2012.06.22 - ChOZPN - bezklasowi 1, Materiały sędziowskie, Testy

G - grać dalej J - jeszcze raz Z - zakończenie meczu A, B, C - odpowiedź

B - rz. w. bezpośredni S - rzut sędziowski Rb - rz. od bramki testowa

P - rz. w. pośredni Br. - bramka + - napomnienie

R - rzut rożny ++ - wykluczenie

Pytanie

Oznacz kółkiem prawidłowy symbol

Ocena komisji

Na zawodach młodzików gdzie regulamin rozgrywek nie przewiduje kary napomnienia sędzia udzielił kary wychowawczej w wymiarze 3 minut zawodnikowi nr 3.Po odbyciu kary zawodnik powrócił na boisko i po chwili znów przewinił, za co sędzia oceniając ciężar przewinienia ukarał go kolejny raz karą 3 minut. Czy sędzia mógł tak postąpić?

TAK - NIE

Publiczność po raz drugi wtargnęła na pole gry. Jaka będzie decyzja sędziego, jeżeli służby porządkowe w ciągu 2 minut usunęły publiczność poza pole gry?

G B P K J S

Br W R Z Rb

+ + + + + + +

Osoba towarzysząca drużynie weszła na pole gry bez zgody sędziego i ingeruje w grę. Czy sędzia winien przerwać grę natychmiast, jeżeli prowadzona jest korzystna akcja przez drużynę przeciwną?

TAK - NIE

Napastnik usiłował zdobyć bramkę poprzez rozmyślne zagranie piłki ręką, ale po jego zagraniu ręką piłka wyszła poza linię bramkową obok bramki. Jaka będzie decyzja sędziego?

G B P K J S

Br W R Z Rb

Zawodnik wykluczony z gry (cz.k.) powraca na pole gry i zagrywa piłkę ręką we własnym polu karnym podczas trwania gry. Sędzia przerywa grę. Decyzją sędziego?

G B P K J S

Br W R Z Rb

Napastnik w momencie zagrania piłki przez współpartnera bezpośrednio z rzutu od bramki był na pozycji spalonej. Decyzja.

G B P K J S

Br W R Z Rb

Czy podczas wymiany zawodnik ma obowiązek opuścić pole gry na wysokości linii środkowej?

TAK - NIE

Po zakończeniu zawodów, dwóch zawodników opuściło pole gry i nie powrócili na nie dla wykonania serii rzutów z punktu karnego dla wyłonienia zwycięzcy. Decyzja sędziego?

G B P K J S

Br. W R Z Rb

W czasie gry obrońca używając nieproporcjonalnej siły kopnął we własnym polu karnym zawodnika drużyny atakującej, który wcześniej przy próbie opanowania piłki popychał tego obrońcę. Decyzja sędziego?

G B P K J S

Jaka będzie decyzja sędziego , jeżeli po sygnale na wykonanie rzutu karnego rzut ten wykonał inny zawodnik niż zgłoszony sędziemu, a bramkarz jego strzał obronił, wybijając piłkę poza linię bramkową?

G B P K J S

Pytanie

W 40 min. meczu sędzia stwierdził, że na polu gry znajduje się zawodnik rezerwowy, który znalazł się tam bez jego wiedzy i zgody, w miejsce kontuzjowanego zawodnika z podstawowego składu. Jaką decyzję powinien podjąć sędzia, jeżeli zawodnik ten znajduje się w innej części boiska, nie biorąc udziału w korzystnej akcji jego drużyny?

G B P K J S

Czy regulamin każdych rozgrywek określa minimalną i maksymalną ilość wymian zawodników, do której uprawniona jest drużyna podczas trwania zawodów?

TAK - NIE

Czy sędzia zobowiązany jest do poddania się badaniom na obecność alkoholu we krwi podczas przerwy między częściami zawodów jeżeli zarzut nietrzeźwości postawił im oficjalny przedstawiciel ZPN legitymujący się dowodem osobistym, a zarzut sformułowany jest na piśmie i własnoręcznie przez niego podpisany?

TAK - NIE

W czasie gdy piłka była w grze w środkowej strefie boiska, zawodnik drużyny gości zmienił się funkcją z bramkarzem, nie informując o tym sędziego. Widział to zawodnik drużyny gospodarzy, który podbiegł do sędziego i mówi: „panie sędzio zobacz pan co oni wyprawiają”? Co powinien uczynić sędzia?

G B P K J S

Czy sposób wykonania przez sędziego rzutu sędziowskiego określony jest w Artykule IX Przepisów Gry w Piłkę Nożną?

TAK - NIE

Z powodu zapadających ciemności sędzia w przerwie zawodów oświadczył, że druga część zawodów będzie trwała 40 minut, zamiast 45, gdyż zezwalał na to regulamin rozgrywek. Czy sędzia miał takie prawo?

TAK - NIE

Napastnik znajdował się w sytuacji realnej szansy zdobycia bramki i został przed linią pola karnego złapany za koszulkę przez przeciwnika. Mimo tego wbiegł w pole karne i dopiero wtedy obrońca zakończył trzymanie, jednak powodując upadek przeciwnika. Jaka będzie decyzja sędziego?

G B P K J S

+ + + + + +

+ + + + + +

Na zawodach młodzików na niewielkim boisku, chcąc utrzymać się przy piłce - wykonawca rzutu rożnego zagrał piłkę silnie w kierunku własnego bramkarza znajdującego się na przedpolu własnej bramki. Z niepokojem stwierdził, że piłka skozłowała przed chcącym ją zagrać bramkarzem i przekroczyła całym swoim obwodem linię bramkową pomiędzy słupkami bramkowymi i pod poprzeczką obok zdezorientowanego bramkarza. Co powinien uczynić sędzia?

G B P K J S

+ + + + + +

+ + + + + +

Po sygnale na wykonanie rzutu karnego i zanim piłka jest w grze, zawodnik drużyny wykonującej rzut karny naruszył przepisy gry. Z wykonanego rzutu karnego piłka mimo interwencji bramkarza wpadła do bramki. Co w takiej sytuacji zdecyduje sędzia?

G B P K J S

W wyniku akcji napastnik znalazł się w bramce przeciwnika, a w tym momencie jego współpartner oddał strzał i zdobył bramkę. Co uczyni sędzia jeżeli w momencie strzału napastnik będący w bramce przeszkadza w interwencji obrońcy i rozprasza jego uwagę krzycząc: „puść”. Po tym fakcie zdenerwowany bramkarz podbiega do będącego w bramce napastnika i uderza go rękawicą w twarz. Podaj decyzję sędziego?

G B P K J S

Pytanie

W czasie przerwy w grze kapitan drużyny gospodarzy protestując przeciwko decyzji sędziego rozkłada ręce i zabiega drogę sędziemu, próbując odwieść go w ten sposób od ukarania karą indywidualną jego współpartnera z drużyny. Jaka będzie decyzja sędziego w tym przypadku?

G B P K J S

+ + + + + + + + + + + + + +

Czy bramka może być zdobyta bezpośrednio z rzutu od bramki?

TAK - NIE

Czy sędzia asystent może sygnalizować spalonego trzymając chorągiewkę w lewej ręce?

TAK - NIE

Czy sędzia będzie reagował jeśli zawodnicy będą mieli czarne paski taśmy o szerokości 2cm na czerwonych getrach ?

TAK - NIE

Zawodnik będąc na polu gry zachował się niewłaściwie w stosunku do sędziego. Czy miejscem wznowienia gry przerwanej z tego tytułu będzie miejsce popełnienia przewinienia?

TAK - NIE

Czy zgodnie z przepisami gry kapitan drużyny, który wygrał losowanie przed serią rzutów z punktu karnego w celu wyłonienia zwycięzcy meczu, decyduje o kolejności wykonywania rzutów?

TAK - NIE

Czy sędzia ma prawo do udzielania kar indywidualnych także podczas przerwy miedzy częściami zawodów?

TAK - NIE

Sędzia dał sygnał na wykonanie rzutu karnego. Zanim piłka była w grze współpartner wykonawcy rzutu karnego wkroczył w pole karne. Z rzutu karnego piłka została odbita przez bramkarza i pozostała na polu gry. Jaka będzie decyzja sędziego?

G B P K J S

+ + + + + +

+ + + + + +

Wykonawca rzutu wolnego bezpośredniego zarządzonego na gwizdek, wykonał go przed sygnałem gwizdka. Podaj decyzję sędziego.

G B P K J S

Br. W R Z Rb.

+ + + + + +

+ + + + + +

Po prawidłowo wykonanym rzucie karnym piłka odbiła się od słupka i ugrzęzła w błocie na 7 metrze pola karnego. Widząc tą sytuację wykonawca rzutu karnego wystartował do piłki i uprzedzając rozpaczliwie interweniującego bramkarza - po jego rękach skierował ją do bramki. Co zdecyduje sędzia?