Konspekt zajęć zintegrowanych w klasie II a
Data: 10.12.2009r.
Ośrodek tematyczny: Przesyłamy wiadomości
Temat dnia: Wysyłamy listy
Cel główny: Zapoznanie z drogą listu od nadawcy do adresata.
Cele operacyjne:
Uczeń:
wypowiada się pełnymi zdaniami,
zna różne sposoby komunikowania się,
czyta cicho ze zrozumieniem,
stosuje wielką literę w zwrotach grzecznościowych,
zaadresuje kopertę,
zna pojęcia: nadawca, adresat,
układa historyjką obrazkową,
porządkuje zdania na temat: „Droga listu od nadawcy do adresata”,
przedstawia pozytywne i negatywne skutki określonej sytuacji,
potrafi współpracować w grupie.
Metody pracy:
pogadanka,
praktycznego działania,
aktywizująca: drzewko decyzyjne.
Formy pracy:
indywidualna jednolita,
zbiorowa jednolita,
grupowa zróżnicowana.
Środki dydaktyczne:
- rebus (listonosz), telegramy, widokówki, list z lukami, koperty, kartonowa skrzynka pocztowa, ilustracje: „Droga listu od nadawcy do adresata”, duża koperta, kartki z napisami: adresat, nadawca, znaczek,
Ogniwa lekcji |
Czynności nauczyciela |
Czynności ucznia |
Środki dydaktyczne |
Uwagi |
Część wstępna 1.Czynności organizacyjno- porządkowe
2.Wprowadza w tematykę zajęć.
|
1. Prosi o zajęcie miejsc i przygotowanie się do zajęć.
2.Prosi uczniów o rozwiązanie przedstawionego na tablicy rebusu i zapisanie hasła na kartce.
3.Nawiązuje do hasła „listonosz”. Zadaje pytania:
|
1. Zajmują miejsca, przygotowują się do zajęć.
2. Rozwiązują rebus i zapisują hasło „ listonosz” na kartkach.
3. Uczniowie odpowiadają na pytania zadane przez nauczyciela.
|
Rebus „listonosz”. |
|
Część główna Realizacja tematu.
|
1. Prosi o uzupełnienie listu podanymi wyrazami, a następnie wybranego ucznia o odczytanie listu. Poprawia ewentualne błędy.
2. Rozdaje koperty, prosi o złożenie listu i schowanie do koperty.
3. Rozdaje widokówki, telegramy, zaadresowane listy. Prosi o zwrócenie uwagi na zawarte tam informacje.
4. Pyta jakie informacje są potrzebne do wysłania listu. Jeśli uczniowie mają problemy ze wskazaniem informacji, naprowadza i tłumaczy pojęcia: adresat, nadawca, znaczek.
5. Zawiesza na tablicy kopertę z wolnymi lukami i wybiera uczniów do uzupełniania wyrazami: adresat, nadawca, znaczek. Prosi o wypełnieni swoich kopert. Rozdaje znaczki.
6. Prosi o wrzucenie listów do skrzynki pocztowej.
7. Prosi uczniów o pomoc w zawieszeniu na tablicy ilustracji na temat: Droga listu od nadawcy do adresata” oraz zdań opisujących ilustracje.
8. Prosi o ułożenie ilustracji w odpowiedniej kolejności i dopasowanie zdań opisujących ilustracje. Rozdaje karty pracy. Czuwa nad prawidłowym przebiegiem zadania.
9. Przedstawia sytuację problemową: „Wyobraźcie sobie, że znaleźliście w skrzynce pocztowej list, który nie jest zaadresowany do Was, ani do żadnej z osób, którą znacie. Co robisz w takiej sytuacji?” Zapisuje podane przez uczniów rozwiązania na tablicy, wybiera cztery najważniejsze.
10. Dzieli klasę na 4 grupy i przydziela każdemu zespołowi jedno możliwe rozwiązanie z poleceniem wypisania na kartce skutków pozytywnych i negatywnych .
11. Prosi o zawieszenie kartek z zapisanymi skutkami na tablicy. Odczytuje pomysły uczniów.
12. Prosi uczniów o określenie celów i wartości proponowanych rozwiązań oraz wybór decyzji i uzasadnienie. |
1. Uzupełniają luki w liście podanymi wyrazami.
2. Składają listy i chowają do kopert.
3. Odczytują cicho informacje z listów, kartek, telegramów.
4. Wypowiadają się swobodnie na temat informacji niezbędnych do wysłania listu.
5.Dobierają odpowiednie wyrazy do poszczególnych miejsc na kopercie. Adresują swoje koperty, naklejają znaczki.
6. Wrzucają swoje listy do skrzynki pocztowej
7.Zawieszają ilustracje i kartki ze zdaniami.
8. Wybrani uczniowie układają ilustracje w odpowiedniej kolejności, dopasowują zdania opisujące ilustracje. Wszyscy uczniowie zaznaczają kolejność na kartach pracy. Porównują zadanie z prawidłowym rozwiązaniem na tablicy.
9. Słuchają opowiadania nauczyciela, zastanawiają się i podają różne warianty zachowania.
10. Pracują w grupach, zapisują skutki negatywne i pozytywne przydzielonego możliwego rozwiązania.
11.Wybrani uczniowie zawieszają kartki na tablicy.
12. Wypowiadają się samorzutnie na temat celów i wartości rozwiązań. Podejmują decyzję i uzasadniają. |
List z lukami.
Wypełnione listy, widokówki, telegramy.
Ilustracja koperty, kartki z napisami: adresat, nadawca, znaczek.
Kartonowa skrzynka pocztowa.
Ilustracje na temat „Droga listu od nadawcy do adresata, zdania opisujące ilustracje.
Ilustracje na temat „Droga listu od nadawcy do adresata”, zdania opisujące ilustracje. Karty pracy.
Kartki.
Kartki z zapisanymi skutkami pozytywnymi i negatywnymi. |
|
Podsumowanie i zakończenie |
Rozdaje kartki z tarczą strzelecką i prosi uczniów, aby ocenili swoją pracę na zajęciach. |
Zaznaczają flamastrem swój udział w zajęciach, uwzględniając wybrane czynniki. |
Kartki z tarczą strzelecką. |
|
opracowała:
….............................................
5