![]() | Pobierz cały dokument na.dworze.krola.kraka.literka.o.scenariusz.doc Rozmiar 370 KB |
Konspekt zajęć przeprowadzonych w klasie I 2009r.
Temat bloku: Na dworze króla Kraka
Temat dnia: Co słychać na zamku?
Cele ogólne :
- wprowadzenie małej i wielkiej litery „ó, Ó” na podstawie wyrazu : „król”
- wprowadzenie liczby 9 we wszystkich aspektach
Cele operacyjne:
Uczeń:
- słucha uważnie tekstu czytanego przez N.;
- swobodnie wypowiada się na temat ilustracji zamieszczonej w podręczniku oraz wysłuchanego tekstu;
- potrafi dokonać analizy i syntezy wzrokowo - słuchowej wyrazów z literą „ó”
- umie wskazać na ilustracji rysunki, w których nazwie słychać głoskę ó;
- poprawnie kreśli pisaną literę „ó,Ó”, łączy z innymi literami;
- kształtnie pisze sylaby i wyrazy z poznaną literą;
- wyróżnia litery „ó,Ó” wśród innych liter alfabetu;
- samodzielnie czyta tekst i zaznacza w nim wyrazy z ó;
- poznaje zasady pisowni ó w końcówkach -ówka;
- wypowiada się pełnymi zdaniami, opowiadając historyjkę o królu;
- sprawnie przelicza elementy w zakresie 9;
- dodaje i odejmuje w zakresie 9;
- potrafi pokolorować rysunek według kodu;
- ćwiczenia mnemotechniczne;
- aktywnie uczestniczy w zabawach muzyczno - ruchowych
Metody pracy : słowna, praca z tekstem , pokaz
Formy pracy : praca zbiorowa , praca indywidualna zróżnicowana .
Środki dydaktyczne : cegiełki ; litery ; zdjęcia, widokówki, ilustracje zamków w Polsce i na świecie, Podręcznik cz.1, s. 58,59, Matematyka cz.1, s. 59, Ćwiczenia cz.2, s. 27, kolorowe liczby, skrzynia z przedmiotami(gumka, kreda, książka, świeca, ołówek, butelka, korek, łyżka, płyta CD, mydło, jabłko, samochodzik, maskotka, zegarek, moneta, kwiaty), indywidualne karty pracy; obrazki do kolorowania
Czas trwania zajęć : 4 godziny .
Przebieg zajęć :
1. Czytanie prze N. tekstu - Co słychać na zamku?
2. Swobodne wypowiedzi dzieci na temat ilustracji.
Wykonanie poleceń zamieszczonych pod tekstem.
Wyszukiwanie i wskazywanie rysunków, w których nazwie słychać głoskę ó.
Dzielenie tych wyrazów na sylaby i głoski.
3. Wprowadzenie liter ó, Ó.
Wyeksponowanie wyrazu podstawowego
Analiza i synteza wyrazu podstawowego
Wypowiadanie sylab (połączone z klaskaniem) oraz głosek (spółgłoska-klaśnięcie, samogłoska-rozłożenie rąk)
Liczenie głosek w wyrazie podstawowym
Budowanie modelu głoskowego wyrazu za pomocą kolorowych cegiełek
Liczenie i wskazywanie samogłosek i spółgłosek
Zastępowanie cegiełek poznanymi literami
Wskazanie wprowadzonej litery i określenie, czy to jest samogłoska, czy spółgłoska
![]() | Pobierz cały dokument na.dworze.krola.kraka.literka.o.scenariusz.doc rozmiar 370 KB |