Środowisko przyrodnicze Gór - scenariusz, SZKOŁA


0x08 graphic
0x08 graphic
SCENARIUSZ LEKCJI

0x08 graphic
GEOGRAFIA III ETAP EDUKACYJNY

Temat: Środowisko przyrodnicze gór.

0x08 graphic
TREŚCI KSZTAŁCENIA

0x08 graphic
CELE ZOPERACJONALIZOWANE:

Uczeń:

0x08 graphic
NABYWANE UMIEJĘTNOŚCI:

Uczeń:

Etapy lekcji

Przedmiot nauczania

Kompetencje kluczowe

Przebieg zajęć

Środki dydaktyczne

Metody nauczania

Formy pracy

Etap wstępny

Geografia,

Język polski,

Wiedza o

Społeczeństwie,

Informatyka

Porozumiewanie

się w języku

ojczystym

umiejętność uczenia się,

Nauczyciel zadaje uczniom pytanie, jak nazywa się najwyższy szczyt w Europie (Mont Blanc, 4811 m n.p.m.) oraz w jakim łańcuchu górskim się on znajduje (Alpy). Nauczyciel wiesza mapę fizyczną Europy. Pokazuje, że Alpy ciągną się od wybrzeże Morza Śródziemnego po dolinę Dunaju. Długość łańcucha wynosi ok. 1200 km.

Prosi wybranego ucznia, by podszedł do mapy i przeczytał, w jakich państwach są położone Alpy. Zgodnie z Konwencją Alpejską z 1991 r. państwa alpejskie to: Austria, Niemcy, Włochy, Liechtenstein, Monako, Słowenia i Szwajcaria. Dodaje, że często termin "państwa alpejskie" odnosi się do państw, w których Alpy pokrywają większą część terytorium i ich obecność wpływa na charakter państwa. Przy takim podejściu za państwa alpejskie uznaje się Austrię, Liechtenstein i Szwajcarię.

Mapa, atlas,

Burza mózgów, pogadanka, ćwiczeniowa

Zbiorowa,

jednolita

Etap realizacji

Geografia,

Język polski,

Biologia

Porozumiewanie

się w języku

ojczystym

umiejętność uczenia się,

kompetencje społeczne i obywatelskie,

Nauczyciel dziel klasę na 3 grupy. Każda z grup opracowuje charakterystykę środowiska przyrodniczego Szwajcarii, Austrii i Liechtensteinu (każda grupa opracowuje informacje na temat innego państwa) na podstawie materiałów przygotowanych przez nauczyciela bądź Internetu. Przedstawiciel każdej z grup pokrótce referuje temat. Nauczyciel uzupełnia wypowiedzi uczniów, a następnie wskazuje ucznia, którego zadanie jest porównanie środowiska omawianych krajów na podstawie przedstawionych właśnie informacji.

Mapa, atlas, Internet

Burza mózgów, pogadanka, ćwiczenie, dyskusja

Zbiorowa,

Jednolita, grupowa

Geografia,

Język polski,

Wiedza o

Społeczeństwie,

Informatyka

Porozumiewanie

się w języku

ojczystym

umiejętność uczenia się,

kompetencje społeczne i obywatelskie,

Nauczyciel prezentuje galerię zdjęć, dzięki którym uczniowie zapoznają się ze specyfiką środowiska naturalnego oraz gospodarki Austrii oraz Szwajcarii (zasób nr 1).

Nauczyciel prosi, by uczniowie omówili wpływ gór na gospodarkę obu krajów. Zachęca uczniów do aktywności. Dyskusja.

Mapa, atlas, karta pracy, galeria zdjęć (zasób nr 1)

Burza mózgów, pogadanka, dyskusja

Zbiorowa,

Jednolita, grupowa

Etap podsumowania

Geografia,

Wiedza o

Społeczeństwie,

umiejętność uczenia się,

kompetencje społeczne i obywatelskie,

Uczniowie wykonują ćwiczenie pokazujące zależność między elementami środowiska przyrodniczego oraz gospodarką krajów alpejskich.

Ćwiczenie interaktywne (zasób nr 2)

Ćwiczenie , dyskusja

Zbiorowa,

jednolita

4

0x01 graphic


