SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH W KLASIE III
Z WYKORZYSTANIEM KOMPUTERA
Ośrodek tematyczny - LAS JESIENIĄ
Temat dnia - Grzybobranie
CELE
Informatyczne:
Sprawne uruchamianie i zamykanie komputera z umiejętnością logowania się do sieci;
Kształcenie umiejętności odszukiwania i otwierania wskazanego pliku w otoczeniu sieciowym;
Kształcenie umiejętności uruchamiania i przeglądania pokazu prezentacji;
Tworzenie katalogu roboczego o określonej lokalizacji;
Kształcenie umiejętności odbierania wiadomości poczty elektronicznej;
Poznanie sposobu łączenia się z wybraną stroną internetową poprzez link w wiadomości pocztowej
Sprawne przeszukiwanie wybranej strony internetowej;
Kształcenie umiejętności zapisywania pliku graficznego ze strony internetowej w określonym katalogu na dysku;
Uświadomienie walorów edukacyjnych odpowiednio wybranych stron internetowych;
Pozainformatyczne (dydaktyczno-wychowawcze):
Poznanie nazw grzybów jadalnych i kojarzenie ich z odpowiednim obrazem;
Kształcenie umiejętności rozpoznawania grzybów jadalnych i trujących;
Wdrażanie do właściwych zachowań w lesie podczas grzybobrania;
Uświadomienie zagrożeń wynikających z braku umiejętności rozpoznawania grzybów jadalnych;
Kształcenie umiejętności cichego czytania ze zrozumieniem;
Wdrażanie do samokontroli i autokorekty wykonywanej pracy;
Kształcenie umiejętności zgodnej i aktywnej pracy w zespole;
ŚRODKI DYDAKTYCZNE
Sieć komputerowa w szkolnej pracowni z dostępem do internetu;
Prezentacja „Grzybobranie” - (udostępnienie w sieci};
Strona internetowa www.grzyby.pl ;
Duże sylwety grzybów z nazwami wypisanymi na kapeluszach (nazwy grzybów występujących w prezentacji);
Koło hula-hop, lub duży rysunek kosza do demonstracji na tablicy lub dywanie;
Program do obsługi poczty elektronicznej Microsoft Outlook.
Dowolny instrument perkusyjny.
FORMY PRACY
Praca w zespołach 2-3osobowych.
Kierunki edukacji |
Przebieg zajęć |
Środki dydaktyczne |
polonistyczno-przyrodnicza |
Wypowiedzi dzieci na temat jesieni w lesie, wycieczek do lasu na grzybobranie na podstawie wiersza „Na grzyby” i własnych doświadczeń. Zapowiedź innego - komputerowego grzybobrania w internecie. |
Wiersz „Na grzyby” |
informatyczna |
Włączenie komputerów z zalogowanie się do sieci |
Sieć komputerowa |
przyrodniczo-informatyczna |
Praca z prezentacją „Grzybobranie”
|
Prezentacja „Grzybobranie” |
ruchowa |
Zabawa ruchowa - Zbieramy grzyby - reagowanie ruchem na ustalony sygnał dźwiękowy, swobodna improwizacja ruchowa do opowiadania nauczyciela |
Instrument perkusyjny |
przyrodnicza |
Umieszczanie w koszyku grzybów jadalnych
|
Koło hula-hop lub duży szablon koszyka; Duże sylwety grzybów z napisami nazw |
informatyczna |
Przygotowanie koszyka na grzybobranie
|
Komputery Windows |
polonistyczno-informatyczna |
Odebranie i odczytanie wiadomości poczty elektronicznej z zamieszczonym w niej adresem witryny internetowego grzybobrania. Propozycja zamieszczona w wiadomości otwarcia wskazanej witryny poprzez kliknięcie jej adresu. Odczytanie instrukcji do zadania na wskazanej stronie internetowej |
Program Microsoft Outlook
|
informatyczna |
Połączenie ze wskazaną witryną internetową
|
Modem Przeglądarka internetowa
|
polonistyczno- przyrodniczo-informatyczna |
Internetowe grzybobranie
|
katalog „Koszyk” |
przyrodniczo- informatyczna |
Przeglądanie utworzonych zbiorów podczas internetowego grzybobrania, analiza i ocena poprawności przyrodniczej i informatycznej wykonanego zadania
Ustalenie grupy, która najlepiej wykonała zadanie |
Katalogi „Koszyk” |
informatyczna |
Zamknięcie i wyłączenie komputerów |
|
Opracowała
Krystyna Górecka
Nauczycielka SP Nr 1
w Choszcznie.