KONSPEKT ZAJĘĆ WYCHOWAWCZYCH W KLASIE 1
TEMAT SZCZEGÓŁOWY: Zwierzęta domowe, jako - przyjemność, ale i obowiązek.
Czas; 45 min
Cele zajęcia (ogólne):
rozwijanie zainteresowań przyrodniczych
kształcenie humanitarnego stosunku do zwierząt
Cele szczegółowe (operacyjne)
Uczeń:
ma poczucie odpowiedzialności za warunki życia psów i kotów, oraz zna sposoby opiekowanie się nimi
zna zwierzęta domowe: psa, kota, chomika, żółwia, rybki, kanarka, królika, ich potrzeby oraz sposoby odżywiania się
potrafi ułożyć logiczną wypowiedź ustną na temat zwierząt
wykorzystuje środki plastyczne do przekazu swoich uczuć
Metody pracy:
słowna: rozmowa, pogadanka
poglądowa: pokaz
praktyczna: działalność praktyczna
Formy pracy:
zbiorowa
indywidualna
ilustracje zwierząt, własne zwierzęta domowe
zagadki
karty pracy
kartony, kredki
PRZEBIEG ZAJĘĆ
1. Wprowadzenie tematu lekcji.
Zwrócenie uwagi na fakt, że człowiek nie jest sam - żyje wśród innych organizmów. W naszych domach często hoduje się zwierzęta. Nazywamy je zwierzętami domowymi
a) wyjaśnienie pojęcia „zwierzęta domowe”
uczniowie wymieniają zwierzęta domowe (kot, pies, kanarek, papuga, chomik, świnka morska, królik) ( załącznik)
zwierzęta domowe są to zwierzęta trzymane przez człowieka w domu dla jego osobistych przyjemności lub dla towarzystwa o odróżnieniu od zwierząt hodowlanych
b) uczniowie spośród ilustracji wywieszonych na tablicy wybierają te, które ukazują zwierzęta domowe (załącznik)
2. Rozmowa z uczniami na temat zwierząt przyprowadzonych na lekcje, ze szczególnym zwróceniem uwagi na potrzeby zwierząt, obowiązki opiekunów.
- O czym musimy pamiętać, decydując się na własne zwierzę domowe?
Żywa istota - to nie zabawka, trzeba mieć miejsce i zgodę rodziców, trzeba sprzątać po
niej i karmić, wyprowadzać na spacery, nie można jej wyrzucić, gdy nam się znudzi.
- Czego potrzebują zwierzęta?
- Czym żywią się małe pieski i kotki?
- Co jedzą dorosłe psy i koty?
- Czym żywią się chomiki?
- Jak opiekujesz się żółwiem?
3. Zabawa śródlekcyjna.
Na hasło prawdziwe uczniowie podskakują, fałszywe wykonują przysiad
Kot lubi pływać w akwarium
Ryba lubi wygrzewać się na słońcu
Papuga lubi latać
Ulubionym przysmakiem ryby jest kość
Kot bardzo dobrze lata
Kot pije mleko
Kot ma bardzo dużo kolorowych piór
Pies miauczy
Kot szczeka
Kot lubi psa
Kot lubi chodzić po drzewach
Ryba lubi kota
Ryba miauczy
Papuga jest przyjacielem psa
Papuga je rybę
Ulubionym przysmakiem kota jest kaczka
Pies dobrze lata
Kot fruwa
4. Uczniowie pracują z kartą pracy. Łączenie kropek ( załącznik) oraz łączenie obrazku z tekstem (załącznik)
5. Rozwiązywanie zagadek o zwierzętach. Każda dziecko wysłucha zagadki o tej samej treści celem uzyskania równych szans.( Załącznik) Odczytanie rozwiązań.
7. Wspólna praca plastyczna dzieci wykonują plakat pod hasłem: "Zwierzęta nasi przyjaciele”. ( załącznik)
8. Wywieszenie plakatów. Ocena prac. Podsumowanie lekcji. Zwierzęta towarzyszące człowiekowi często są trzymane przez niego w warunkach niewłaściwych w stosunku do ich potrzeb - np: ptaki w nieodpowiednich klatkach, czy ryby w za małych akwariach. Mówimy, że Polska - to kraj miłośników zwierząt, ale co roku inspektorzy stowarzyszeń ochrony zwierząt mają do czynienia z tysiącami przypadków okrucieństwa wobec zwierząt. Okrucieństwo może być wynikiem niewiedzy (w tym także zaniedbanie potrzeb zwierzęcia), ale również celowo wyrządzanej krzywdy. Zwierzęta hodowane w domu - to nie tylko przyjemność, ale i obowiązek. Czasami możesz spotkać bezdomnego psa lub kota. Bezdomny pies czy kot czeka na twoją pomoc. Zachowaj ostrożność przy spotkaniu z obcym zwierzęciem.