Scenariusz zajęć zintegrowanych dla 6-latków (Co to jest dom), Przedszkole


SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH

DLA 6-LATKÓW

GRUPA: 6 - latki

TEMAT BLOKU: Nasze rodziny

TEMAT DNIA: Co to jest dom?

CEL GŁÓWNY:

CELE OPERACYJNE:

Dziecko:

METODY PRACY:

FORMY PRACY:

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

    1. Zabawa dydaktyczna Domy dawniej i dziś.

Dzieci oglądają obrazki przedstawiające różne domy budowane dawniej, nazywają je i porównują z dzisiejszymi budynkami. Zwracają również uwagę na różnice w zabudowie miast i wsi.

    1. Rytmizowanie i sylabowanie tekstu:

Chociaż domek trochę ciasny,

ale dobry, bo nasz własny.

    1. Poszukiwanie jak największej liczby określeń domów oraz wyjaśnianie ich, np. jednorodzinny, wielorodzinny, towarowy, dla ptaków, kempingowy, bliźniak, wczasowy, opieki, blok, wieżowiec, kamienica.

    1. Ćwiczenia grafomotoryczne Małe i duże domy.

Dzieci rysują w powietrzu i na dywanie mały oraz duży dom według własnych pomysłów różnymi częściami ciała, np. ręką, łokciem, stopą.

    1. Zabawa na ćwiczenie dużych grup mięśni Dzieci rosną.

Na hasło małe dzieci wszyscy wykonują przysiad, na hasło dzieci rosną - powoli podnoszą się, aż do wspięcia na palce.

    1. Skłony tułowia Witamy gości.

Dzieci swobodnie poruszają się przy dźwiękach tamburynu. Podczas przerwy w muzyce wymyślają ukłony z niskim pochyleniem tułowia.

    1. Ćwiczenie reakcji na przerwę w muzyce Wróć do swojego koła.

Dzieci tworzą czteroosobowe koła, które poruszają się przy szybkim akompaniamencie. Zmiana akompaniamentu na wolny jest sygnałem do swobodnego spaceru po Sali. Ponowne pojawienie się akompaniamentu szybkiego zaprasza dzieci do utworzenia kół.

    1. Słuchanie piosenki Plastoludki.

I.Były sobie plastoludki,

miały domek swój malutki

domek z gankiem i balkonem,

z plasteliny ulepiony.

Refren:

Plastelinę w palce weź,

ulep wszystko to, co chcesz,

kolorowe kulki łap,

z plasteliny ulep świat.

II.

Koło domu jest ogródek,

kotek, płotek, piesek, buda,

kurki, gąski, krówki, świnki

i jarzynki z plastelinki.

0x01 graphic

0x01 graphic

    1. Rozmowa na temat piosenki.

Określenie tempa i nastroju, zwrócenie uwagi na wygląd domu plastoludków.

    1. Zabawa rozwijająca reakcję na zmienny akompaniament Plastoludki
      do domu.

Dzieci (czyli plastoludki) poruszają się w dowolny sposób przy melodii zwrotki piosenki, omijając krążki (czyli domki) rozłożone na dywanie. Kiedy usłyszą melodię refrenu, musza się schować do domku (usiąść na krążku).

    1. Słuchanie wiersza Cz. Janczarskiego O domu i wędrówce.

Wracają bociany

z dalekiej podróży.

Tu gniazdo rodzinne

najlepiej im służy.

Pies wraca do budy,

choć biegał pół nocy

i merda ogonem,

i patrzy nam w oczy.

A pszczoła, co lata

wśród kwiatów po lesie,

do ula z daleka

pachnący miód niesie.

Jaś wraca z przedszkola,

do domu, do mamy.

Z teatru i kina

Do domu wracamy.

Przyjemnie wędrować

po drogach dalekich.

Lecz w domu, wśród swoich -

najmilej, najlepiej!

    1. Poszukiwanie przez dzieci odpowiedzi na pytanie: Co to jest dom?

Zapisywanie propozycji wokół hasła: Dom to...

    1. Wykonanie pracy plastycznej:


