jezyk polski klasa 4 scenariusze lekcji, Dokumenty język polski i inne


INSPIRACJE DO LEKCJI 
KLASA 4 -- SEMESTR I
 


POŻEGNANIE LATA

CEL: 

  • przypomnienie i utrwalenie formy listu i stosowania form grzecznościowych, zasad pisowni wielką literą,

  • sprowokowanie do swobodnych wypowiedzi na temat minionych wakacji,

  • uświadomienie faktu, że nastrój wakacji tworzą nie tylko otaczający ludzie, ale i przyroda.

PRZEBIEG LEKCJI:

  • uczniowie rysują na kartce symbol pozwalający innym domyślić się, gdzie dany kolega spędził wakacje (np. okrąg jeziora, fale morze, trójkąt góry, kwadrat las),

  • następnie dobierają się w grupy posiadające symbole o takim samym znaczeniu,

  • grupy przygotowują scenki pantomimiczne przedstawiające wybraną przez uczestników grupy przygodę (jak najbardziej charakterystyczną dla danego regionu),

  • prezentacja przygotowanych scenek,

  • prezentacja przyniesionych pamiątek z wakacji,

  • słuchanie wzorowej recytacji wiersza "Wracamy",

  • swobodne wypowiedzi: "Z kim lub z czym musiałem się pożegnać wracając do domowych obowiązków i szkolnego życia?"

  • przypomnienie form grzecznościowych i zasad pisania listów,

  • samodzielne pisanie listu do przyjaciół z wakacji (zwierząt, jeziora, szumu wiatru itp.).

JAK ZDOBYWAĆ WIEDZĘ I UMIEJĘTNOŚCI


CEL:
 

  • przypomnienie kolejności liter w polskim alfabecie,

  • ćwiczenie umiejętności cichego czytania ze zrozumieniem,

  • kształtowanie nawyku korzystania z publikacji słownikowych i encyklopedycznych,

  • kształcenie umiejętności korzystania z tych publikacji.

PRZEBIEG LEKCJI: 

  • krótka samokontrola samodzielne zapisanie przez uczniów w ciągu np. 2 minut wszystkich liter alfabetu w odpowiedniej kolejności,

  • wspólne głośne odczytanie alfabetu i samodzielna ocena własnej pracy,

  • samodzielne czytanie tekstu z podręcznika,

  • głośne odczytanie z podręcznika hasła słownikowego: litera, układanie zdań z wyrazem: litera w różnych znaczeniach,

  • praca w grupach ze słownikiem języka polskiego, Encyklopedią Powszechną wyjaśnianie mniej znanych pojęć użytych w tekście,

  • praca w grupach tworzenie alfabetycznego słownika gwary szkolnej (każda grupa przygotowuje np. 10 haseł).

PRACA W DOMU: 
Wyszukanie w bibliotece szkolnej lub w domu kilku kolejnych pozycji słownikowych lub encyklopedycznych wraz z wyjaśnieniem, w jakich sytuacjach mogą być pomocne.

GŁOSKI I LITERY


CEL: 

  • przypomnienie i utrwalenie dotychczasowych wiadomości na temat głosek, liter, dwuznaków, głosek dźwięcznych i bezdźwięcznych, samogłosek i spółgłosek.

PRZEBIEG LEKCJI:

  • podział klasy na kilka grup po 3-4 osoby,

  • każda z grup otrzymuje przygotowany wcześniej przez siebie lub pożyczony z klas młodszych ruchomy alfabet,

  • dzieci w grupie segregują litery na 2 zbiory samogłosek i spółgłosek, a następnie kładą je napisem do dołu,

  • kolejno każdy z członków danej grupy losuje zgodnie z poleceniem nauczyciela np. 2 samogłoski i 1 spółgłoskę (następne polecenia powinny być coraz trudniejsze), a następnie układa z nich wyraz; za każdy prawidłowo zbudowany wyraz dziecko otrzymuje 1 punkt i po 1 punkcie za każdą wykorzystaną literę.

Zabawa stanowi wspaniałą metodę powtórzenia dotychczasowych wiadomości na temat samogłosek, spółgłosek, dwuznaków, głosek dźwięcznych i bezdźwięcznych, liter i głosek. Pozwala zauważyć pewne prawidłowości jakie rządzą budową wyrazów.
W razie potrzeby można korzystać z informacji zawartych w I zeszycie ćwiczeń na s. 9-10.
PRACA W DOMU:
 
Wykonanie wybranych przez nauczyciela ćwiczeń ze s. 9-10 I zeszytu ćwiczeń. 

A CO Z NAS BĘDZIE?


CEL: 

  • kształcenie umiejętności uważnego słuchania,

  • przypomnienie i utrwalenie wiadomości na temat życia i twórczości J. Ch. Andersena,

  • przypomnienie bajki "Brzydkie kaczątko" (lub zapoznanie z jej treścią),

  • sprowokowanie do przemyślenia własnych marzeń i planów związanych z wyborem zawodu i miejscem w społeczeństwie.

PRZEBIEG LEKCJI:

  • słuchanie wzorowej recytacji wiersza W. Chotomskiej lub nagrania piosenki w wykonaniu zespołu "Gawęda",

  • swobodne wypowiedzi do jakiej baśni nawiązuje wysłuchany wiersz, czy chcę się podpisać pod zawartym w nim przesłaniem?

  • przypomnienie wiadomości o życiu i twórczości J. Ch. Andersena, ewentualnie wyszukanie odpowiedniego hasła w encyklopedii,

  • wykonanie ćw. na s. 11 I zeszytu ćwiczeń określenie z jakich baśni Andersena pochodzą narysowane postacie, jakie znamy inne jego baśnie, które z tych postaci mogłyby istnieć w rzeczywistości.

PRACA W DOMU: 
"Jak widzę siebie za 10-14 lat? Do jakich gwiazd chcę dolecieć?" praca plastyczna, technika dowolna; praca powinna zostać uzupełniona kilkuzdaniowym podpisem.

CZASOWNIK


CEL: 

  • przypomnienie pojęcia: czasownik,

  • przybliżenie znaczenia pojęć: bezokolicznik, formy osobowe czasownika, osoba, liczba i rodzaj.

PRZEBIEG LEKCJI:

  • samodzielne rozwiązanie krzyżówki z I zeszytu ćwiczeń (str. 12),

  • wspólne przypomnienie znaczenia wyrazu będącego rozwiązaniem krzyżówki,

  • zabawa pantomimiczna dzieci wybierają jeden czasownik i kolejno pokazują daną czynność, a koledzy odgadują: co robi?

  • samodzielne wykonanie ćwiczeń ze s. 13 I zeszytu ćwiczeń, a następnie wspólne sprawdzenie prawidłowości ich wykonania,

  • wypisanie na tablicy kilku wyrazów w formie osobowej wspólna próba określenia ich osoby, czasu i rodzaju, i kilku w bezokoliczniku,

  • uczniowie wskazują czasowniki, których formy nie można określić,

  • wyodrębnienie bezokoliczników i wprowadzenie pojęć: forma osobowa i bezosobowa, czyli bezokolicznik ,

  • podanie przykładów czasowników, które odpowiadają na pytanie: co się z nim dzieje? (uczniowie starają się samodzielnie sformułować to pytanie),

  • w grupach gromadzenie przykładów czasowników odpowiadających na pytanie: co się z nim dzieje?

  • tworzenie w formie zabawy czasowników odrzeczownikowych: nauczyciel wymienia rzeczownik, a uczniowie starają się utworzyć pokrewny czasownik (tę zabawę można poprowadzić w formie konkursu); jeśli uczniowie nie mają problemu z wykonaniem tego ćwiczenia, można pokusić się o podawanie rzeczowników, od których w nie można utworzyć czasowników (np. miska).

PRACA W DOMU: 
Ułóż krzyżówkę, której hasłem będzie wyraz: osoba.

BAJKI EZOPA


CEL:
 

  • zapoznanie z kilkoma bajkami Ezopa, zachęcenie do przeczytania kolejnych,

  • kształtowanie umiejętności odróżniania bajek i baśń,

  • przybliżenie podstawowych informacji na temat autora pierwszych bajek,

  • kształcenie umiejętności rozróżniania, stosowania właściwych środków językowych i tworzenia: propozycji, prośby i polecenia.

PRZEBIEG LEKCJI:

  • głośne czytanie wybranych bajek przez chętnych uczniów,

  • samodzielne ciche zapoznanie się z informacją o autorze,

  • swobodne wypowiedzi uczniów: czy w bajkach autorzy, opowiadając o przygodach zwierząt, mówią tylko o zwierzętach; jakie rady dla siebie mogą wyciągnąć z nich czytelnicy?

  • propozycje zakończenia bajki o psie i kości,

  • podział klasy na 3 grupy: I zapisuje sformułowaną przez siebie propozycję, z jaką może zwrócić się do jeźdźca, II zapisuje prośbę, a III polecenie,

  • głośna prezentacja ułożonych tekstów,

  • wspólna ocena i próba określenia, czym różnią się te trzy formy wypowiedzi,

  • samodzielna praca w zeszycie ćwiczeń na s. 15,

  • dyskusja na temat przemyśleń dotyczących różnicy pomiędzy bajką a baśnią podsumowana przez nauczyciela.

PRACA W DOMU: 
Próba napisania bajki na podstawie ilustracji zamieszczonych w zeszycie ćwiczeń na s. 14.

KLUB MŁODYCH DETEKTYWÓW


CEL:
 

  • kształcenie umiejętności cichego czytania ze zrozumieniem, współpracy w grupie, twórczego myślenia,

  • zapoznanie z najprostszym szyfrem,

  • rozbudzenie twórczej aktywności uczniów.

PRZEBIEG LEKCJI

  • cicha lektura fragmentu książki "Wakacje z duchami" zamieszczonego w podręczniku,

  • swobodne wypowiedzi na temat przygody Paragona, znanych uczniom opowieści o duchach, wyjaśnienie tytułu fragmentu zamieszczonego w podręczniku,

  • zaproponowanie uczniom, aby również spróbowali swoich sił w pracy detektywów,

  • podział klasy na grupy, które pracują nad wyjaśnieniem tekstu zamieszczonego w zeszycie ćwiczeń,

  • odczytanie i porównanie różnych pomysłów wyjaśnienia sensu "tajemniczej" kartki,

  • grupy odczytują zaszyfrowaną wiadomość: GAWY DEMYŚL RYDAL POSZY LUCIĄG KYTEJ GAPRZY DEGO RYDY POI LUPO KYKAŻ GAGO DEW RYFOR POMIE LUKRÓT KYKIEJ GASCEN DEKI (odszyfrowanie polega na skreśleniu pierwszej sylaby w każdym słowie, jest to najprostszy szyfr, zwany "Gaderypoluki"),

  • podczas przygotowywania scenek uczniowie powinni wykorzystać jak najwięcej elementów przedstawienia (np. teatr cieni, kostiumy z gazet, z przyniesionych kawałków różnych tkanin, efekty akustyczne itp.); im bardziej fantastyczne i grozę budzące będą pomysły lub im dowcipniej grupy zakończą przygodę tym lepiej.

PRACA W DOMU: 
Dowiedz się, jakie podania o duchach związane są z twoją najbliższą okolicą i zapisz je w domu w formie krótkiego opowiadania (ewentualnie wymyśl takie podanie, wiążąc je z konkretnym miejscem i wydarzeniem z historii swej miejscowości).

MOI PRZYJACIELE


CEL: 

  • kształcenie umiejętności formułowania oczekiwań w stosunku do przyjaciół,

  • ćwiczenie samodzielnej pracy twórczej,

  • wyciąganie wniosków na temat formy bajek.

PRZEBIEG LEKCJI:

  • w miarę możliwości dobrze byłoby zorganizować wizytę na lekcji kogoś, kto umie zaśpiewać piosenkę "Moi przyjaciele"; jeśli takiej możliwości nie ma, to tekst powinien zostać wzorowo przeczytany przez nauczyciela,

  • swobodne wypowiedzi: czy zgadzasz się z treścią tej piosenki, czy rzeczywiście z przyjaciółmi można wszystko, wystarczy tylko chcieć?

  • samodzielna próba dopisania jeszcze jednej zwrotki po uprzedniej wspólnej analizie budowy tego wiersza,

  • zapoznanie z fragmentem bajki "Przyjaciele" A. Mickiewicza,

  • praca w grupach stworzenie i zapisanie prozą zakończenia bajki,

  • porównanie wymyślonych zakończeń z oryginałem, wyciągnięcie wniosku, że często zakończeniem bajki jest przysłowie.

PRACA DOMOWA: 
Zaprojektuj i wykonaj wakacyjną kartkę pocztową. Napisz kilka zdań z wakacji do przyjaciela, który pozostał w domu. Pamiętaj o właściwym zaadresowaniu kartki. 

KOSMICZNY PRZYJACIEL


CEL: 

  • kształcenie umiejętności cichego czytania ze zrozumieniem,

  • ćwiczenie umiejętności wyodrębniania i zapisywania w punktach najważniejszych wydarzeń,

  • kształtowanie umiejętności budowania i odpowiedniego wykorzystywania argumentów, pracy w grupach, wrażliwości na potrzeby "innych".

PRZEBIEG LEKCJI:

  • samodzielna cicha lektura fragmentu powieści "E. T.",

  • praca indywidualna próba zapisania w punktach najważniejszych zdaniem ucznia wydarzeń zawartych w przeczytanym tekście,

  • głośne przeczytanie i porównanie kilku przykładowych planów,

  • swobodne wypowiedzi jakie emocje odczuwałem podczas tej lektury?

  • podział klasy na 3 grupy: dobrych kosmitów, naukowców i dzieci kolegów Eliotta,

  • każda grupa przygotowuje argumenty, którymi mogliby się posługiwać jej członkowie podczas spotkania trójstronnego,

  • ćwiczenie dramowe każda grupa wybiera spośród siebie dwóch przedstawicieli, którzy wchodzą w role reprezentowanych postaci,

  • spotkanie musi rozpocząć się w konkretnie określonej sytuacji np.: E. T. powrócił, by odwiedzić Eliotta i naukowcy zatrzymali ich obu; rolę gospodarza spotkania powinien przyjąć na siebie nauczyciel i na początku przedstawić jego podstawowy cel ustalenie, czy można pozwolić odlecieć kosmicie; podczas debaty jej uczestnicy mogą korzystać z pomocy doradców ze swojej grupy,.

PRACA DOMOWA
Napisz list do kosmity.

KIEDY TO BYŁO?

CEL: 

  • przypomnienie i utrwalenie wiadomości dotyczących czasownika,

  • ćwiczenie umiejętności odmiany czasownika przez liczby, osoby i czasy,

  • określenie zasady pisowni czasowników w 1 osobie liczby pojedynczej czasu teraźniejszego.

PRZEBIEG LEKCJI:

  • zabawa w grupach polegająca na szybkim podzieleniu podanych przez nauczyciela czasowników na zbiory pod względem czasu, w jakim występują; czasowniki mogą znajdować się na kartce, a każda z grup otrzymuje dodatkowo jedną z 3 kartek:

1. Właśnie teraz...
2. Dawno, dawno temu...
3. Kiedy nadejdą wakacje...

  • uczniowie spośród wszystkich podanych czasowników wybierają tylko te, które pasują do początku ich opowiadania i tworzą tekst wykorzystujący wybrane wyrazy,

  • każda grupa czyta wymyślone przez siebie opowiadanie,

  • próba wspólnego określenia czasu, w jakim odbywa się akcja każdego opowiadania (przeszły, przyszły, teraźniejszy),

  • samodzielne wykonywanie ćw. 1 ze str. 23 I zeszytu ćwiczeń,

  • ustne układanie zdań z czasownikiem: być w różnych czasach, liczbach i osobach,

  • samodzielne wykonanie ćw. 4 ze str. 24 zeszytu ćwiczeń,

  • wspólne sformułowanie wniosku i odczytanie definicji dotyczącej pisowni czasowników w 1 osobie liczby pojedynczej czasu teraźniejszego.

PRACA W DOMU: 
Napisz, co wczoraj robiłeś. Podkreśl czasowniki. Podaj, w jakim czasie występują.

KSIĄŻKA, ŻEBY MÓWIĆ PRAWDĘ, MUSI KŁAMAĆ


CEL: 

  • ćwiczenie umiejętności cichego czytania ze zrozumieniem,

  • wprowadzenie i wyjaśnienie pojęcia fikcji literackiej,

  • zrozumienie, że literatura nigdy nie ukazuje prawdziwego życia,

  • wyjaśnienie różnicy pomiędzy fikcją a kłamstwem.

PRZEBIEG LEKCJI:

  • samodzielna cicha lektura tekstu zamieszczonego w podręczniku,

  • próby podsumowania informacji uzyskanych podczas czytania tekstu,

  • sformułowanie definicji fikcji literackiej,

  • swobodne wypowiedzi jak rozumiem różnicę pomiędzy kłamstwem a fikcją,

  • wspólne oglądanie reprodukcji obrazów, zdjęć przedstawiających rzeźby, fotosów ze sztuk teatralnych i filmów,

  • rozmowa na temat twórczego i niszczącego wpływu wyobraźni i fantazji,

  • praca w grupach próba stworzenia opowiadania w pierwszej osobie, będącego opisem kłamstwa w życiu codziennym.

PRACA W DOMU:
Zajrzyj do pracy domowej z wczorajszego dnia. Zastanów się, ile musiałbyś jeszcze napisać, żeby dokładnie opowiedzieć jeden dzień swojego życia.

MARZENIA, MARZENIA...


CEL:
 

  • kształcenie umiejętności dokonywania analizy tekstu wiersza, umiejętności określenia cech postaci na podstawie treści jej wypowiedzi,

  • ćwiczenie umiejętności formułowania w formie literackiej i plastycznej swych marzeń.

PRZEBIEG LEKCJI:

  • samodzielne próby odpowiedzi na pytania zamieszczone w zeszycie ćwiczeń,

  • porównywanie i uzasadnianie odpowiedzi,

  • zwrócenie uwagi na formy czasownika użyte w wierszu (bez wdawania się w informacje na temat trybu przypuszczającego), odpowiedzi na pytanie, o czym taka forma świadczy,

  • przypomnienie książek, wierszy, w których głównym motywem postępowania bohaterów było realizowanie ich najbardziej nawet fantastycznych marzeń (np. "Piotruś Pan", "Pilot i ja" itp.),

  • uczniowie samodzielnie lub w grupach piszą krótkie opowiadanie "Sen moich marzeń".

PRACA W DOMU: 
Praca plastyczna ilustracja do własnego opowiadania.

ZŁOTODAJNA MOC


CEL:
 

  • przybliżenie treści mitu o królu Midasie,

  • kształcenie umiejętności prowadzenia dialogu, dyskutowania, tworzenia dłuższych wypowiedzi ustnych,

  • uświadomienie uczniom, że bogactwo może być nieszczęściem człowieka,

  • kształcenie twórczego myślenia.

PRZEBIEG LEKCJI:

  • samodzielne ciche czytanie tekstu mitu (bez wprowadzania terminu),

  • informacja, że z podobnymi opowieściami uczniowie spotkają się w 5 klasie,

  • indywidualna praca nad uporządkowaniem punktów planu w ćw. 7 na s. 36 podręcznika,

  • wspólne wyjaśnienie pojęć: chochlik drukarski, chronologiczny,

  • ćwiczenie dramowe w kręgu: wszyscy na krótką chwilę stają się królem Midasem, który otrzymał czarodziejską moc, a następnie jego dziecko zamienione w złoto,

  • swobodne wypowiedzi co czułem jako król mający złowrogą moc i jako dziecko zamienione w złoto?

  • dyskusja, co oznacza wypowiedź nieznajomego: "Jesteś mądrzejszy niż wczoraj, Midasie" jak potoczyłoby się życie Midasa, gdyby nie otrzymał groźnego daru, o co chciałbym poprosić nieznajomego, gdyby do mnie przyszedł, jak można jednym zdaniem podsumować sens opowieści o Midasie?

  • wspólne układanie dialogu między królem a nieznajomym w ćw. 2 na s. 27 I zeszytu ćwiczeń.

PRACA W DOMU:
Ćw. 3 na s. 28 I zeszytu ćwiczeń.

KWIAT AMETYSTU


CEL:
 

  • kształcenie umiejętności określania czasu akcji, oceniania bohaterów,

  • kształcenie umiejętności formułowania punktów planu,

  • ćwiczenie twórczego myślenia. zapoznanie uczniów z formami postępowania obowiązującymi rycerzy,

  • uświadomienie istniejących współcześnie form savoir-vivre'u,

PRZEBIEG LEKCJI:

  • wspólne oglądanie próbek różnych kamieni szlachetnych lub ich zdjęć,

  • krótka dyskusja: dlaczego te kamienie stanowią przedmiot pożądania?

  • uczniowie samodzielnie czytają tekst zamieszczony w podręczniku,

  • próba samodzielnego wyjaśnienia niezrozumiałych określeń,

  • próba oceny postępowania Gotfryda,

  • próba określenia czasu akcji,

  • próba poprawienia (zamiana zdań na równoważniki zadań) zaproponowanych przez autora punktów planu,

  • propozycje zakończenia prezentowanej baśni w formie kilkuzdaniowej wypowiedzi pisemnej,

  • wyjaśnienie, kim byli rycerze, jakie cechy charakteru wyróżniały ich spośród innych,

  • prezentacja dowolnej pozycji książkowej dla młodzieży zawierającej współczesne zasady savoir-vivre'u,

  • praca plastyczna "Kwiat ametystu".

PRACA W DOMU:
Wykonanie w zeszycie przedmiotowym ćw. 3 ze s. 30 I zeszytu ćwiczeń.

CZASOWNIK W ZDANIU


CEL:
 

  • ćwiczenie umiejętności odmiany czasownika przez czasy,

  • kształcenie rozumienia roli czasownika w zdaniu,

  • wprowadzenie pojęcia: orzeczenie,

  • przypomnienie (wprowadzenie) wiadomości o przysłówku.

PRZEBIEG LEKCJI:

  • minikonkurs: nauczyciel wymienia wiele czasowników w różnych osobach i czasach, a uczniowie starają się po kolei określać ich formę,

  • uczniowie samodzielnie wykonują ćw. 1 i 2 ze s. 31 I zeszytu ćwiczeń,

  • nauczyciel wprowadza pojęcie: orzeczenie, wyjaśnia je, wskazuje na przykładach,

  • wspólne wykonanie ćw. 3 ze s. 32 I zeszytu ćwiczeń,

  • przypomnienie poznanych dotychczas nazw części mowy,

  • utrwalenie wiadomości na temat przysłówka i wykonanie ćw. 4 ze s. 32 I zeszytu ćwiczeń.

PRACA W DOMU: 
Porównaj plan baśni "Kwiat ametystu" zamieszczony w podręczniku i wykonany podczas lekcji. Który napisany jest z wykorzystaniem czasowników w formie osobowej? Wypisz te czasowniki. Napisz, jaką funkcję pełnią w zdaniu. Napisz, który sposób formułowania punktów planu jest twoim zdaniem zręczniejszy.

ZANIM MAZUREK STAŁ SIĘ HYMNEM


CEL:
 

  • przypomnienie i utrwalenie najważniejszych wiadomości związanych z naszą państwowością,

  • przedstawienie podstawowych faktów z historii hymnu narodowego,

  • ćwiczenie umiejętności pracy z encyklopedią i formułowania notatki,

  • przybliżenie postaci historycznych związanych z polskim hymnem.

PRZEBIEG LEKCJI:

  • głośne czytanie tekstu "Pieśni Legionów...",

  • samodzielna praca z tekstem uczniowie ołówkiem podkreślają te fragmenty, które różnią się od obecnego tekstu hymnu,

  • porównanie dokonanych poprawek, próba wspólnego zaśpiewania dawnego tekstu,

  • głośne czytanie zawartych w podręczniku informacji o historii tej pieśni,

  • podział klasy na grupy praca z encyklopedią:

I odnajduje informacje na temat Napoleona Bonaparte, porównuje je z zawartymi w podręczniku i uzupełnia tymi, które jej zdaniem są bardzo istotne
II odnajduje informacje na temat generała Dąbrowskiego
III odnajduje informacje na temat Stefana Czarnieckiego

  • prezentacja zebranych informacji i podyktowanie pozostałym grupom przygotowanej notatki,

  • swobodne wypowiedzi na temat wiadomości dotyczących godła, flagi naszej ojczyzny, jej stolicy, granic, krain geograficznych, położenia rodzinnej miejscowości.

PRACA W DOMU: 
Tekst 2. i 3. zwrotki "Mazurka Dąbrowskiego" na pamięć.

KSIĘGA

CEL: 

  • przybliżenie Biblii jako księgi mającej wybitne znaczenie zarówno dla katolików, jak i całego kręgu kultury europejskiego,

  • przypomnienie historii Adama i Ewy,

  • kształcenie aktywnego odbioru dzieła plastycznego.

PRZEBIEG LEKCJI:

  • głośna lektura tekstu zawartego w podręczniku,

  • swobodne wypowiedzi uczniów na temat ich stosunku do Biblii; znajomości opowieści w niej zawartych, rozmowa o historii Adama i Ewy,

  • podanie podstawowych informacji na temat Biblii (zwłaszcza podział na Stary i Nowy Testament),

  • wspólna analiza tekstu wprowadzającego w zeszycie ćwiczeń na s. 35 i zamieszczonych w tym rozdziale reprodukcji,

  • próby ustnego opisu postaci przedstawionych w scenie Zwiastowania,

  • samodzielne wykonanie polecenia z I zeszytu ćwiczeń (s. 35).

PRACA W DOMU: 
Wykonanie polecenia ze s. 36 I zeszytu ćwiczeń.

KIM JESTEM?


CEL:
 

  • kształcenie umiejętności tworzenia krótkich, zwięzłych wypowiedzi,

  • próba analizy własnego charakteru swych umiejętności, wad, zalet i najczęściej prezentowanych postaw,

  • uświadomienie faktu, że każdy człowiek ma mocne i słabe strony.

PRZEBIEG LEKCJI:

  • prezentacja przyniesionych do klasy zdjęć uczniów i przeczytanie podpisów pod nimi,

  • głośne przeczytanie tekstu z podręcznika,

  • ćwiczenie dramowe rzeźby: "Jaki jestem jaki chciałbym być?" (uczniowie w grupach stają przed klasą i przybierają pozę najlepiej oddającą ich najbardziej charakterystyczną, indywidualną cechę),

  • próba określenia jednym słowem kilku lub wszystkich kolegów z klasy (anonimowo, na osobnych kartkach); odczytywać musi nauczyciel, którego zadaniem jest natychmiastowe eliminowanie ewentualnych określeń obraźliwych,

  • samodzielny zapis zobiektywizowanego opisu "Jaki jestem, jaki będę?"

  • wykonywanie żartobliwych lub poważnych wizytówek na teraz i na przyszłość.

PRACA W DOMU: 
Wykonanie identyfikatorów wg wzoru:

W NANGIJALI


CEL:
 

  • zapoznanie z fragmentem powieści "Bracia Lwie Serce", zachęcenie do przeczytania całości,

  • kształcenie wrażliwości, zdolności do refleksji nad najtrudniejszymi problemami człowieka,

  • kształcenie umiejętności określenia swoich emocji podczas słuchania i czytania dzieł literackich,

  • ćwiczenie umiejętności samodzielnego formułowania definicji,

  • próba przeniesienia wrażeń literackich na twórczość plastyczną.

PRZEBIEG LEKCJI:

  • słuchanie lektury tekstu "W Nangijali",

  • swobodne wypowiedzi na temat własnych przeżyć i skojarzeń podczas słuchania przytoczonego fragmentu książki,

  • próba oceny głównych bohaterów i wyjaśnienia tytułu powieści, z której pochodzi poznany fragment,

  • wspólne formułowanie definicji bohaterstwa,

  • próba określenia, czym jest Nangijala, dlaczego tam Karol czuje się "zdrowy i wesoły w każdej części ciała", jak można zrozumieć informację, że w Nangijali czas płynie inaczej w stosunku do czasu ziemskiego,

  • samodzielna praca plastyczna "Wiśniowa Dolina"

PRACA W DOMU: 
Ćw. 2 ze s. 39 I zeszytu ćwiczeń.

SZYBKO

CEL: 

  • ćwiczenie umiejętności cichego czytania ze zrozumieniem,

  • kształcenie prawidłowej interpretacji wiersza uwzględniającej zarówno budowę, zastosowane znaki przestankowe, jak i treść,

  • kształcenie umiejętności określenia własnych upodobań,

  • próba zapisania swych przemyśleń w formie wierszowanej.

PRZEBIEG LEKCJI:

  • zabawa w skojarzenia: każdy uczeń podaje, co mu się kojarzy ze słowem: szybko,

  • wspólna próba wyjaśnienia powiedzenia: "Kiedy się człowiek spieszy, diabeł się cieszy",

  • samodzielne ciche czytanie wiersza "Szybko", a następnie próba interpretacji wiersza przez chętnych uczniów,

  • uczniowie zgłaszają zaobserwowane różnice pomiędzy pierwszą i drugą zwrotką, zwrócenie uwagi na rolę powtórzeń i znaków przestankowych w tekście,

  • samodzielne sformułowanie pisemnej wypowiedzi pt. "Najbardziej nie lubię..." (próba stworzenia własnej rymowanki podobnej do omawianego wiersza),

  • swobodne wypowiedzi na temat związku wiersza "Szybko" z zamieszczoną w podręczniku reprodukcją.

PRACA W DOMU: 
Wymyśl przysłowie mówiące o tym, kiedy diabeł się smuci.

RZECZOWNIK


CEL:
 

  • przypomnienie i utrwalenie wiadomości o podziale rzeczowników na nazwy ludzi, zwierząt itp.,

  • utrwalenie umiejętności określania liczby, rodzaju rzeczownika,

  • ćwiczenia w układaniu zdań z podanym wyrazem.

PRZEBIEG LEKCJI:

  • minikonkurs samodzielne wykonanie w określonym czasie (np. 3 minuty) ćw. 2 ze s. 43 I zeszytu ćwiczeń,

  • uczniowie kolejno układają zdania z wybranym rzeczownikiem z grupy wskazanej przez zwycięzców, którzy teraz pełnią rolę sędziów,

  • kolejni zwycięzcy oceniają wykonanie ćw. 4 (tworzenie liczby mnogiej) i ewentualnie podają kolejne przykłady,

  • następna grupa sędziów ocenia odpowiedni dobór rodzajnika do zapisanych rzeczowników.

Zabawę można wydłużać lub skracać zgodnie z potrzebami, koncentrując się głównie na tych zagadnieniach, które sprawiają uczniom problemy.
PRACA W DOMU:
 
Napisz zdanie z jak największą liczbą rzeczowników, np. Hrabia Henryk jest miłośnikiem sztuki, opiekunem artystów i sponsorem muzeów. Otocz pętlą wszystkie wykorzystane rzeczowniki.



