konspekty, Język polski i szkoła podstawowa


KONSPEKTY Z JĘZYKA POLSKIEGO

KONSPEKT LEKCJI Z JĘZYKA POLSKIEGO

KLASA : IVB

DATA : 24.09.2003

NAUCZYCIEL: AGNIESZKA CIEPIELEWSKA

Cele operacyjne:

Poziom wiadomości

A

Uczeń:

  • Zna treść utworu A. Mickiewicza Przyjaciele

  • Zna zasady pięknego czytania poezji

  • Umie opowiadać wg zredagowanego planu

B

  • Rozumie przysłowie niedźwiedzia Prawdziwych przyjaciół poznajemy w biedzie

  • Potrafi wymienić cechy prawdziwej przyjaźni

  • Podaje cechy charakteru Leszka i Mieszka

  • Potrafi streścić utwór

Poziom umiejętności

C

  • Odnajduje myśl przewodnią bajki

  • Wyjaśnia znaczenie przysłowia niedźwiedzia Prawdziwych przyjaciół poznajemy w biedzie

  • Wyszukuje w tekście cytaty uzasadniające cechy bohaterów

  • Określa gatunek literacki utworu

D

  • Redaguje notatkę wg instrukcji

  • Rozwija w umiejętność wypowiadania się na wybrany temat i argumentuje swoje stanowisko

  • Ocenia postępowanie bohaterów

TEMAT LEKCJI: „Prawdziwych przyjaciół poznajemy w biedzie” -

A. Mickiewicz Przyjaciele.

METODY: aktywizujące (słoneczko), rozmowa ukierunkowana;, eksponująca;

POMOCE DYDAKTYCZNE: podręcznik, ilustracje do tekstu, paski z cechami charakteru,

FORMA PRACY: praca w grupach, indywidualna;

ŚCIEŻKA MIĘDZYPRZEDMIOTOWA: CM, ŻS

TOK LEKCJI

  1. Przywitanie.

  2. Sprawdzenie listy obecności.

  3. Sprawdzenie pracy domowej.

  4. Wprowadzenie do tematu.

  5. Wzorowe odczytanie bajki Przyjaciele A. Mickiewicza, wyjaśnienie niezrozumiałych wyrazów lub zwrotów.

  6. Pytania badające stopień zrozumienia i ilości przyjętych informacji:

  1. Kim są bohaterowie utworu Przyjaciele?

  2. Co wiemy o ich życiu?

  3. Jakie zdanie o Leszku i Mieszku mieli inni mieszkańcy powiatu?

  4. Kto opowiada o przygodzie z niedźwiedziem?

Proszę uczniów by odpowiedzi potwierdzali cytatami z tekstu bajki.

  1. Przypinam do tablicy w przypadkowej kolejności rysunki i polecam uczniom by je uporządkowali zgodnie z kolejnością wydarzeń. Rozdaję jednocześnie uczniom koperty z rysunkami, tytułami i proszę o wykonanie tego zadania w grupach.. Następnie proszę uczniów o zaprezentowanie pracy. (załącznik nr 1)

  2. Ustalamy, że tytuły obrazków stanowią punkty planu, wg którego można opowiedzieć przebieg wydarzeń. Proszę by uczniowie zapisali punkty a następnie opowiedzieli historię Leszka i Mieszka rozpoczynając opowiadanie od słów:

Dawno, dawno temu….

Zdarzyło się to…..

Pewnego razu……

  1. Następnie proszę uczniów by wypowiedzieli się o bohaterach bajki.

( Punktem wyjścia do rozmowy będzie tytuł pierwszego obrazka - Czułe wyznania przyjaźni ) Jakimi więc cechami odznaczali się Leszek i Mieszek? Swobodne wypowiedzi uczniów. Wybranie kilku cech jakimi odznaczali się bohaterowie i proszę o dopasowanie ich do postaci Leszka i Mieszka.

SAMOLUBNY, ZARADNY, FAŁSZYWY, SPRYTNY, UFNY, TCHÓRZLIWY, OBŁUDNY, PRZYJACIELSKI, NIEUCZYNNY, DARZĄCY ZAUFANIEM, EGOISTA, POMYSŁOWY,

  1. Próba dyskusji: co oznacza sformułowanie mieć przyjaciela lub być czyimś przyjacielem?, w trakcie tej dyskusji zachęcam uczniów do określenia, na czym polega prawdziwa przyjaźń. Wybieramy kilka cech przypiętych na kartonikach, które określą prawdziwą przyjaźń. Czy takim określeniem możemy nazwać więzy łączące Mieszka i Leszka.

PRAWDZIWA PRZYJAŹŃ

NIEWIERNA, PRAWDZIWA, WIERNA, BEZINTERESOWNA, ODDANA, DO GROBOWEJ DESKI, MĄDRA, FAŁSZYWA, WSPOMAGA W TRUDNYCH CHWILACH, UDAWANA, POZNAJEMY JĄ W BIEDZIE, BEZGRANICZNA, DOBRA

  1. Jaka prawda kończy opowieść o Leszku i Mieszku? Zapisanie przysłowia do zeszytu.

  2. Zadanie pracy domowej.

a)podstawowa

Napisz, za co lubisz przyjaciela.

b) ponadpodstawowa

Zapisz w zeszycie krótką notatkę o przeczytanym tekście. ( Skorzystaj z instrukcji zamieszczonej w zadaniu 4/45 - podręcznik)

Opracowała mgr Agnieszka Ciepielewska

KONSPEKT LEKCJI Z JĘZYKA POLSKIEGO

KLASA : IVB

DATA : 18.12.2003

NAUCZYCIEL: AGNIESZKA CIEPIELEWSKA

TEMAT : Rola świąt Bożego Narodzenia w naszym życiu.

Cele operacyjne lekcji:

Uczeń powinien :

Zapamiętać:

Rozumieć:

Umieć:

Metody i formy pracy: projektu, burza mózgów, pogadanka z pokazem, praca z tekstem, praca ze słownikiem ortograficznym języka polskiego, indywidualna i zespołowa,

Środki dydaktyczne: wystawa okolicznościowa Wokół świąt Bożego narodzenia, model choinki i karteczki z wyrazami do uzupełniania, kaseta z kolędami, krzyżówka, podręcznik;

TOK LEKCJI

1.Przywitanie.

2.Sprawdzenie listy obecności.

3. Podanie tematu i wyjaśnienie celów lekcji.

4.Zadaniem domowym uczniów było przygotowanie w zespołach następujących tematów:

I - Korzystając z encyklopedii i odpowiednich słowników wyjaśnijcie znaczenie następujących słów: pastorałka, kolęda, szopka, pasterka, Wigilia, zapusty, Trzech Króli;

II - Tradycje i zwyczaje związane ze świętami.

III - Historia choinki.

IV - Historia świąt Bożego Narodzenia.

5. Wysłuchanie wiersza L. Kerna Szkoda… wprowadzającego nas w atmosferę Świąt Bożego Narodzenia. Rozgrzewka skojarzeniowa - podanie jak najwięcej wyrazów związanych z hasłem Boże Narodzenie.

6. Przedstawienie historii świąt Bożego Narodzenia (relacja grupy IV).

7. Wyjaśnienie terminów dotyczących świąt (relacja grupy I).

8. Wyjaśnienie zasad pisowni nazw świąt Uczniowie po zapoznaniu się z zasadami pisowni wykonują krótkie ćwiczenie. Zapisane są na tablicy nazwy świąt, zadaniem uczniów jest utworzyć od nich przymiotniki i poprawnie zapisać. Następnie uczniowie mają za zadanie uzupełnić poprawnie wyrazy z trudnościami ortograficznymi stosując poznaną zasadę.(załącznik 1)

9. Tradycje i zwyczaje związane ze świętami. Uczniowie podają znane im tradycje i obrzędy. (relacja grupy II). Odśpiewanie wspólnie kolędy.

10. Historia choinki. (relacja grupy III).

11. Pozostając w atmosferze świątecznym proszę uczniów o wspólne rozwiązanie krzyżówki (załącznik 2).

12. Na zakończenie lekcji proszę uczniów by zredagowali życzenia dla siebie i swoich bliskich, następnie przykleili je na promieniach gwiazdy.

13. Lekcję kończą życzenia składa od nauczyciela oraz odśpiewanie wspólnej kolędy.

14. Ocena prac poszczególnych grup oraz przeprowadzenie ewaluacji lekcji poprzez wypełnienie ankiety.(załącznik 3)

15. Zadanie domowe

Podstawowa

Napisz, który ze zwyczajów świątecznych lubisz najbardziej?

Ponadpodstawowa

Na podstawie ilustracji i własnej wyobraźni napisz instrukcję wykonania przedstawionej ozdoby świątecznej (zadanie 2/285).

0x01 graphic
KONSPEKT LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO W KLASIE V b

TEMAT: W ŚWIECIE WYOBRAŹNI - Z.HERBERT ,,PUDEŁKO ZWANE WYOBRAŹNIĄ”.

PROWADZĄCY LEKCJĘ: JOANNA TARNOWSKA

CELE OPERACYJNE:

Poziom

wiadomości

A

B

Uczeń:

- zna środki artystycznego wyrazu;

- dostrzega potrzebę posługiwania się wyobraźnią ;

- potrafi zdefiniować pojęcie magia;

- zna utwory literackie, w których występowały elementy magii;

- potrafi przełożyć język poezji na prozę.

Poziom

umiejętności

C

D

- potrafi opisać wymyślone światy;

- wyszukuje i nazywa środki artystycznego wyrazu;

- stosuje zasady kulturalnej dyskusji;

- potrafi pracować z tekstem wiersza;

- tworzy tekst inspirowany lekturą i wyobraźnią;

- pracuje ze słownikiem;

- słucha swoich kolegów;

- właściwie przekłada swoje myśli na komunikatywną, poprawnie zbudowaną wypowiedź.

METODY: rozmowa ukierunkowana, dyskusja, praca z tekstem, tworzenie tekstu.

POMOCE DYDAKTYCZNE: wiersz Z.Herberta „ Pudełko zwane wyobraźnią” , Słownik języka polskiego.

FORMY PRACY: praca zbiorowa, indywidualna.

TOK LEKCJI

1. Przywitanie, sprawdzenie listy obecności.

2. Zabawa-skojarzenia do pojęcia magia.

Uczniowie podają skojarzenia, np. czarnoksięstwo, tajemnica, zaklęcia, nadprzyrodzona moc, znaki magiczne.

3. Przypomnienie utworów literackich, literackich których występowały magiczne przedmioty, gesty, zaklęcia, np.:

- baśnie - kije-samobije, zaklęcie: ,,stoliczku, nakryj się”, pocałunek, który budzi śpiącą królewnę;

- mity - dotknięcie narcyza przez Korę spowodowało jej porwanie przez Hadesa;

- ballady - magiczne sztuczki Twardowskiego.

4. Podanie definicji pojęcia magia : Rzekome wpływanie na świat przy pomocy ściśle określonych zaklęć i czynności. Magia była uprawiana przez wszystkie ludy i wynikała z lęku przed siłami przyrody, ale i z tęsknoty za możliwością czynienia cudów. ( Wyjaśnienie słowa ,,rzekomy”).

5. Przeczytanie wiersza Z.Herberta ,,Pudełko zwane wyobraźnią”, podanie informacji o autorze.

6. Czytanie ciche ukierunkowane pytaniami, które nauczyciel zapisuje na tablicy:

a) wymień kolejne czynności, które poeta-jak wtajemniczony mag_ każe wykonać czytelnikowi,

b) czym jest cud, który dzięki wymienionym gestom i znakom dźwiękowym dokonuje się?

c) czy to są obrazy realistyczne, znane z życia?

7. Omówienie treści wiersza wg zapisanych na tablicy problemów.

8. Samodzielna praca uczniów: Napisz, jaki nieprawdopodobny świat tworzy twoja wyobraźnia po zamknięciu oczu.

9. Czytanie tekstów przez chętnych uczniów.

10. Wyszukiwanie w wierszu środków artystycznego wyrazu użytych przez poetę (przenośni, epitetów, wyrazów dźwiękonaśladowczych). Określanie celowości ich użycia.

11. Praca domowa: Wykonaj ilustrację do wiersza lub cykl ilustracji nawiązujących do kolejnych obrazów z wiersza.

KONSPEKT LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO

KLASA: IVB

NAUCZYCIEL: JOANNA TARNOWSKA

TEMAT LEKCJI: JESTEM OSKARŻYCIELEM, JESTEM OBROŃCĄ

W PROCESIE JANKA MUZYKANTA

Cele operacyjne:

Poziom

wiado-mości

A

B

Uczeń:

♦ Zna treść lektury

♦ Zna losy głównego bohatera oraz cechy charakterystyczne

dla jego osobowości

♦ Zna zasady dyskusji

♦ Rozumie pojęcia: oskarżać, bronić

♦ Potrafi trafnie dobrać i nazwać cechy pozytywne i negatywne osób.

♦ Potrafi wyrazić swoje zdanie w formie krótkiej, logicznej wypowiedzi.

Poziom

umieję-tności

C

D

♦ Wypowiada się w rozwiniętej i uporządkowanej formie.

♦ Uważnie słucha wypowiedzi kolegów.

♦ Kulturalnie dyskutuje.

♦ Umiejętnie broni swego zdania.

♦ Wyciąga wnioski wynikające z treści lektury.

♦ Stosuje znane słownictwo sądownicze.

♦ Samodzielnie pracuje z tekstem literackim- potrafi się do niego odwołać.

METODY: aktywizujące (drama), dyskusja, rozmowa ukierunkowana.

POMOCE DYDAKTYCZNE: kartony ze zwrotami sądowniczymi, egzemplarze lektury.

TOK LEKCJI

  1. Przywitanie, sprawdzenie listy obecności.

  2. Sprawdzenie pracy domowej.

  3. Wprowadzenie do tematu lekcji, wyjaśnienie zasad pracy na dzisiejszej lekcji.

  4. Przypomnienie treści lektury.

  5. Podział uczniów na grupy, przyporządkowanie ról poszczególnym uczniom, zwrócenie uwagi na to, iż:

- W trakcie przesłuchiwania oskarżonych i świadków uczniowie w swych wypowiedziach zwracają uwagę na argumentowanie.

- Uświadomienie roli obrońcy jako głównego oponenta oskarżyciela.

- Przypomnienie o zasadach kulturalnej dyskusji.

6. Wyjaśnienie ewentualnych wątpliwości.

7. Przedstawianie dramy - rozprawy w sądzie.

Nauczyciel pełni rolę sędziego, czuwa nad porządkiem ,,obrad”, eliminuje ewentualne spory bądź nieścisłości.

Zwraca uwagę na to, aby w miarę możliwości wszyscy uczniowie byli zaangażowani w pracę podczas lekcji.

8.Podsumowanie pracy ,,sądu”. Wyciągnięcie wniosków z rozprawy sądowej.

Jeśli uczniom będzie nastręczało to trudności, wniosek pomaga sformułować nauczyciel.

9. Ocena pracy ,,sądu” przez uczniów i nauczyciela.

10. Praca domowa: Jestem sprawozdawcą sądowym i opiszę dzisiejszą rozprawę.

KONSPEKT LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO W KL.VI

KLASA: VI b

DATA: 02.03.2004r.

NAUCZYCIEL: JOANNA TARNOWSKA

TEMAT: TROPIMY W TEKŚCIE PODMIOTY.

CELE LEKCJI:

Poziom

wiado-

mości

A

B

Uczeń:

- zna i rozumie pojęcie: część mowy, części zdania

- rozpoznaje i nazywa poznane części zdania: podmiot, orzeczenie, dopełnienie, okolicznik

- zna określenia orzeczenia

-określa, jaką częścią mowy może być wyrażony podmiot

- potrafi trafnie dobrać odpowiednią część zdania

- potrafi wyrazić swoje zdanie w formie krótkiej, logicznej wypowiedzi.

Poziom

umieję-

tności

C

D

- wypisuje z tekstu i nazywa części zdania

- określa formy gramatyczne wyszczególnionych wyrazów

-porządkuje swoją wiedzę na określony temat

-posługuje się właściwymi pytaniami

-rozpoznaje w zdaniu różne rodzaje podmiotu

- uważnie słucha wypowiedzi kolegów

- kulturalnie dyskutuje

- wypowiada się w rozwiniętej i uporządkowanej formie .

METODY: rozmowa kierowana, ćwiczenia praktyczne, praca z tekstem .

POMOCE DYDAKTYCZNE: egzemplarze tekstu, podręcznik, plansze z poznanymi częściami mowy, karty pracy dotyczące rodzajów podmiotu.

PRZEBIEG LEKCJI:

1. Przywitanie, sprawdzenie listy obecności.

2. Nawiązanie do poprzednich lekcji języka polskiego, podczas których uczniowie poznawali wiadomości dotyczące części zdania.

3. Przypomnienie wiadomości - indywidualne ćwiczenie: Wykonaj wykres zdania Tomek szybko przebiegł przez ulicę. Wskaż części zdania.

4. Sprawdzenie poprawności wykonania ćwiczenia oraz pracy domowej.

5. Ekspozycja plansz z głównymi częściami zdania, przypomnienie wiadomości, jakimi uczniowie dysponują na ten temat.

6. Poznanie terminów: podmiot gramatyczny, domyślny, logiczny.

7. Praca w grupach dwuosobowych, wykonanie ćwiczenia 1 ze s.278.

W podanych zdaniach jedną linią podkreśl podmiot, dwiema orzeczenie. Zbadaj, w jakim przypadku występuje podmiot.

Balon pędził z szybkością dziewięćdziesięciu mil na godzinę. Pasażerowie nie zdawali sobie sprawy ani z wirowania, ani z ruchu w kierunku poziomym. Nie czuli gwałtowności burzy. Wzrok ich nie mógł przebić gęstej mgły. Nie było widoczności. Zabrakło wody.

8. Ocena wykonania zadania przez poszczególne grupy. Ewentualna korekta błędów, wyjaśnienie wątpliwości.

9. Praca indywidualna.

Wykonanie ćw. 2 s. 278.

Podane zdania uzupełnij podmiotami. Użyj ich w odpowiedniej formie. Sprawdź, jakiego przypadka musiałeś użyć.

dzień, woda, dziewczynka, matematyka

Wiosną … przybywa. Dzisiaj nie ma … . Pięć … wzięło udział w konkursie plastycznym. W kranie zabrakło ... .

10. Rozdanie kart pracy, na których uczniowie znajdą informacje dotyczące podmiotu.

11. Wykonanie ćwiczenia .

Na podstawie otrzymanej karty ustal, jaki to rodzaj podmiotu.

Książka leży na stole. - gramatyczny

Premier wraz ministrami tworzą rząd. - towarzyszący

Jakub, Dawid i Bartek poszli do kina. - szeregowy

Dwoje dzieci chodzi do przedszkola. - logiczny

Pali się sześć żarówek - logiczny

Wreszcie się rozpogodziło - zdanie bezpodmiotowe.

12. Praca domowa.

W podanych zdaniach podkreśl podmioty, nazwij ich rodzaje.

Podwórkowy pies głośno ujadał.

Sił coraz bardziej ubywało.

Spiker zapowiada dobra pogodę.

On zrezygnował z marszu.

Chętnie pojechałbym na wieś.

Gośka i Magda pojechały na obóz.

Ojciec z córką szli ulicą.

KONSPEKT LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO W KLASIE VI b

TEMAT: ORZECZENIE - JEGO TYPY I OKREŚLENIA. ( 2 GODZ. LEKCYJNE)

PROWADZĄCY LEKCJĘ: JOANNA TARNOWSKA

DATA: 25.02.2004r.

CELE OPERACYJNE:

Poziom

wiadomości

A

B

Uczeń:

- zna rodzaje orzeczeń i jego określenia;

- dostrzega związki między orzeczeniem a jego określeniami;

- potrafi zdefiniować pojęcie: orzeczenie, dopełnienie, okolicznik;

- zna rodzaje wypowiedzeń;

- wie, jaką funkcję pełnią nieosobowe formy czasownika;

- wie, na czym polega praca reportera.

Poziom

umiejętności

C

D

- potrafi wyszukać i nazwać orzeczenie;

- rozpoznaje i nazywa określenia orzeczenia: dopełnienie i okolicznik;

- właściwie posługuje się odpowiednimi terminami;

- stosuje zasady kulturalnej dyskusji;

- potrafi napisać krótką notatkę prasową;

- stosuje zamiennie różne typy orzeczeń;

- słucha swoich kolegów;

- właściwie przekłada swoje myśli na komunikatywną, poprawnie zbudowaną wypowiedź.

METODY: rozmowa ukierunkowana, dyskusja, praca z tekstem, ćwiczenia.

POMOCE DYDAKTYCZNE: karty pracy, schemat, podręcznik.

FORMY PRACY: praca w grupach, zbiorowa, indywidualna.

TOK LEKCJI

1. Przywitanie, sprawdzenie listy obecności.

2. Swobodne odpowiedzi uczniów na pytania zapisane na tablicy:

- Co w zdaniu jest najważniejsze?

- Po czym poznasz, że wypowiedzenie jest zdaniem?

- Po czym poznasz, że wypowiedzenie jest równoważnikiem zdania?

- Ile części zdania ma najkrótsze wypowiedzenie?

- Co tworzy grupę orzeczenia?

3. Samodzielna praca uczniów.

Podkreśl orzeczenia w podanym tekście.

Wszystkie dzieci niech grzecznie siedzą w ławkach. Paulina doskonale zna gramatykę angielską. Joanna napisała list bezbłędnie. Chodź tu! Nie naprzykrzaj się mamie! Podałbyś mi zeszyt! Może wybierzemy się na wycieczkę? Niech on wreszcie się uspokoi.

Sprawdzenie poprawności wykonania ćwiczenia.

4. Przypomnienie wiadomości dotyczących nieosobowych form czasownika.

Samodzielne wykonanie ćwiczenia:

a) Przeanalizuj zdania. Podkreśl orzeczenia.

W naszej szkole przygotowano interesującą wystawę.

We wsi urządzono huczne wesele.

Rozpoczęto przebudowę mostu.

b) Uzupełnij wniosek:

Funkcję orzeczenia mogą też pełnić formy ………………… zakończone na -no, -to.

5. Praca w grupach.

Porównaj zdania w obu grupach. Podkreśl orzeczenia.

A

B

Oni byli dziś na wycieczce.

Jutro będziemy śpiewać.

Jacek jest w domu.

Dawid zostanie po lekcjach w klasie.

Jakub stał w kącie.

On jest trzeci na liście.

Na pewno będziemy grzeczni.

Jacek jest bohaterem dnia.

Iga zostanie nauczycielką.

Ona stała się wyrozumiała.

6. Omówienie schematu:

orzeczenie

↓ ↓

czasownikowe imienne

↓ ↓

łącznik orzecznik

7. Praca w grupach.

Przeanalizuj wypowiedzenia w zestawach A i B i odpowiedz:

- Czy możliwe jest opuszczenie łącznika?

- Co wtedy dzieje się z orzeczeniem?

- Jaki wyraz może występować w roli łącznika?

A. Jutro pogodnie. B. Wiedza to potęga.

Syn już zdrów. Wisława Szymborska to laureatka Nagrody Nobla.

Papieros jest twoim wrogiem.

Córka jakby zmęczona.

8. Omówienie efektów pracy poszczególnych grup.

9. Przypomnienie wiadomości dotyczących określeń orzeczenia:

a) dopełnienie i jego rola

b) rola okolicznika.

10. Samodzielne wykonanie ćwiczenia.

Podkreśl orzeczenie linią ciągłą, a jego określenia - falistą. Nad określeniami zapisz pytania.

Dwa małe kociaki oddaliśmy wczoraj na wieś.

Szybko przebiegłem przez szeroką ulicę.

Robotnicy trzymali się mocno drewnianej drabiny.

Rano koło sklepu zobaczyliśmy przywiązanego psa.

Wieczorem w ogrodzie dziecko bawiło się kolorowa piłką.

11. Ćwiczenie-zabawa: Jestem reporterem.

a) Czy potrafisz odpowiedzieć na pytania?

- Jakie wymagania stawia się dziennikarzom?

- Kiedy i w jakim celu reporter wybiera się w drogę? Dokąd musi się udać, aby uzyskać ciekawe informacje?

- Jakie pytania najczęściej stawia reporter?

b) Uzupełnij tabelę. Zastanów się, czego ona dotyczy.

pytanie

skrzyżowanie

park

szkoła

sklep

gdzie?

na środku,

przed światłami,

za światłami,

na przejściu

na ławce,

za drzewem,

przy pomniku

w ławce,

na boisku,

przed szkołą,

w klasie

na zapleczu,

za ladą,

przy kasie,

w kolejce

dokąd?

kiedy?

w jakim celu?

dlaczego?

w jaki sposób?

c) Napisz kilkuzdaniową notatkę prasową o jakimś wydarzeniu. Wykorzystaj zebrane słownictwo. ( ćwiczenie to uczniowie kończą w domu).

KONSPEKT LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO W KLASIE VI a

TEMAT: GDYBY BÓG NIE POMIESZAŁ NAM JĘZYKÓW…

PROWADZĄCY LEKCJĘ: JOANNA TARNOWSKA

DATA: 25.05.2004r.

CELE OPERACYJNE:

Poziom

wiadomości

A

B

Uczeń:

- zna sposoby komunikowania się;

- dostrzega znaczenie porozumiewania się ludzi;

- rozpoznaje w tekście przenośnię;

- wie, jak Biblia tłumaczy powstanie świata;

- zna przypowieści, z którymi styka się w kościele;

- potrafi określić swoje nastawienie do życiowych prawd, które ilustrują przypowieści.

Poziom

umiejętności

C

D

Uczeń:

- potrafi czytać ze zrozumieniem;

- dostrzega znaczenie Biblii w życiu człowieka;

- odczytuje znaczenie przenośni;

- stosuje zasady kulturalnej dyskusji;

- potrafi pracować z tekstem;

- właściwie odczytuje treści, jakie niesie ze sobą dzieło sztuki;

- słucha swoich kolegów;

- właściwie przekłada swoje myśli na komunikatywną, poprawnie zbudowaną wypowiedź.

METODY: rozmowa ukierunkowana, dyskusja, praca z tekstem i dziełem sztuki.

POMOCE DYDAKTYCZNE: fragm. wiersza Cz. Miłosza ,,Lektury”, fragm. ,,Książki nad książkami” A. Kamieńskiej, tekst ,,Wieża Babel”, plansza z definicją pojęcia przypowieść, reprodukcja obrazu ,,Wieża Babel” Pietera Bruegel′a.

FORMY PRACY: praca w grupach, zbiorowa, indywidualna.

TOK LEKCJI

1. Przywitanie, sprawdzenie listy obecności.

2. Wprowadzenie do tematu lekcji - odwołanie się do poprzednich lekcji języka polskiego dotyczących powstania świata i roli człowieka w świecie.

3. Podanie tematu lekcji, nawiązanie do Biblii.

4. Odczytanie przez jednego z uczniów fragm. ,,Książki nad książkami” Anny Kamieńskiej dotyczącego Biblii.

5. Przytoczenie fragm. wiersza Cz. Miłosza ,,Lektury”:

Zapytałeś mnie jaka korzyść z Ewangelii czytanej po grecku

Odpowiem, że przystoi abyśmy prowadzili

Palcem wzdłuż liter trwalszych niż kute w kamieniu,

Jak też abyśmy, z wolna wymawiając głoski,

Poznawali prawdziwe dostojeństwo mamy.

Przymuszonym uwagą, nie dalszy niż wczoraj

Wyda się tamten czas, choć twarze cezarów

Inne dziś na monetach.

6. Wspólny wniosek, iż wiersz ten oddaje wagę, wartości i ponadczasowość Biblii - litery trwalsze niż kamienie, to opowieść o nas, chociaż dawna, chociaż twarze cezarów inne dziś…

7. Ciche czytanie ze zrozumieniem tekstu ,,Wieża Babel”.

8. Wyjaśnienie terminu: przypowieść (definicja podana na planszy przypiętej do tablicy). Przypomnienie tytułów przypowieści, znanych uczniom.

9. Praca w grupach. Ustosunkowanie się do problemów:

- Dlaczego każdy naród ma własny język?

- Dlaczego Bóg utrudnił nam możliwość wzajemnego kontaktowania się?

10. Prezentacja rozwiązań problemów przez grupy.

11. Odniesienie treści przypowieści do reprodukcji obrazu Pietera Bruegel′a ,,Wieża Babel”. Wspólne omówienie treści obrazu.

12. Wspólne ustalenie przenośnego znaczenia zwrotu wieża Babel - zamęt, bałagan.

13. Omówienie sposobów wzajemnego porozumiewania się.

14. Praca domowa:

- Poziom I: Jakie znaczenie ma możliwość wzajemnego komunikowania się?

- Poziom II: Gdyby Bóg nie pomieszał nam języków…Napisz własną wersję tej przypowieści.

1. Dlaczego każdy naród ma własny język?

2. Dlaczego Bóg utrudnił nam możliwość wzajemnego kontaktowania się?

1. Dlaczego każdy naród ma własny język?

2. Dlaczego Bóg utrudnił nam możliwość wzajemnego kontaktowania się?

1. Dlaczego każdy naród ma własny język?

2. Dlaczego Bóg utrudnił nam możliwość wzajemnego kontaktowania się?

1. Dlaczego każdy naród ma własny język?

2. Dlaczego Bóg utrudnił nam możliwość wzajemnego kontaktowania się?

1. Dlaczego każdy naród ma własny język?

2. Dlaczego Bóg utrudnił nam możliwość wzajemnego kontaktowania się?

1. Dlaczego każdy naród ma własny język?

2. Dlaczego Bóg utrudnił nam możliwość wzajemnego kontaktowania się?

KONSPEKT LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO W KLASIE VI a

TEMAT: W JAKI SPOSÓB HENRYK SIENKIEWICZ PRZEDSTAWIŁ KOLONIZATORÓW NIEMIECKICH? - ,,SACHEM”.

PROWADZĄCY LEKCJĘ: JOANNA TARNOWSKA

DATA: 10.12.2003r.

CELE OPERACYJNE:

Poziom

wiadomości

A

B

Uczeń:

- zna warunki życia Indian;

- dostrzega pozytywny i negatywny wpływ cywilizacji na życie Indian ;

- wyjaśnia potrzebę ewentualnych zmian dotyczących życia Indian;

- zna powody konfliktów pomiędzy białymi a czerwonoskórymi;

- potrafi określić swoje nastawienie do odpowiednich zachowań kolonizatorów.

Poziom

umiejętności

C

D

- potrafi ustalić przyczyny konfliktów między kolonizatorami a Indianami;

- dostrzega podstawowe prawa czerwonoskórych i potrafi je nazwać;

- stosuje zasady kulturalnej dyskusji;

- potrafi pracować z tekstem lektury;

- pracuje ze słownikiem;

- słucha swoich kolegów;

- właściwie przekłada swoje myśli na komunikatywną, poprawnie zbudowaną wypowiedź.

METODY: rozmowa ukierunkowana, dyskusja, praca z tekstem.

POMOCE DYDAKTYCZNE: egzemplarze lektury H. Sienkiewicza ,,Sachem”, Słownik języka polskiego.

FORMY PRACY: praca zbiorowa, indywidualna.

TOK LEKCJI

1. Przywitanie, sprawdzenie listy obecności.

2. Zapoznanie z tematem lekcji.

3. Swobodne wypowiedzi uczniów na temat:

- Jakie były przyczyny emigracji?

- Postępowanie kolonizatorów w stosunku do miejscowej ludności.

4. Próba ustosunkowania się do tematu lekcji. Zgłaszanie propozycji przez uczniów.

5. Dyskusja wg planu:

a) Powstanie ucywilizowanej Antylopy na gruzach Chiavatty

- dzięki znalezieniu kopalni srebra stale wzrasta liczebność mieszkańców,

- wychodzą dwa dzienniki,

- powstały trzy szkoły, mówiono nawet o potrzebie założenia uniwersytetu,

- na placu, na którym powieszono ostatnich Indian, zbudowano zakład filantropijny (wyjaśnienie terminu: filantrop).

b) Zajęcia i rozrywki kolonizatorów:

- handel żywym srebrem, pomarańczami, jęczmieniem i winem,

- odwiedzanie sklepów,

- praca w warsztatach i biurach,

- wieczorne spotkania w piwiarni ,,Pod Złotym Słońcem”.

c) Mieszkańcy: rządni, pracowici, systematyczni, otyli, bogaci.

Uczniowie popierają swe wypowiedzi cytatami.

6. Odszukanie w tekście noweli fragmentów mówiących o egoizmie, zakłamaniu i chciwości kolonizatorów niemieckich. Głośne odczytanie stosownych urywków.

7. Wprowadzenie pojęcia ironii ( ukryta drwina, złośliwość zawarta w wypowiedzi pozornie dodatniej). Ustalenie, że ironia to częsta forma ostrej krytyki.

8. Sformułowanie wniosku płynącego z noweli pt. ,,Sachem”:

Sienkiewicz przedstawił kolonizatorów niemieckich jako cynicznych, wyrachowanych, okrutnych i podłych ludzi. Dzięki niegodziwości, chciwości i zakłamaniu zdobyli majątki i dobra pozycję materialną. Mówi o nich w ironiczny sposób, bo swoje szczęście zbudowali na tragedii plemienia indiańskiego, podstępnie wymordowanego.

9. Praca domowa: Przygotuj materiał dotyczący postaci tytułowego bohatera.


