Matematyka klasa 1 - na pod obok nad, Joanna Tkaczyk


Joanna Tkaczyk

Konspekt zajęć dnia 4 września 2009

Szkoła: Szkoła podstawowa nr 7 im. Kazimierza Wielkiego Czechowicach- Dziedzicach

Opiekun praktyki: mgr Beata Połowczuk

Temat: „Czarodziejskie słowa- na, pod, obok, nad”

Metody: Pogadanka, praca z podręcznikiem, zabawy ruchowe

Forma pracy: praca indywidualna

Cele:

Uczeń:

- ćwiczy orientację przestrzenną

- umie określić gdzie znajduje się dany przedmiot

- potrafi odpowiedzieć na zagadkę zadaną przez nauczyciela

Środki dydaktyczne:

-przybory szkolne dzieci

-podręcznik do matematyki

- kserokopia obrazka

- maskotka

Przebieg zajęć:

  1. Przywitanie dzieci, przedstawienie się, sprawdzenie listy obecności ( Ok. 3 MINUT)

  2. Rozmowa z dziećmi o tym, nad czym dziś będziemy pracować (Ok. 5 MINUT)

  3. Przypomnienie czarodziejskich słów dzieciom (Ok. 3 MINUT)

  4. Zabawa ruchowa: wybrane dzieci ( te, które wcześniej podniosły rękę i zachowują się cicho) zgodnie z poleceniem nauczyciela kładą przyniesioną przez nauczyciela zabawkę tam gdzie on karze.

  1. Praca z podręcznikiem do matematyki. Uczniowie odpowiadają na pytania czytane przez praktykanta. Typu „gdzie znajduje się …” Potem uczniowie sami wymyślają pytania dla swoich kolegów. (Ok. 25 MINUT)

  2. Dzieciom zostają rozdane kserokopie obrazka. Zadaniem dzieci jest pokolorowanie go i dorysowanie 3 rzeczy do obrazka. (Ok. 10 min)

  3. Dzieci siadają w kręgu. W środku znajdują się różne przedmioty. (Ok.10 MINUT) Zadaniem dzieci jest opisać gdzie znajduje się dany przedmiot w stosunku do innych przedmiotów z kręgu

  4. Pozostajemy w kręgu i przedstawiamy swoich sąsiadów. Np. Obok mnie stoi Weronika i Gosia. (Ok. 10 MINUT)

  5. Podsumowanie. Podziękowanie dzieciom za współpracę, przypomnienie czarodziejskich słów. (Ok. 10 minut)


