II.CZŁOWIEK MIĘDZY WIARĄ A ROZUMEM.EUROPA W XVII STULECIU, 17.Wojny polsko-szwedzkie w XVII w., Marek Biesiada


Marek Biesiada 22. 11. 2006

Konspekt lekcji historii

w klasie II A

Temat: Wojny polsko-szwedzkie w XVII w.

  1. Cele dydaktyczno-wychowawcze.

Po lekcji uczeń:

Po zakończonych zajęciach uczeń

pamięta:

rozumie:

potrafi:

  1. Metody:

  1. Środki dydaktyczne:

  1. Tok lekcji:

  2. Czynności nauczyciela

    Czynności uczniów

    Uwagi

    1

    2

    3

    I. Czynności organizacyjno - porządkowe.

    • sprawdzenie listy obecności

    • zapisanie tematu lekcji do dziennika

    1. Rekapitulacja wtórna:

    • Jakie były przyczyny wojen polsko-rosyjskich?

    • Jaki był przebieg wojen polsko-rosyjskich?

    • Jaki był przebieg miała wojna polsko-rosyjska w latach 1579-1582?

    • Jaki był przebieg miała wojna polsko-rosyjska w latach 1604-1606?

    • Jaki był przebieg miała wojna polsko-rosyjska w latach 1610-1612?

    • Jaki był przebieg miała wojna polsko-rosyjska w latach 1632-1634?

    • Jak zakończyły się wojny polsko-rosyjskie w latach?

    • Jakie były skutki wojen polsko-rosyjskich?

    Odpowiadają wyznaczeni uczniowie

    1. Realizacja nowych treści:

    Temat: Wojny polsko-szwedzkie w XVII w.

    1. Przyczyny wojen polsko-szwedzkich

    • Jakie były przyczyny wojen polsko-szwedzkich?

    2. Przebieg wojen polsko-szwedzkich

    • Jaki był przebieg wojen polsko-szwedzkich?

    3. Skutki wojen szwedzko-polskich

    • Jakie były skutki wojen polsko-szwedzkich?

    Uczniowie zapisują temat do zeszytu.

    Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia II..., Poznań 2002, s. 83. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    1. Przyczyny wojen polsko-szwedzkich

    • konflikt o Inflanty

    • dążenie króla Polski Zygmunta III Wazy do odzyskania tronu Szwecji

    • decyzja króla Zygmunta III Wazy o przyłączeniu Estonii do Rzeczpospolitej

    • dążenie Szwecji do opanowania całego wybrzeża Morza Bałtyckiego

    Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia II..., Poznań 2002, s. 83-85. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    2. Przebieg wojen polsko-szwedzkich

    a) I okres - lata 1600-1621

    • bitwa pod Kircholmem (1605) - Jan Karol Chodkiewicz

    • rozejm w 1621 r. - utrata większej części Inflant, aż po rzekę Dźwinę

    b) II okres - lata 1626-1629

    • opanowanie przez wojska szwedzkie ujścia Wisły, wybrzeży Prus Królewskich oraz wybrzeży Prus Książęcych

    • bitwa pod Oliwą (1627)

    • rozejm w Altmarku (1629)

    • pokój w Sztumskiej Wsi (1635 r.) - Szwedzi opuścili ujście Wisły, wybrzeża Prus Królewskich oraz wybrzeża Prus Książęcych

    c) III okres „potop szwedzki” - lata 1655-1660

    • dążenie magnatów do obalenie króla Polski Jana Kazimierza i oddanie korony Rzeczpospolitej królowi Szwecji Karolowi X Gustawowi

    • Janusz Radziwiłł i Bogusław Radziwiłło poddali Litwę

    • kapitulacja szlachty w Ujściu na Wielkopolsce

    • obrona klasztoru Jasnej Góry

    • wojna partyzancka

    • Stefan Czarniecki - organizator i dowódca wojsk polskich walczących przeciw Szwecji

    • śluby lwowskie

    • traktaty welawsko-bydgowskie - utrata lenna pruskiego (1657)

    • pokój w Oliwie (1660)

    Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia II..., Poznań 2002, s. 85. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    3. Skutki wojen szwedzko-polskich

    • utrata przez Rzeczpospolitą Inflant, aż po rzekę Dźwinę

    • utrata lenna pruskiego

    • rezygnacja przez Jana Kazimierza prawa używania tytułu króla Szwecji

    • ogromne zniszczenia Rzeczpospolitej spowodowane „potopem szwedzkim”

    Co oznacza pojęcie detronizacja?

    Co oznacza pojęcie wojna partyzancka?

    1. Rekapitulacja pierwotna

    • Jakie były przyczyny wojen polsko-szwedzkich?

    • Jaki był przebieg wojen polsko-szwedzkich?

    • Jakie były skutki wojen polsko-szwedzkich?

    Odpowiadają wyznaczeni uczniowie

    V. Zadanie pracy domowej

    VI. Ocena pracy uczniów na lekcji.

    Odpowiadają wyznaczeni przez nauczyciela uczniowie, którzy mogą posługiwać się podręcznikiem i zapisem w zeszytach.

    Uczniowie aktywni otrzymują oceny.

    1


