scenariusz z historii Rekonkwista przeciw Arabom i wyprawy krzyżowe, Testy, sprawdziany, konspekty z historii


Autor: Anna Drabik

  1. TEMAT LEKCJI: Rekonkwista przeciw Arabom i wyprawy krzyżowe

  2. ZAŁOŻENIA METODYCZNE

Tematyka lekcji dotyczy rozdziału „Rekonkwista przeciw Arabom i wyprawy krzyżowe” w dziale „Średniowiecze”, podręcznik Historia 1, zakres podstawowy, część II, str. 69-82.

  1. Cele edukacyjne:

  1. kształcenia:

Wiadomości:

Umiejętności:

wychowania:

Postawy i przekonania:

Metody pracy:

Środki dydaktyczne:

TOK LEKCJI

Część wprowadzająca

Czynności nauczyciela i ucznia

Metody

Środki dydaktyczne

Wskazówki

Cele

Uwagi

  1. Nauczyciel sprawdza listę obecności, podaje cele lekcji i zapisuje temat na tablicy.

  2. Nauczyciel przedstawia zasady pracy na lekcji.

Pogadanka, praca z mapą.

Mapa ścienna.

Mapka w podręczniku - s. 24.

Uczniowie znają zasady pracy na lekcji.

Uczniowie sprawdzają swoją wiedzę z poprzednich lekcji.

2 min

  1. Uczniowie pod kierunkiem nauczyciela przypominają wiadomości dotyczące Arabów.

  2. Nauczyciel zadaje pytania:

  • Kiedy i dlaczego nastąpiło zjednoczenie plemion arabskich?

  • Jakie znaczenie ma „święta wojna” w islamie?

  • Posługując się mapą, sprawdź, jakie obszary objęła ekspansja Arabów w VII i VIII w.

3 min

Część realizacyjna

Czynności nauczyciela i ucznia

Metody

Środki dydaktyczne

Wskazówki

Cele

Uwagi

  1. Nauczyciel zapoznaje uczniów z przyczynami wypraw krzyżowych.

Pogadanka.

Uczniowie odnajdują odpowiednie treści w podręczniku (s.69-70 i s. 72).

Uczniowie umieją korzystać z podręcznika.

Uczniowie znają przebieg wypraw krzyżowych.

3 min

  • Nauczyciel dzieli klasę na 3 zespoły i każdemu przydziela zadania (które podano w załączniku nr 1).
    Uczniowie wybierają w każdym zespole obserwatora pracy w grupie (karta obserwacji pracy w grupie w załączniku nr 2).
    Uczniowie opracowują zadania na podstawie wiadomości zawartych w tekście źródłowym i w podręczniku (karty odpowiedzi dla zespołów w załączniku nr 1).

Praca w zespołach.

Załącznik nr 1, podręcznik s.73-76 i s.78-80, załącznik nr 2.

Uczniowie doskonalą umiejętność współpracy (karta obserwacji pracy w grupie ułatwi ocenę uczniów za udział w lekcji).

5 min

  1. Nauczyciel zwraca uwagę na aktywny udział uczniów podczas pracy zespołów, naprowadza uczniów na właściwy tok myślenia.

  • Nauczyciel po 5 minutach pracy zespołów przerywa pracę i zaprasza do prezentacji wyników.
    Przedstawiciele zespołów prezentują na forum klasy opracowania zagadnień przydzielonych swoim zespołom.
    Obserwatorzy zespołów wypełniają załącznik nr 2 („karta obserwacji pracy w grupie”) i pod koniec lekcji zwracają go nauczycielowi.

Prezentacja pracy każdego zespołu.

Należy ściśle przestrzegać dyscypliny czasu (3 min na grupę).

Uczniowie przestrzegają dyscypliny czasu.

9 min

  1. Nauczyciel prosi o wyszukanie w podręczniku definicji nowych pojęć związanych z tematem.

Praca z podręcznikiem.

Podręcznik, tablica.

Zapisanie nowych pojęć na tablicy.

Uczniowie znają pojęcia „emirat”, „kalifat”, „etos”, „krucjata”, „albigensi”.

5 min

  • Nauczyciel dzieli klasę na 3 zespoły i każdemu przydziela zadania (które podano w załączniku nr 3).
    Uczniowie opracowują zadania na podstawie otrzymanych tekstów źródłowych .

Praca w zespołach.

Załącznik nr 3.

Uczniowie pracują w zespołach.

Uczniowie doskonalą współpracę.

Uczniowie znają skutki krucjat.

5 min

  • Nauczyciel po 5 minutach pracy zespołów przerywa im i zaprasza do prezentacji.
    Przedstawiciele zespołów przedstawiają na forum klasy opracowane zadania przydzielone swoim zespołom.

Należy ściśle przestrzegać dyscypliny czasu (2 min na grupę).

Uczniowie przestrzegają dyscypliny czasu.

6 min

Część podsumowująca

Czynności nauczyciela i ucznia

Metody

Środki dydaktyczne

Wskazówki

Cele

Uwagi

  • Nauczyciel dzieli uczniów na 4 zespoły (zadania podano w załączniku nr 4).
    Uczniowie opracowują zadania, wykorzystując wiadomości zawarte w podręczniku oraz wiadomości zdobyte na lekcji.

Praca w zespołach.

Załącznik nr 4, kartki papieru, kolorowe mazaki.

Uczniowie kształtują swoją kreatywność.

Uczniowie dokonują oceny wydarzeń.

Uczniowie stosują zdobytą wiedzę w nowych sytuacjach badawczych.

3 min

  • Nauczyciel po 3 minutach pracy zespołów przerywa im i zaprasza do prezentacji.
    Przedstawiciele zespołów prezentują wyniki pracy, przyklejając na tablicy zapisane kartki papieru.

Prezentacja pracy zespołów.

Tablica.

Należy przestrzegać dyscypliny czasu (2 min na prezentację na tablicy).

2 min

  • Nauczyciel zbiera „karty obserwacji pracy w grupie”.

Pogadanka.

Załącznik nr 2.

2 min

  • Nauczyciel:

  • ocenia pracę klasy;

  • zadaje pracę domową;

  • żegna się z klasą.

Praca domowa:

Załączniki niezbędne do przeprowadzenia lekcji:

Załącznik nr 1: zadanie A dla zespołów

Zadanie dla zespołów

Zadaniem klasy jest ustalenie bezpośredniej przyczyny krucjat i ich przebiegu na podstawie przygotowanego przez nauczyciela tekstu źródłowego oraz informacji zawartych w podręczniku na s. 73-76 i s. 78-80.

Zadania dla zespołów:

Zespół I analizuje tekst źródłowy „Mowa papieża Urbana II na soborze w Clermont w 1095 r.” [W:] Wiek V-XV w źródłach. Wybór tekstów źródłowych z propozycjami metodycznymi dla nauczycieli historii i studentów M. Sobańska-Bondaruk, S.B. Lenard, Warszawa 1997, s. 151, a następnie uczniowie udzielają odpowiedzi na pytania zawarte w następującej karcie dydaktycznej dla ucznia:

Karta dydaktyczna dla ucznia

1. Kto, kiedy i gdzie wygłosił zaprezentowaną mowę?

Kto?..................... Kiedy?.......................... Gdzie?...........................

2. Do kogo mowa była skierowana?

...........................................................................................................

3. Podaj oficjalny powód wezwania do wyprawy.

Powód: ..............................................................................................

...........................................................................................................

4. Znajdź w tekście wypowiedź papieża, która wskazuje, że krucjata mogłaby przyczynić się

do zredukowania przemocy w Europie.

Cytat: „...................................................................................................

..............................................................................................................”

5. Co mogłoby skłonić człowieka do uczestnictwa w krucjacie? Jak sądzisz, co było główną motywacją dla tych, którzy podjęli się tego zadania? Podkreśl wybraną odpowiedź.

Zespół II zapoznaje się z tekstem z podręcznika (s. 73-76) i uczniowie odpowiadają na pytania zawarte w karcie dydaktycznej dla ucznia:

Karta dydaktyczna dla ucznia

1. Wyjaśnij pojęcie: „krucjata ludowa”.

„krucjata ludowa” ................................................................................

2. Podaj datę pierwszej wyprawy krzyżowej i jej skutek.

Data: ................................................

Skutek: ...................................................................................................................

3. Ile było wypraw krzyżowych?

.....................................

Zespół III zapoznaje się z tekstem z podręcznika (s. 78-80), a następnie uczniowie udzielają odpowiedzi na pytania zawarte w karcie dydaktycznej dla ucznia:

Karta dydaktyczna dla ucznia

1. Władcy jakich państw stali na czele wypraw krzyżowych?

Jakich? ............................................................................................................

2. Kiedy utworzono Cesarstwo Łacińskie? Podaj okoliczności.

Data: ...............................................................

Okoliczności: ........................................................................................................

................................................................................................................................

3. Kiedy upadła ostatnia twierdza krzyżowców?

................................................................

Przykład kryteriów odpowiedzi:

Załącznik nr 2: karta obserwacji pracy w grupie

Karta obserwacji pracy w grupie

Pełnisz rolę obserwatora pracy w grupie. Twoim zadaniem jest zauważyć następujące sytuacje:

Miejsce na notatki .......................................................................................................................

.....................................................................................................................................................

.....................................................................................................................................................

.....................................................................................................................................................

.....................................................................................................................................................

Załącznik nr 3: zadanie B dla zespołów

Zadanie dla zespołów

Zadanie klasy jest zapoznanie się z organizacją i ustrojem zakonów rycerskich, z wykorzystaniem przygotowanych przez nauczyciela tekstów źródłowych.

Zadania dla zespołów:

Zespół I zapoznaje się z tekstem źródłowym „Piotr z Dusburga o ustanowieniu Zakonu Domu Niemieckiego” [w:] Wiek V-XV w źródłach. Wybór tekstów źródłowych z propozycjami metodycznymi dla nauczycieli historii i studentów M. Sobańska-Bondaruk, S.B. Lenard, Warszawa 1997, s. 164, a następnie odpowiada na pytania otrzymane od nauczyciela na paskach papieru:

Zespół II zapoznaje się z tekstem źródłowym „Reguła zakonu krzyżackiego” [w:] Wiek V-XV w źródłach...” M. Sobańska-Bondaruk, S.B. Lenard, Warszawa 1997, s.165, a następnie odpowiada na pytania otrzymane od nauczyciela na paskach papieru:

Zespół III zapoznaje się z tekstem źródłowym „Schemat organizacyjny zakonu krzyżackiego w Europie” [w:] Wiek V-XV w źródłach...” M. Sobańska-Bondaruk, S.B. Lenard, Warszawa 1997, s.168, a następnie odpowiada na pytania otrzymane od nauczyciela na paskach papieru:

  1. Podaj hierarchię władz zakonu krzyżackiego.

  1. Wymień inne ważne urzędy zakonu krzyżackiego.

Przykład kryteriów odpowiedzi:

Załącznik nr 4: zadanie C dla zespołów

Zadanie dla zespołów

Zadaniem klasy jest ustalenie skutków wypraw krzyżowych metodą SWOT na podstawie podręcznika i wiedzy nabytej na lekcji.

Zadania dla zespołów:

Przykład kryteriów odpowiedzi:


