SCENARIUSZ ZAJĘĆ dzielenie, matematyka w kształceniu zintegrowanym


SCENARIUSZ ZAJĘĆ

Temat dnia: Dzielenie

Cel ogólny: Pogłębianie wiadomości dotyczących dzielenia.

Cele szczegółowe:

Tok zajęć:

  1. Zabawa w owieczki

Nauczyciel mówi: „Owieczki zostały wypuszczone na hale, żeby się wybiegać. Owieczki chodzą po hali. Nadchodzi noc i baca musi mieścić owieczki w 2 zagrodach.” Nauczyciel kładzie na podłodze 2 hula-hop.

Nauczyciel pyta dzieci: „Jak podzielić owieczki do tych zagród?”

Narysujcie to teraz.

0x08 graphic
0x08 graphic

0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic

0x08 graphic
0x08 graphic

„Zapiszcie to działaniem”

6 po 3 = 2

„Pokaż na osi.”

0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic

0 1 2 3 4 5 6 7

„Jest to dzielenie, które nazywa się mieszczeniem.

  1. Rozwiązywanie zadań.

„Ułóżcie teraz treść zadania na dzielenie. Potem narysujcie i pokażcie na osi i rozwiążcie działaniem.”

    1. Guziki

Każda grupa dostaje 10 guzików.

Mamy dziesięć guzików. Każdej osobie dajemy po 2 guziki. Ile osób dostanie guziki?”

0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic

0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic

0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic

0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic

0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

10 po 2 = 5

    1. miary długości

Mama ma 30 m tkaniny. Chce uszyć firanki. Na każdą firankę chce przeznaczyć 10 metrów. Ile firanek uszyje mama?

30 po 10 = 3

    1. pieniążki

Kasia miała 10 złotych. Chce kupić lody po 2 złote ze sztukę. Ile lobów kupi Kasia?

0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic

0x08 graphic

10 po 2 = 5

  1. Dzielenie - mieszczenie. Wyjaśnienie.

Nauczyciel mówi: „Jest to dzielenie, które nazywamy mieszczeniem. Takie dzielenie charakteryzuje się tym, że w treści zadania jest słowo „po”.

  1. Dzielenie jako podział.

    1. Dzieci pokazują na dłoniach liczbę 60. Ile rąk musi być podniesionych? Jak to zapisać?

60 : 5 = 12

    1. Zabawa w owieczki.

Nauczyciel mówi: „Owieczki zostały wypuszczone na hale, żeby się wybiegać. Owieczki chodzą po hali. Nadchodzi noc i baca musi podzielić owieczki na dwie równe części.”

Nauczyciel pyta dzieci: „Jak podzielić owieczki do tych zagród?” (1 za 1)

Narysujcie to teraz.

0x08 graphic
0x08 graphic

0x08 graphic

0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic

„Zapiszcie to działaniem.”

6 po 3 = 2

„Pokażcie to na osi.”

0x01 graphic

  1. Dzielenie jako mieszczenie - wyjaśnienie

Nauczyciel mówi: „Dzielenie jako mieszczenie to takie dzielenie, kiedy w treści zadania mamy słowo „po”.”

  1. Rozwiązywanie zadań:

    1. Guziki

Mamy 10 guzików. Chcemy je podzielić na 5 osób. Ile każda osoba będzie miała guzików?

    1. miary długości

Mama ma 30 metrów tkaniny. Chce z niej uszyć 10 firanek. Ile metrów będzie miała jedna firanka?

    1. Pieniążki

Kasia ma 40 złotych. Chce te pieniążki przeznaczyć na 2 lody. Ile Kasia zapłaci za jednego loda?

  1. Tworzenie zadań na dzielenie jako podział i dzielenie jako mieszczenie.

Teraz niech każda grupa napisze dwa zadania, jedno na dzielenie jako mieszczenie, a drugie na dzielenie jako podział..

    1. dzielenie jako mieszczenie

Paweł ma 10 litrów lemoniady. Chce ja wlać po 2 litry na dzbanek. Ile dzbanków potrzebuje?

    1. dzielenie jako podział.

Paweł ma 10 litrów lemoniady. Chce ją rozlać na 5 dzbanków. Ile litrów wleje do jednego dzbanka?


