dobre i złe emocje - to Ewcia, scenariusze zajec


Dobre i złe emocje-konspekt zajęć profilaktyczno-wychowawczych

dla klas I-III

Temat: Dobre i złe emocje.

Cele główny: Kształtowanie umiejętności wyrażania swoich uczuć oraz panowania nad negatywnymi emocjami.


Cele operacyjne:

Metody:

Środki dydaktyczne:

Formy pracy:

Przebieg zajęć

1. Nauczyciel rozdaje dzieciom karty pracy(załączniki nr 1i2) przedstawiające słoneczny i burzowy dzień. Uczniowie rysują swój spokój ,dobre samopoczucie ,radość (karta ze słońcem) ,następnie rysują siebie w chwili zdenerwowania (karta z chmurami).

2. Rysunki zostają rozwieszone w sali,

O czym będziemy rozmawiać na lekcji?
Dojście do tematu metodą
burzy mózgów na podstawie przedstawionych ilustracji.

3. Dzieci siadają w kręgu.

Swobodne wypowiedzi uczniów na tematy:
- Jak wyglądał mój dobry dzień?
- Co stało się w moim złym dniu?
- Czy wszyscy przeżywamy gorsze i lepsze chwile?

- Jak możemy radzić sobie ze złymi emocjami?

Wypowiadają się wszystkie dzieci.

4. Tekst wizualizacji-sposób na radzenie sobie z negatywnymi emocjami.

Zamknij oczy.

Wyobraź sobie,że jesteś małym kolorowym motylkiem.xxx

Świeci słońce,jest ciepło,jasno,przyjemnie.xxx

Unosisz się lekko w powietrzu,widzisz piękne kwiaty rosnące na łące.xxx

Zniżasz lot i siadasz na listku,czujesz zapach kwiatów rosnących wokół.xxx

Pijesz nektar.czujesz jego słodki smak.xxx

Zbliżasz się już do końca podróży.Lecisz do domu,widzisz swoje okno.xxx

Lądujesz na parapecie,wchodzisz do środka.Jesteś dzieckiem.

Kładziesz się na dywanie.Odpoczywasz.xxxx

Jesteś bezpieczny.xxxx Jesteś zadowolony .xxxx Jesteś szczęśliwy.xxxxxx.

Otwierasz powoli oczy,uśmiechasz się do wspomnień z podróży.Jest Ci dobrze.

Bądź gotowy do podjęcia nowych zadań

5. Uzupełnianie tekstu z lukami.

Jeśli spotka mnie coś ............... i ..............., czuję się .................. . Chętnie pomagałbym

wszystkim dookoła. Jeśli natomiast spotka mnie ......................, .................... jestem

....................... . Wtedy najczęściej chodzę ........................ i .......................... .

I poziom - rozsypanka wyrazów pomocniczych
II poziom - wyrazy do uzupełnienia w kolejności:
dobrego, radosnego, zadowolony, przykrość, rozczarowanie, niezadowolony, smutny, nieszczęśliwy,

6.Nauczyciel czyta dwie zabawne historyjki z książki Grzegorza Kasdepke pt.,,Bon czy ton, czyli savoir-vivre dla dzieci”

EMOCJE

Kuba i Buba zawsze kłócą się w domu, w szkole, w parku, na ulicy, na podwórku, w samochodzie, w autobusie, w tramwaju, w pociągu, w samolocie, nad morzem, nad jeziorami...- jednym słowem - wszędzie! I rzadko kiedy zwracają uwagę na to, czy ktoś ich słucha ,czy nie. Nic więc dziwnego, że któregoś razu, gdy byli w cukierni, podszedł do nich jakiś staruszek, pokręcił głową i powiedział ... - Na pierwszy rzut oka miłe dzieci... - westchnął ciężko - a nie potrafią nad sobą zapanować.... - Jak to nie potrafimy?! - oburzył się Kuba - przecież nie powiedziałem do niej ,,głupia”! Ani nie naplułem na nią ! - Właśnie! - poparła brata Buba - Gdybyśmy nie potrafili zapanować nad sobą, to już dawno Kuba dostałby ode mnie w nos! - Kto od kogo ?! - warknął Kuba. Staruszek jęknął cicho. Kuba i Buba spojrzeli na siebie stropieni. - Ja mówiłem, że to nieładnie kłócić się i że zawsze należy dążyć do porozumienia. Ale z tego co słyszę to łatwo wywnioskować, że stać was na niejedno...

- Aa, i tu nie ma pan racji !!! - krzyknął Buba - bo stać nas tylko na jedno !

- Na jedno ciastko - uzupełnił Kuba - gdyby stać nas było na dwa, nie musielibyśmy się kłócić, co jest lepsze : pączek czy ptyś z bitą śmietaną ! ...

UŚMIECH

Rodzice Kuby i Buby doskonale wiedzą, że gdy w pokoju ich dzieci zbyt długo panuje cisza, wkrótce nadejdzie burza. Tak było i tym razem. - Ratunku !..- dał się słyszeć przeraźliwy krzyk Kuby. - Zabierzcie ją ode mnie!... Mama i tata natychmiast zerwali się na równe nogi. Po sekundzie stali już między przerażonym Kubą a zdumioną Bubą. - Nic mu nie zrobiłam - powiedziała Buba, mimo , że nie padło jeszcze ani jedno pytanie . - Ale chciała mnie pogryźć ! - poskarżył się Kuba. Mamę zamurowało, tatę również. Co dziwniejsze i Buba wyglądała na osłupiałą ze ździwienia. - Szczerzyła zęby i podchodziła coraz bliżej !...- wykrztusił Kuba - Możesz to wyjaśnić ?- tata spojrzał na Bubę z wyraźnym zaciekawieniem. - Mogę - powiedziała Buba - Kuba zwariował. Wcale nie chciałam go pogryźć, tylko po prostu ....uśmiechałam się do niego. - A tak, tak...- westchnęła Buba, widząc niedowierzające miny rodziców.- Wyczytałam w książce od babci Joasi, że kulturalni ludzie często się uśmiechają. Bo wtedy wszystkim wokół robi się milej i przyjemniej ... - Milej ?! - wzdrygnął się z przerażeniem Kuba - Jeżeli chcesz, aby było miło, to wiesz co ? - Co ? - Kup sobie kaganiec!...

7.Rozmowa i dyskusja na podstawie przeczytanych fragmentów książki.

- Jak ocenilibyście zachowanie bliźniaków ? - Jakich sposób powinni użyć aby panować nad emocjami ? - Jakich udzielilibyście im rad ?

8.Podsumowanie lekcji

Podział na grupy .Każda z grup, na kartce zapisuje odpowiedź na pytanie :

Czego ważnego nauczyłem się na dzisiejszej lekcji?

Odpowiedzi ,tworzące pewnego rodzaju zespół norm właściwych zachowań, przypinamy na tablicy.

7. Zadanie domowe

Napisz w zeszycie kilka zdań o swoim dobrym dniu.

0x01 graphic

0x01 graphic


