formy-terenu.scenariusz, przyroda, scenariusz. lekcji kl.4


Temat: PRZED WĘDRÓWKĄ PO POLSCE

Czytamy mapę poziomicową

CELE LEKCJI:

OSIĄGNIĘCIA. UCZEŃ:

METODY I FORMY PRACY:

Praca z mapą poziomicową, praca z podręcznikiem, burza mózgów, odgrywanie ról, mini wykład, obserwacja, praca indywidualna, zbiorowa i grupowa.

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

Czas:

dwie jednostki lekcyjne

PRZEBIEG LEKCJI:

Część wstępna:

1. Rozpoznajemy formy terenu

Wprowadzenie do tematu: Powtórzenie wiadomości o poznanych formach terenu w klasie czwartej.

Zgodnie z zasadami metody „burzy mózgów” odpowiedzi uczniów

nauczyciel zapisuje na tablicy w formie schematu.

Następnie wspólnie z uczniami grupuje je dzieląc na formy terenu wypukłe i

wklęsłe.

0x08 graphic
0x01 graphic

Należy dodać, że występują również obszary równinne - tereny płaskie lub prawie całkowicie poziome.

2. Oznaczamy elementy pagórka

miejscu podpisuje na rysunku:

podnóże

zbocze łagodne

zbocze strome

wierzchołek

0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x01 graphic

Część główna:

1. Odczytujemy wysokości bezwzględne i względne

W jaki sposób możemy określić wysokość danego wierzchołka względem miejsca, w którym się znajdujemy?

0x08 graphic
0x01 graphic

Oceniając daną wysokość względem jakiegoś miejsca określamy nisko- wysoko.

Nauczyciel objaśnia w jaki sposób poprawnie za pomocą niwelatora określa się wysokość w terenie.

Najlepiej lekcję wyznaczania wysokości względnej poprowadzić bezpośrednio w terenie, z użyciem niwelatora szkolnego.

Wysokość względna

- czym jest wysokość względna,

- w jaki sposób obliczamy jej wartość,

- w jakich jednostkach ją zapisujemy.

Wysokość bezwzględna

- co jest wysokość bezwzględna,

- w jaki sposób ją odczytujemy,

- w jakich jednostkach zapisujemy.

Ukształtowanie terenu- ważne pojęcia

● Nauczyciel wyświetla foliogram 4.2, uczniowie odczytują widoczne formy terenu.

● Teraz nauczyciel wyświetla foliogram 4.3, uczniowie sprawdzają poprawność

swoich definicji z podanymi i nanoszą stosowne korekty.

● Nauczyciel zwraca uwagę na poprawne stosowanie przez uczniów terminów

wysokości względnej i bezwzględnej a szczególnie określania ich wartości.

2. Czytamy mapę poziomicową

Poziomica i mapa poziomicowa

● Uczniowie analizują ryc. w podręczniku i ryc. rzeźby terenu na mapie w atlasie

a następnie odpowiadają na pytania:

● Nauczyciel czuwa nad poprawnością wypowiedzi uczniów a w podsumowaniu

uczniowie zapisują odpowiedzi na pytania:

- tam gdzie poziomice leżą blisko siebie stoki są strome

- a tam gdzie stoki łagodne, poziomice są bardziej od siebie oddalone

● Na podsumowanie nauczyciel wyświetla foliogram 4.1 i krótko wyjaśnia, w jaki

sposób powstała mapa poziomicowa, nawiązując do wcześniej omawianych

form terenu.

Mapa poziomicowa w praktyce

Nauczyciel dzieli klasę na 4 grupy. Rozdaje materiały pomocnicze do pracy w grupie:

● Uczniowie pracują w grupach

Odgrywanie ról

Zadania dla zespołów

Zespół I

Jesteście przedstawicielami klubu sportowego. Organizujecie igrzyska zimowe: zjazdy saneczkowe i narciarskie oraz lodowiska. Zaznaczcie na mapie poziomicowej miejsca pod budowę tych obiektów. Pamiętajcie o wybraniu odpowiednich form terenu i stoków (saneczkowe- stoki łagodne, narciarskie - stoki strome)!

Zespół II

Jesteście przedstawicielami rolników. Poszukujecie nowych obszarów do uprawy ziemi i hodowli bydła. Zaznaczcie na zielono takie tereny na mapie poziomicowej. Pamiętajcie o formach terenu dogodnych dla rolników!

Zespół III

Jesteście przedstawicielami biura turystycznego. Planujecie nowe trasy wycieczek pieszych. Zaznaczcie je na mapie poziomicowej. Pamiętajcie o różnych potrzebach turystów! Szlaki górskie dla zaawansowanych turystów zaznaczcie kolorem czerwonym na stokach stromych, niebieskim na stokach łagodnych. Trasy spacerowe, równinne zaznaczcie kolorem zielonym.

Zespół IV

Jesteście przedstawicielami urbanistów miasta. Poszukujecie nowych miejsc pod budowę. Zaznaczcie na mapie poziomicowej miejsca do budowy nowego osiedla. Uzasadnijcie swój wybór, co zadecydowało o waszej lokalizacji. Pamiętajcie o odpowiednich formach terenu!

Poszczególne zespoły przedstawiają swoje prace.

Pozostali uczniowie dyskutują, uzupełniają odpowiedzi, przedstawiają własne

zdanie.

Część końcowa:

W podsumowaniu uczniowie indywidualnie wykonują zadania na mapie poziomicowej (Książka nauczyciela, s. 120)

  1. Odczytaj i zaznacz kolorem brązowym na mapie poziomicowej dwie najwyższe wysokości bezwzględne.

  2. Odczytaj i zaznacz kolorem zielonym na mapie poziomicowej dwie najniższe wysokości bezwzględne.

  3. Zaznacz na niebiesko rzekę i strzałką określ kierunek, w którym płynie.

  4. Oblicz wysokość względną między początkiem rzeki (źródłem rzeki) a najwyższym szczytem w tej okolicy.

  5. Wymień formy terenu występujące na tej mapie.

  6. Opisz rzeźbę terenu przedstawioną na mapie w części północnej i w części południowej.

Praca domowa

Zaobserwuj i opisz formy terenu występujące w Twojej okolicy.

Możesz je sfotografować lub narysować w formie szkicu.0x01 graphic
0x01 graphic
0x01 graphic

FORMY TERENU

wypukłe

wklęsłe

wzniesienie

kotlina

pagórek

wzgórze

góra

dolina


