zwyczaje bozonarodzeniowe, klasa III, materiały


-1-

Konspekt zajęć zintegrowanych w kl. III

Temat kompleksowy: Czekam na święta Bożego Narodzenia.

Temat ośrodka dziennego: Poznajemy zwyczaje bożonarodzeniowe innych narodów.

Tematyka zajęć w ośrodku dziennym:

Cele całodziennych zajęć:

Cel ogólny:

Kultywowanie tradycji i zwyczajów związanych ze świętami Bożego Narodzenia w Polsce i w innych krajach.

Kształtowanie konieczności ochrony przyrody oraz zdolności współpracy w grupie.

Cele operacyjne:

I Poziom: WIADOMOŚCI:

A. ZAPAMIĘTANIE:

B. ZROZUMIENIE :

II Poziom: UMIEJĘTNOŚCI:

C. D. STOSOWANIE WIADOMOŚCI W SYTUACJACH TYPOWYCH I NIETYPOWYCH :

Uczeń potrafi:

-2-

Metody pracy:

Formy pracy:

Środki dydaktyczne:

-3-

OGNIWA LEKCJI

CZYNNOŚCI UCZNIÓW

CZYNNOŚCI

NAUCZYCIELA

ŚRODKI DYDAKTYCZNE

OCENA SKUTECZNO-

ŚCI

DOCELOWE

ZADANIA

DYDAKTYCZNE

WSTĘPNA

Stosowanie zasad kulturalnego wychowania.

Witają gościa.

Wita gościa.

Rozwiązywanie hasła lekcji.

Uczniowie rozwiązują hasło.

Kontroluje pracę uczniów.

Karta pracy z hasłem zajęć. ( Zwyczaje bożonarodzeniowe)

GŁÓWNA

Rozmowa na temat przygotowań świątecznych, tradycji i zwyczajów świątecznych.

Uczniowie odpowiadają na pytania:

- Wysyłanie życzeń, zakupy, porządki przedświąteczne.

- Wigilijna kolacja, dzielenie się opłatkiem, choinka, śpiewanie kolęd, świąteczny wygląd stołu.

- To świątecznie przyozdobione drzewko iglaste.

- Drzewa liściaste gubią liście na zimę, a iglaste są zielone przez cały rok.

Kieruje rozmową zadając uczniom pytania:

-W jaki sposób przygotowujemy się do świąt?

- Jakie tradycje i zwyczaje związane są ze świętami Bożego Narodzenia?

- Co oznacza słowo „choinka” ?

- Dlaczego ubieramy na święta drzewko iglaste , a nie liściaste ?

Słuchanie opowiadania o zwyczaju ubierania choinki.

Słuchają.

Opowiada, że zwyczaj stawiania choinki przywędrował do nas z Niemiec, około 100 lat temu. Najpierw były to małe choinki zawieszane przy suficie, ustrojone jabłkami, orzechami i piernikami.

Prezentacja grup.

prawozdawca każdej grupy przedstawia jej pracę.

łucha sprawozdawców.

Przerwa śródlekcyjna.

Uczniowie śpiewają pląs „Pingwin”.

Śpiewa razem z uczniami.

Prawidłowe określenie roli naukowców na Antarktydzie.

Zakreślają prawidłowe zdania.

Kontroluje pracę uczniów.

Karta pracy dla każdego ucznia.

Zapoznanie z odcinkami prostopadłymi.

Uczniowie poznają pojęcie prostopadłości.

Nauczyciel wyjaśnia pojęcie prostopadłości.

Kartka papieru, zeszyt ćwiczeń

„ Moja szkoła” ćw.

31 str. 41.

Rozpoznawanie ich w otoczeniu.

Rozpoznają je w otoczeniu.

Słucha uczniów.

Układają treść zadania do ilustracji.

Rozwiązują zadanie na drzewku i grafie w zeszytach.

Układają odpowiedź.

Słucha treści zadania i kontroluje pracę uczniów.

Ilustracja z 9 marchewkami i 5 paprykami.

Zeszyt

Przerwa śródlekcyjna.

Uczniowie śpiewają piosenkę.

Wydaje stosowne polecenia.

Układanie treści zadania do formuły matematycznej i rozwiązanie go.

Układają treść zadania do formuły matematycznej i rozwiązują je.

Słucha treści zadania. Kontroluje pracę uczniów.

Tablica z zapisaną formułą matematyczną:

16-7=

GŁÓWNA

Ustalanie różnic i podobieństw w wyglądzie drzew iglastych na podstawie sylwet drzew, igieł, gałązek i szyszek.

Porównują i omawiają wygląd gałązek drzew iglastych:

sosna - jasne, długie szpilki, zrośnięte po dwie;

jodła - krótkie, półkoliście zakończone igiełki, spód mają jaśniejszy;

świerk - drobne, ciemne igiełki.

Wypełniają kartę pracy.

Omawia z nimi wygląd drzew iglastych i kontroluje pracę uczniów.

Karta pracy dotycząca rozpoznawania drzew iglastych.

Rozmowa na temat ochrony lasów iglastych.

Odpowiadają na pytania nauczyciela.

Zadaje pytania:

-Dlaczego nie można samemu ściąć drzewka na święta?

-Gdzie można zaopatrzyć się w drzewka?

Ustalanie wyglądu świątecznie zastawionego stołu.

Odpowiadają na pytania nauczyciela.

Zadaje pytania:

- Jak wygląda świątecznie zastawiony stół?

- Ile kładzie się nakryć na świątecznym stole?

Jakie potrawy znajdują się u was na wigilijnym stole?

- Jak zachowujemy się przy stole?

Omawia znaczenie niektórych potraw:

opłatek-symbol pokoju, nadziei, miłości;

ryba- dostatek, odradzanie się życia;

groch- ochrona przed chorobami;

grzyby- ułatwiają kontakt z osobami nieobecnymi;

-4-

-5-

GŁOWNA

miód- przychylność sił nadprzyrodzonych;

orzechy- zdrowie i szczęście.

Przerwa śródlekcyjna.

Uczniowie śpiewają „Grudniową balladę”.

Śpiewa razem z uczniami.

Magnetofon z kasetą.

Słuchanie fragmentu lektury „Jak obchodzimy w Bullerbyn

Gwiazdkę ?”.

Słuchanie i omawianie jej treści.

Czyta , a następnie zadaje pytania:

-Kiedy zaczyna się gwiazdka w Bullerbyn?

- Jakie konkursy wymyślały dzieci?

- Co działo się rankiem w dzień wigilijny?

- Jak przebiegał wieczór wigilijny?

Lektura „Dzieci w Bullerbyn”

Podział uczniów na 6 grup.

Wybór lidera, sprawozdawcy, sekretarza.

Dzieli uczniów na grupy.

Praca w grupach:

przyporządkowanie polskim zwyczajom bożonarodzeniowym zwyczajów szwedzkich,

wypisanie innych jeszcze polskich zwyczajów bożonarodzeniowych,

wypisywanie uczuć, które towarzyszą Bożemu Narodzeniu.

Pracują w grupach rozwiązując kartę pracy.

Monitoruje pracę grup.

Karta pracy dla grup. Szablony gwiazdek - po 5 dla każdej grupy.

Prezentacja grup.

Sprawozdawca każdej grupy przedstawia jej pracę.

Słucha sprawozdawców.

Szablon dużej choinki, na której sprawozdawcy przyklejają gwiazdki z wypisanymi uczuciami, które towarzyszą świętom.

Jeśli uczucia na gwiazdkach powtarzają się sprawozdawcy przyklejają je nad choinką.

-6-

GŁÓWNA

Poznanie zwyczajów świątecznych panujących w innych krajach.

( Włochy, Wielka

Brytania, Hiszpania).

Czytanie ze zrozumieniem i odpowiadanie na pytania nauczyciela.

Zadaje pytania:

-Co łączy świąteczne zwyczaje różnych narodów?

-Jakie dostrzegasz różnice?

Tekst do czytania ze zrozumieniem.

Rozwiązywanie zadań z treścią.

Rozwiązują zadania z treścią.

Kontroluje prace uczniów.

Karta pracy z zadaniami z treścią:

1.W jednym sklepie sprzedano 127 bombek złotych i 105 czerwonych, a w drugim 128 srebrnych i 107 niebieskich. Ile bombek sprzedano w jednym, a ile w drugim sklepie?

Ile bombek sprzedano razem?

2. W leśnej szkółce ma być posadzonych 887 świerków. Leśnicy posadzili w kwietniu 348 drzewek, a w maju o 79 więcej niż w kwietniu. Ile drzewek muszą jeszcze posadzić?

KOŃCOWA

Ewaluacja zajęć.

Uczniowie wypełniają tabelę wypisując tradycje i zwyczaje dotyczące świąt

- praca w dwóch poziomach.

Kontroluje pracę uczniów.

Karta pracy do ewaluacji zajęć.

Słuchanie kolęd podczas pracy.

ZADANIE

DOMOWE

Utrwalenie poznanych wiadomości - zastosowanie w praktyce.

Wklejają kartę pracy z zadaniem domowym.

Tłumaczy pracę domową.

Karta pracy z zadaniem domowym:

Narysuj co chciałbyś znaleźć pod choinką.

Dokończ rozpoczęte zdanie:

Lubię święta, ponieważ.............

OCENA LEKCJI

OPRACOWAŁA:

Izabela Lechowicz

SP nr 18 Racibórz

-7-

KARTA PRACY Z HASŁEM ZAJĘĆ

Połącz działania z wynikami, a następnie uporządkuj wyniki malejąco i otrzymasz hasło.

0x08 graphic
0x08 graphic

8 · 9 5

DZE

6 · 7 8 · 4 27 7

ŻO NA

8 · 7 72

9 · 3 4 ZWY

NIO

28 : 4 25 : 5 56

CZA 3

WE

36 : 9 21 : 7 24 : 4 42 32 6

JE BO RO

<

WYNIK

SYLABY

-8-

KARTA PRACY DOTYCZĄCA ROZPOZNAWANIA DRZEW IGLASTYCH

Dopasuj gałązkę, szyszkę i sylwetę drzewa do odpowiedniej nazwy.

jodła sosna świerk

0x08 graphic

-9-

KARTA PRACY DOTYCZĄCA ROZPOZNAWANIA DRZEW IGLASTYCH

Dopasuj gałązkę, szyszkę i sylwetę drzewa do odpowiedniej nazwy.

jodła sosna świerk

0x08 graphic

-10-

KARTA PRACY DLA GRUP

1. Przeczytaj jakie są w Polsce zwyczaje związane ze świętami Bożego Narodzenia . Dopisz przykłady zwyczajów świątecznych, jakie panują w Szwecji.

0x01 graphic
Pieczenie różnych ciast.

0x08 graphic
.......................................................................................................................

0x01 graphic
Ustawianie wolnego nakrycia na wigilijnym stole.

0x08 graphic

......................................................................................................................

0x01 graphic
Kładzenie prezentów pod choinką.

0x08 graphic

.....................................................................................................................

0x01 graphic
Przybycie świętego Mikołaja.

0x08 graphic

.....................................................................................................................

0x01 graphic
Spożywanie postnych potraw.

0x08 graphic

.....................................................................................................................

0x01 graphic
Wspólne śpiewanie kolęd.

0x08 graphic

....................................................................................................................

2. Zapisz nazwy polskich zwyczajów bożonarodzeniowych , których nie wymieniono w poleceniu 1.

...............................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

3. Napisz na szablonach gwiazdek uczucia , jakie towarzyszą świętom Bożego Narodzenia.

-11-

SZABLONY GWIAZDEK

0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic

-12-

TEKST DO CZYTANIA ZE ZROZUMIENIEM

Przeczytaj o zwyczajach świątecznych panujących w innych krajach.

0x08 graphic

0x01 graphic

0x08 graphic

0x08 graphic

0x08 graphic
0x08 graphic

-13-

KARTA PRACY Z ZADANIAMI Z TREŚCIĄ

  1. W jednym sklepie sprzedano 127 bombek złotych i 105 czerwonych, a w drugim 128 srebrnych i 107 niebieskich. Ile bombek sprzedano w jednym, a ile w drugim sklepie?

Ile bombek sprzedano razem?

Rozwiązanie:...........................................................................................................

..................................................................................................................................

Oblicz sposobem pisemnym:

Odpowiedź: .............................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

  1. W leśnej szkółce ma być posadzonych 887 świerków. Leśnicy posadzili w kwietniu 348 drzewek, a w maju o 79 więcej niż w kwietniu. Ile drzewek muszą jeszcze posadzić?

Rozwiązanie:.......................................................................................................................

Przedstaw rozwiązanie na drzewku: Wykonaj obliczenia sposobem pisemnym:

0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic

Leśnicy muszą jeszcze posadzić ..........................................................................................

-14-

KARTA PRACY DO EWALUACJI ZAJĘĆ

Poziom I:

Uzupełnij samodzielnie tabelę:

Boże Narodzenie ( tradycje i zwyczaje)

dzielenie się opłatkiem, ............................................................ ...................................................................................................

...................................................................................................

...................................................................................................

...................................................................................................

...................................................................................................

..................................................................................................

...................................................................................................

Poziom II:

Spośród podanych nazw tradycji i zwyczajów, zamaluj kredką te , które są związane z Bożym Narodzeniem.

Śpiewanie kolęd.

Śmigus - dyngus.

Dzielenie się opłatkiem.

Święcenie pisanek.

Prezenty pod choinką.

Czekanie na pierwszą gwiazdkę.

Topienie Marzanny.

Ubieranie choinki.

Pasterka.

Wielkanocne śniadanie.

Uroczyście nakryty stół.

Wysyłanie kartek z życzeniami.

Składanie życzeń.

-15-

KARTA PRACY Z ZADANIEM DOMOWYM

Narysuj co chciałbyś znaleźć pod choinką.

0x08 graphic

Dokończ rozpoczęte zdanie:

Lubię święta , ponieważ...................................................................................................................

...........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

0x01 graphic

0x01 graphic

0x01 graphic

0x01 graphic

0x01 graphic

0x01 graphic

W Wielkiej Brytanii wigilijny posiłek zaczyna się w południe w ścisłym gronie rodzinnym. Głównym daniem jest indyk upieczony z owocami i warzywami. Podaje się również pudding, ciasta i słodycze. Prezenty przynosi święty Mikołaj w nocy z 24 na 25 grudnia.

W Meksyku już 15 grudnia stawia się przed domami gliniane naczynie wypełnione słodyczami. Wokół naczynia gromadzą się dzieci. Jedno z nich rozbija naczynie kijem, co rozpoczyna wyścig w zbieraniu słodyczy. Głównym daniem wigilijnym jest wędzony dorsz z papryką i oliwą oraz małymi grzankami. Podaje się również pieczonego indyka, owoce i słodycze.

W Hiszpanii odpowiednikiem opłatka jest chałwa. Wigilijna wieczerza rozpoczyna się późnym wieczorem. Głównym daniem jest pieczona ryba oraz ciasto „Trzech króli” , w którym zapieka się drobne upominki. Kto znajdzie taki upominek w swojej porcji, musi go wykupić, opowiadając wesołą historyjkę. O północy wszyscy idą na pasterkę, a potem spacerują po ulicach i śpiewają kolędy. 28 grudnia Hiszpanie obchodzą „dzień naiwnych” - odpowiednik naszego prima aprilis.

0x01 graphic


