19, jestem liczbą dwucyfrową, składam się z jednej dziesiątki i 9 jedności, moimi sąsiadkami są liczby 18 i 20. Mogę się składać np. z 9 i 10, 4 i 15, ..., itd.

  1. Nauczyciel wydaje polecenia, a dzieci je wykonują.

  1. Przekraczanie progu dziesiątkowego.

a) metoda bezpośrednia

Dzieci dostają tekturowe kółeczka. Ich zadaniem jest dodanie do siebie tych kółeczek. Np.

8 + 7 = 15

0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic

dokładamy

  1. metoda dopełniania do 10

Każde dziecko dostaje taki kartonik.

0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic

0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic

Są w nim 2 rzędy po 10 dziurek. W środku są dwa paski, które można wyciągać.

Nauczyciel mówi dzieciom dwie cyfry. Dzieci każda cyfrę pokazują w innym rzędzie dziurek. Następnie dzieci muszą przełożyć dziurki tak, żeby pierwszy rząd był w pełni wypełniony, a z drugiego rzędu musi ubyć tyle dziurek, ile przybyło w rzędzie pierwszym.

  1. metoda z drugim działaniem

Dzieci rozwiązują działanie matematyczne.

Książka kosztuje 9 zł a zeszyt 5 zł. Ile razem zapłacę?

DZIAŁANIE: 10 + 5 - 1 = 14

  1. metoda kasjera

Dzieci wykonują działanie matematyczne.

Mam 100 zł a muszę zapłacić 76 zł. Ile wydadzą mi reszty?

0x08 graphic
100 - 76 wyda 4 + 20 = 24

Daje 90 zł a płace 64 zł.

0x08 graphic
90 - 64 wyda 6 + 20 = 26


