Scenariusz dla dzieci trzyletnich ok, UŚ Cieszyn, ROK I, Teoria i metodyka wychowania przedszkolnego

Pobierz cały dokument
scenariusz.dla.dzieci.trzyletnich.ok.us.doc
Rozmiar 134 KB

Fragment dokumentu:

Scenariusz zajęć prowadzonych w grupie dzieci trzyletnich

Temat kompleksowy: Poznajemy wieś.

Temat dnia: Na wsi zawsze jest wesoło, tyle pól i zwierząt wkoło.

Cel główny: zaznajomienie dzieci ze zwierzętami hodowanymi na wsi,

Cele szczegółowe:

  • dziecko zna zwierzęta hodowane na wsi,

  • dziecko naśladuje odgłosy wydawane przez zwierzęta hodowane na wsi,

  • dziecko wie gdzie mieszkają zwierzęta oraz jak wyglądają,

  • dziecko odróżnia po wyglądzie osobniki dorosłe od młodych,

  • dziecko prawidłowo reaguje na umówione sygnały,

  • dziecko uczy się cierpliwości czekając na swoją kolej,

  • dziecko w skupieniu słucha nauczycielki,

  • śpiewa piosenkę ilustrując jej tekst ruchem,

  • rozwiązuje zagadki słowno - obrazkowe,

  • wie, jak należy się zachowywać w gospodarstwie rolnym,

  • doskonali swą sprawność manualną,

  • jest sprawne ruchowo,

  • uważnie słucha,

  • doskonali swą sprawność manualną,

Cele wychowawcze:

  • kształtowanie więzi między dziećmi poprzez wspólne pozytywne przeżycia,

  • aktywne i bezpieczne uczestniczenie w zabawach w sali i na podwórku,

Metody:

  • słowna,

  • czynna,

  • aktywizująca,

Formy:

  • indywidualna,

  • grupowa.

Środki dydaktyczne:

  • płyta CD z piosenką „Gimnastyka to zabawa”, wiersz „Witaj”, ilustracje ze zwierzętami, magnesy, szarfa, hula hop, zagadki, tabliczki ze zwierzętami, płyta CD z nagraniem, ilustracje domów, ilustracja zwierzęta dla każdego dziecka, słomka, obrazek krowy, kawałki bibuły dla każdego dziecka, historyjka obrazkowo - słowna, ilustracje zwierząt, nagranie CD z piosenką „Dziwne rozmowy”, obrazki zwierząt, produkty (jajka, mleko, wełna, pióra), obrazki ze zwierzętami, kolorowy papier, nożyczki, klej, kredki, wełna.

Literatura:

  • piosenka „Gimnastyka”,

  • piosenka „Dziwne rozmowy”,

  • wiersz „Witaj”,

  • Cz. Cyrański, W. Żaba- Żabińska „Przewodnik metodyczny do pracy z dziećmi trzyletnimi z wykorzystaniem książki Moje 3 lata”, część 2. MAC EDUKACJA S.A., Kielce, 2003.

  • U. Stadnik, E. Januchta, W. Żaba- Żabińska „Trzylatek. Bawię się i uczę”. Przewodnik metodyczny, część 2. MAC EDUKACJA S.A., Kielce, 2006.

Przebieg:

Godzina

Czynności nauczyciela

Czynności ucznia

Czas

Uwagi

6.00-7.00

Przychodzenie dzieci do przedszkola. Zabawy dowolne. Praca indywidualna z dziećmi rozwijająca zdolności i zainteresowania, wspierająca działalność twórczą w różnych dziedzinach aktywności dzieci.

Swobodna zabawa wynikająca z inicjatywy dzieci.


Pobierz cały dokument
scenariusz.dla.dzieci.trzyletnich.ok.us.doc
rozmiar 134 KB