fajny scenariusz z podziałem na edu., Konspekty


SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH W KLASIE PIERWSZEJ

TEMAT OŚRODKA TYGODNIOWEGO:Kto gdzie pracuje?

CELE OGÓLNE: Zapoznanie z nazwami zawodów ludzi i wykonywaną przez nich pracą.

Budzenie szacunku dla ludzkiej pracy.

TEMATY OŚRODKÓW DZIENNYCH:

  1. Praca mojego taty.

  2. Zanim wyjdę do szkoły.

  3. Sekrety telewizji.

  4. Co potrafi moja mama?

  5. Ja też pracuję.

Opracowanie : Ewa Burdan i Katarzyna Bryłowska

DZIEŃ 2

Temat dnia: Zanim wyjdę do szkoły

Cele ogólne:

  1. Nauka pisania dwuznaku ,,dz”.

  2. Respektowanie umów i zwyczajów ustalonych w rodzinie.

Cele szczegółowe.

Uczeń:

- rozpoznaje i pisze dwuznak ,,dz”,

OGNIWA ZAJĘĆ I EDUKACJE

KLUCZOWE KOMPETENCJE

SYTUACJE DYDAKTYCZNE

ŚRODKI DYDAKTYCZNE

METODY

Część wstępna

E- społeczna / ruchowa

E - polonistyczna

E- ruchowa

E- matematyczna

CZĘŚĆ GŁOWNA

E- polonistyczno/ środowiskowa

E- muzyczna/ polonistyczna

Nawiązywanie i podtrzymywanie więzi koleżeńskich.

Kształtowanie umiejętności tworzenia zbiorów

Kształtowanie umiejętności posługiwania się językiem ojczystym w zakresie mówienia.

Percepcja elementów akustyki środowiska człowieka

  1. Powitanie: zabawa słowno- ruchowa: Dzieci dobierają się parami, uderzają o swoje dłonie, rytmicznie recytują wyliczankę: Wszyscy są , witam was , zaczynamy , już czas. Jesteś ty, jestem ja. Raz, dwa, trzy ! Zmiana partnera i zabawę powtarzamy kilkakrotnie.

  2. Opowiadanie nauczyciela:

  • Budzi się nowy dzień . W maleńkiej wiosce Smerfów dyżurny budzi mieszkańców. Smerfy

przygotowują się do wyjścia. Zajrzyjmy do chatki. Zobaczymy co robi Laluś przed wyjściem do szkoły.

  • Pokaz ilustracji. Omówienie treści.

  • Jakie czynności wykonał Laluś przed wyjściem do szkoły?

  • Co zapomniał zrobić ?

  • Co zrobił źle ? Dlaczego ?

  1. Zabawa ruchowa : Gimnastyka poranna Smerfów. Dziecko - Papa Smerf wykonuje ruchy, ćwiczenia dowolne, pozostali uczniowie naśladują czynności.

  1. Segregowanie ilustracji . Tworzenie zbiorów rzeczy potrzebnych i niepotrzebnych rano. Sprawdzenie pracy : uczniowie podają nazwy elementów należących do zbioru rzeczy niepotrzebnych, uzasadniają wybór.

  1. Omówienie zajęć porannych bohaterów historyjki obrazkowej.

  • Wiemy już co robił rano Laluś, zobaczmy , co dzieje się rano w domu Eli.

  • Skąd Ela wiedziała, że czas wstawać ?

  • Kto budził Elę ?

  • Dlaczego mama musiała ją popędzać ?

  • Jakie czynności wykonała Ela ?

  • Jakie czynności wykonywała w tym czasie mama ?

  • Dokąd spieszyła się mama ?

  • Dokąd spieszyła się Ela?

  • Co oznajmia w szkole czas rozpoczęcia zajęć ?

6. Wysłuchanie z kasety magnetofonowej efektów dźwiękowych ( dzwonek : do drzwi, telefon,dzwon kościelny, budzik). Po każdej prezentacji dzieci odgadują źródło dźwięku i podnoszą odpowiednią ilustrację. Nadają wspólną nazwę wysłuchanym efektom: dzwonek.

7.Wyodrębnienie wyrazu podstawowego.

Metalowy dzwonek

Ilustracje

Załącznik - 1

Zestaw ilustracji dla każdego ucznia.

Załącznik - 2

,,Mój pierwszy elementarz”

  1. Czochra,

I. Tarkowska str.61

Ilustracje dla każdego ucznia. Załącznik -3

(ilust.: dzwonek do drzwi, telefon, dzwon kościelny, budzik, dzwonek ręczny)

E- zabawa przeżywanie

A-

opowiadanie n-la, pokaz

  1. pogadanka

E- ekspresja ruchowa

P - problemowa.

O- działanie

A- pokaz, rozmowa kierowana.

  1. pokaz,

P- problem

E- polonistyczna

E- muzyczno- ruchowa

E- polonistyczna

Zdobywanie wiadomości i umiejętności w zakresie pisania i czytania

Język muzyki inspiracją do różnych rodzajów aktywności.

Kształtowanie umiejętności posługiwania się językiem ojczystym w zakresie czytania.

Wyodrębnienie wyrazu podstawowego ,, dzwonek”, wprowadzenie dwuznaku ,, dz”.

  1. budowanie modelu dźwiękowego wyrazu z nakrywek, samodzielnie oraz na tablicy ,

  2. wypowiadanie kolejnych głosek z jednoczesnym wskazywaniem ich miejsca w schemacie,

  3. wskazywanie samogłosek i spółgłosek ,

  4. zastąpienie okienek znanymi literami,

  5. badanie i określenie, czy pierwsza głoska jest spółgłoską,

  6. pokaz dwuznaku drukowanego, wstawienie w schemat wyrazu dzwonek, wyszukanie wzoru w alfabecie ruchomym,

  1. Zabawa ruchowa ,, Smerfy na polanie”. Nauczyciel akompaniuje na pianinie lub tamburinie, dzieci poruszają się zgodnie z rytmem dostosowując swoją grę do słyszanego rytmu. Echo: dziecko gra krótki motyw, pozostali powtarzają.

  2. Ćwiczenia w czytaniu. Siedmiu uczniów otrzymuje po jednym kartoniku z sylabami: dza, dzo, dzę, dzi, dze, dzu, dzą. Ustawiają się w dowolnej kolejności, pozostałe dzieci czytają sylaby: głośno, szeptem. Dzieci zmieniają kolejność sylab , pozostali czytają :szybko, wolno. Zmieniamy ,, prezenterów” i zabawę powtarzamy.

Ilustracja dzwonka,

Nakrywki do budowania modelu wyrazu, wzór drukowany litery dz,

Ruchomy alfabet dla każdego ucznia

Janczary, kołatki

Kartoniki z sylabami

O- ćwiczenia,

P- problemowa

E- zabawa,ekspresja,

O- działanie

O- działanie

E- polonistyczna

Przerwa śródlekcyjna

E- ruchowa

E- matematyczna

Kształtowanie umiejętności posługiwania się językiem ojczystym w zakresie pisania.

Zdobywanie nowych umiejętności.

Kształtowanie więzi

koleżeńskich.

Kształtowanie umiejętności dokonywania pomiarów.

10. Nauka pisania dwuznaku,, dz”. Ćwiczenia w pisaniu. Nauczyciel pisze na tablicy wzór litery pisanej, omawia sposób kreślenia , wyjaśnia sposób łączenia liter.

Ćwiczenia przygotowujące do pisania:

a),, pisanie” nowej litery palcem w powietrzu,

  1. pisanie palcem po blacie,

Ćwiczenia w pisaniu w dużej i małej liniaturze.

Ciche czytanie zdań w zeszycie ćwiczeń. Dobieranie zdania do osoby. Pisanie zdań Sprawdzenie - głośne czytanie z podziałem na role.

11. Zabawa ruchowa ,, Smerfy i Gargamel”. Na korytarzu dzieci naśladują zbieranie jagód , poruszają się szybko i cicho, aby nie zbudzić czarownika . Wybrane dziecko - Gargamel znienacka budzi się i wyłapuje Smerfy. Złapane dziecko staje się pomocnikiem czarodzieja. Zabawę powtarzamy kilka razy.

  1. Mierzenie różnymi miarkami. -Papa Smerf polecił Smerfom zmierzyć wstążki, z których wykonają kokardki dla Smerfetki.

Dzieci otrzymują wstążkę i różne miarki ( sznurek, patyczek, kredka...) Każdy zespół ma zmierzyć wstążkę wybraną miarką . Dzieci podają wyniki.

Zeszyt ćwiczeń - 2

Str.18

Wstążki takiej samej długości i miarki dla zespołów 2- osobowych.

A- pokaz

O - działanie

E- ekspresja

O- działanie

P- problem

O- działanie

E- matematyczna

E- muzyczna

E- muzyczno- ruchowa

E- plastyczno/ techniczna

E- plastyczno/ techniczna

E- techniczna/ matematyczna

CZĘŚĆ KOŃCOWA

Nabywanie wiedzy i umiejętności.

Budowanie więzi międzyludzkich.

Wykorzystywanie języka do opisywania rzeczywistości.

Projektowanie działań. Rozwiązywanie problemów w sposób twórczy.

Prezentowanie swojego zdania.

  • Dlaczego otrzymaliście różne wyniki?

Porównajcie długość wstążek. / taka sama/

Każdy zespół otrzymuje pasek papieru o takiej samej długości. Ponownie mierzą, podają i porównują wyniki.

  • Dlaczego otrzymaliście takie same wyniki?

  1. Zapoznanie z instrumentem perkusyjnym.

Nauka gry na dzwonkach.

  • Smerfy nauczyły się grać na dzwonkach. Poznamy muzyczne dzwonki.

  1. pokaz i omówienie budowy metalofonu,

  2. pokaz sposobu trzymania pałeczek,

  3. pokaz gry na dzwonkach,

  4. próby i improwizacje uczniów,

  5. zabawa ,, Zagraj co powiem”. N-el podaje hasło np.: drugi z lewej lewą pałeczką , czwarty z lewej - lewą pałeczką ..., a zadaniem dzieci jest odszukać i zagrać podany dźwięk.

  1. Zabawa muzyczno - ruchowa. Uczeń improwizuje na dzwonkach, pozostali uczniowie poruszają się zgodnie z rytmem.

  1. Przygotowanie do zadania plastycznego.

- Co ostrzega wioskę Smerfów przed niebezpieczeństwem?

- Obejrzyjcie dzwonki .Czym się różnią ?

- Co mają podobnego ? Z czego są wykonane ?

- W środku znajduje się serce dzwonu, popatrzcie jak jest zamocowane. Dlaczego serce jest doczepione w środku ? Posłuchajcie jak grają.

14. Przygotowanie materiałów. Podanie zadania Pokaz modelu i papierowych pierścieni .

Zespoły dwuosobowe zaprojektują i wykonają z gazet zaczarowany dzwonek.

- Możecie w dowolny sposób miąć, gnieść i zwijać gazety, łączyć je za pomocą taśmy i sznurka .Na końcu zaczepimy serce dzwonu i ozdobimy kolorowym szlaczkiem.

15. Praca twórcza .

Nauczyciel pomaga i doradza uczniom, jak łączyć poszczególne pierścienie papierowe.

Pokaz sposobu zaczepienia serca dzwonu.

  • Odmierzamy paskiem - miarką pięć długości sznurka.

  • Na końcu sznurka doczepiamy papierową kulkę, odmierzamy na sznurku papierowym paskiem trzy miarki i wiążemy węzeł.

  • W górnej części dzwonu wiercimy nożyczkami otwór.

  • Drugi koniec sznurka przewlekamy przez wywiercony otwór i zawieszony dzwonek opiera się na węźle. ( Nauczyciel pomaga )

Ozdabianie dzwonka kolorowymi elementami wyciętymi z papieru kolorowego- tworzenie kompozycji rytmicznej w układzie pasowym.

  • Wycinamy z kolorowego papieru figury geometryczne .

  • Projektujemy wzór składający się z czterech figur.

  • Naklejamy motyw rytmiczny i powtarzamy.

16. Sprzątanie stanowiska pracy.

17.Podsumowanie dnia w kręgu. Wystawka prac, omawianie trudności z jakimi spotkały się dzieci w trakcie pracy. Ustalenie odpowiedzi na pytania :

- Czego dzieci się na zajęciach nauczyły?

- Jaką nową literę poznały?

- Jak należy zachowywać się rano przed wyjściem do szkoły ?

- Na jakim instrumencie dzieci uczyły się grać ?

- Dlaczego nasz dzwon jest zaczarowany ?

18. Podanie pracy domowej : Wytnij z karty pracy zdania i ułóż we właściwej kolejności , aby powstała rozmowa Eli i mamy. Zaproś do czytania z podziałem na role swoją mamę.

Paski papieru

Metalofon dla każdego ucznia

Metalofon

Różne dzwonki : metalowy, szklany, gliniany, słomiany ... .

Papierowy model dzwonka do demonstracji.

Gazety, taśma klejąca, sznurek, papier kolorowy, nożyce , drut miękki .

Pasek- papierowa miarka.

Prace uczniów

Karta pracy domowej

O- działanie

P- problem

  1. pokaz

E- ekspresja muzyczna

O- działanie

E- zabawa

ekspresja

  1. pokaz,

pogadanka

A - pokaz

.

O- działanie,

P- projektowanie

  1. pogadanka, pokaz.

A- objaśnienia

Karta pracy domowej

Zadanie: Wytnij z karty pracy zdania i ułóż we właściwej kolejności , aby powstała rozmowa Eli i mamy. Zaproś do czytania z podziałem na role swoją mamę.

- Elu , prędzej !

- Do widzenia mamo !

- Elu ! Wstawaj ! Czas do szkoły !

- Mamo, pyszne jedzenie !

- Bardzo proszę ! Jeszcze minutę poleżę .

- Elu ! Zjedz mleko z płatkami i spakuj kanapki.

- Mamo, już się umyłam i ubrałam.

- Uważaj na ulicy i powodzenia w szkole.

8


