Praca z uczniem mającym trudności z matematyką, matematyka


Praca z uczniem mającym trudności z matematyką

Scenariusz warsztatów dla nauczycieli, na których omówione zostaną sposoby pracy z uczniem mającym trudności z matematyką. Poruszone w nim zostają cztery kluczowe zagadnienia:
jak rozpoznać ucznia mającego trudności z nauką,
jak pracować z uczniem mającym trudności w czasie lekcji,
jak pracować z uczniem mającym trudności z nauką w systemie pozalekcyjnym,
jak przeprowadzić ocenę i analizę wyników pracy uczniów mających trudności z uczeniem się.
Poza przebiegiem warsztatów scenariusz zawiera także materiały teoretyczne, wyczerpująco omawiające zagadnienia poruszane w czasie kursu.

Scenariusz warsztatów dla nauczycieli


Praca z uczniem mającym trudności z matematyką

Cele do realizacji:

1. Niepowodzenia szkolne - przyczyny i zapobieganie:

a) wstęp teoretyczny,
b) praca w grupach nad ww. zagadnieniami,
c) podsumowanie.

2. Formy i metody pracy z uczniem mającym trudności w uczeniu się matematyki - doświadczenia praktyczne i wnioski.


1. Faza przygotowawcza (15 minut)

Prowadzący podaje temat zajęć oraz cele, które chciałby zrealizować w trakcie ich trwania


2. Faza realizacyjna (15 minut)

  1. Nauczyciele starają się wejść w problematykę, pracując w czterech grupach nad problemami, z którymi na pewno spotykają się w swojej pracy (polecenia na kartkach dla każdej grupy).
    I grupa: Jak rozpoznać ucznia mającego trudności z nauką? (rozpoznanie i diagnoza jego potrzeb)
    II grupa: Jak pracować z uczniem mającym trudności w czasie lekcji?
    III grupa: Jak pracować z uczniem mającym trudności z nauką w systemie pozalekcyjnym? (na zespole wyrównawczym, prace domowe)
    IV grupa:  Ocena i analiza wyników pracy uczniów mających trudności z uczeniem się.

  2. Prezentacja wyników pracy grupowej (10-15 minut). Nauczyciele pracują na dużych arkuszach papieru lub kartkach, uzgodnione wyniki zapisują na folii i potem jedna osoba prezentuje wynik pracy grupy.

  3. Prowadzący przedstawia na foliogramach wyniki pracy innych grup nauczycieli na ten sam temat, uzyskując w ten sposób poszerzenie zagadnienia (10-15 minut) (załączniki 4 i 5).

  4. Przedstawienie problemów - doświadczeń własnych prowadzącego opisanych w książkach1 i uczestników, dyskusja (w której staramy się podkreślić problemy) (30 minut):

    a) diagnoza wstępna i utworzenie zespołu wyrównawczego (załącznik 6 i 7);

    b) ocenianie uczniów mających problemy z uczeniem się matematyki (
    załącznik 8);

c) ewaluacja i analiza wyników pracy uczniów mających trudności z matematyką (załącznik 9).


Formy i metody pracy

  1. Podczas zajęć z nauczycielami wykorzystujemy podane załączniki na foliogramach lub przygotowane jako prezentacja komputerowa.

  2. Nauczyciele pracują w grupach - może być na plakatach lub na foliogramach, które lepiej będzie widać, zwłaszcza przy dużej grupie osób.

  3. materiały praktyczne - wypracowane przez prowadzącego można pokazać jako wydruki lub na stanowiskach komputerowych - np. analizy wykonane w programie EXCEL i inne.

Podczas zajęć z nauczycielami wykorzystujemy podane załączniki na foliogramach lub przygotowane jako prezentacja komputerowa.

Podczas zajęć z nauczycielami wykorzystujemy podane załączniki na foliogramach lub przygotowane jako prezentacja komputerowa.

Literatura:

Scenariusz zajęć został opracowany na podstawie książek:

  1. B. Stryczniewicz, Praca z uczniem mającym trudności z matematyką, wyd. NOWIK, Opole 2004.

  2. B. Stryczniewicz, Oswoić matmę - praca z uczniem mającym trudności z matematyką w szkole podstawowej, wyd. NOWIK, Opole 2005.

  3. Inne pozycje rozszerzające omawiane problemy podane są w wymienionych książkach.

Załącznik 1

Czynniki mogące mieć wpływ na efekty uczenia się i nauczania


Załącznik 2

Przyczyny niepowodzeń szkolnych


Przyczyny ekonomiczno-społeczne:

Przyczyny dydaktyczne:

Przyczyny biopsychiczne:

Załącznik 3 

Możliwości przezwyciężania niepowodzeń dydaktycznych i wychowawczych (ogólne)

Jest wiele metod zapobiegania niepowodzeniom szkolnym. Ich dobór uzależniony jest od bezpośrednich przyczyn powstawania niepowodzeń. Są to przede wszystkim:

Załącznik 4

Jak rozpoznać ucznia mającego trudności? I grupa (przykładowe wyniki pracy grupowej)

  1. Zapoznanie się z orzeczeniami z poradni.

  2. Przeprowadzenie diagnozy wstępnej przez:
    - analizę wyników sprawdzianu końcowego w klasie np. czwartej,
    - przeprowadzenie testu diagnostycznego,
    - analiza wyników uzyskanych przez ucznia na świadectwie,
    - rozpoznanie środowiska ucznia przez ankietę,
    - rozmowa z rodzicami.

  3. Analiza danych informacji (z pkt. 1 i 2) i dobór odpowiednich metod pracy.

  4. Obserwacja ucznia na lekcji.


Jak pracować z uczniem mającym trudności w czasie lekcji? II grupa (przykładowe wyniki pracy grupowej)

Przygotować zadania dla ucznia mającego trudności tak, aby zająć mu chociaż 5 minut, w czasie których będzie aktywny.

  1. Nagradzać ucznia za każde, choćby niewielkie, osiągnięcie, by wzmocnić jego motywację.

  2. Stosować prosty, jasny, niekoniecznie całkiem formalny język matematyczny - przy wprowadzaniu nowych zagadnień, odwoływać się do praktyki życiowej wszędzie tam, gdzie jest to możliwe.

  3. Indywidualizować pracę (o ile jest to możliwe).

  4. Systematycznie sprawdzać prace domowe.

  5. Motywować uczniów na wszelkie możliwe sposoby, stworzyć przyjazną atmosferę.

  6. Przygotowywać zróżnicowane karty pracy dla uczniów, różnicować zadania domowe pod względem ich trudności.

  7. Odpytywać z zadań o niewielkim stopniu trudności, aby ucznia dowartościować.

  8. Umożliwić współpracę w czasie ćwiczeń ucznia zdolnego i tego mniej zdolnego.

  9. Stosować w czasie lekcji metody aktywizujące i pomoce dydaktyczne - plansze, modele itp.

  10. Różnicować zadania na pracach pisemnych (różne poziomy trudności), stosować częstsze kartkówki z małej partii materiału zamiast prac klasowych z całego działu.

  11. Stosować pracę w grupie, jako umożliwienie współpracy i wzajemnej pomocy.

  12. Często wracać do podstawowych pojęć i działań matematycznych (wstęp do każdego działu i w ramach ćwiczeń utrwalających)

  13. Zwracać większą uwagę na pracę uczniów mających trudności w czasie lekcji matematyki.


Załącznik 5

Jak pracować z uczniem w czasie pozalekcyjnym? III grupa (przykładowe wyniki pracy grupowej)


Ocena i analiza wyników. IV grupa (przykładowe wyniki pracy grupowej)


Załącznik 6

Diagnoza wstępna i utworzenie zespołu wyrównawczego

Obserwacja ucznia - pierwsze objawy

Podejmując się uczenia matematyki w klasie czwartej szkoły podstawowej lub pierwszej gimnazjum, już po kilkunastu lekcjach zauważymy uczniów, którzy zachowują się nietypowo, co może wskazywać na ich trudności związane z rozumieniem lekcji. Podczas wielu warsztatów, jakie przeprowadziłam w grupach nauczycieli szkół podstawowych i gimnazjów, wymieniano następujące sytuacje, po których poznajemy ucznia mającego trudności w uczeniu się matematyki:

W realizacji tego punktu prowadzący podkreśla znaczenie wyników pracy w grupach (grupa I). Wstępem do pracy z danym zespołem klasowym (zwłaszcza w I klasie gimnazjum lub IV klasie szkoły podstawowej) jest opracowanie i przeprowadzenie sprawdzianu diagnostycznego (bez oceny cyfrowej). Sprawdzian ten powinien składać się z zadań elementarnych odpowiednich do danej klasy, tak, żeby nauczyciel mógł ocenić poziom umiejętności i także pamięci uczniów danej klasy. Na podstawie takiego sprawdzianu nauczyciel może już na początku nauczania w danej klasie wybrać uczniów, którzy powinni być obserwowani bardziej niż inni uczniowie. Następnie - po okresie obserwacji zachowania tych uczniów na lekcjach matematyki i zebrania o nich większej ilości informacji - opracować diagnozę wstępną. Poniżej podano elementy takiej diagnozy.

Diagnoza indywidualnych potrzeb dziecka powinna obejmować kilka obszarów


A. Opis jego funkcjonowania w środowisku szkolnym

Obserwacja ucznia, gdy on:

Należy opisać, co dziecku sprawia największą trudność, jak zachowuje się w każdej sytuacji, jego poziom aktywności w pracy na lekcji, jak rozwiązuje zadania domowe, jak prowadzi zeszyt przedmiotowy z matematyki (ale i inne zeszyty).


B.  Ustalenie, co aktualnie uczeń potrafi

Należy przygotować dla niego odpowiedni test diagnostyczny. Zadania tego testu powinny być tak ułożone, aby zawierały poziom: najpierw klasy, w której aktualnie jest uczeń, potem klasy bezpośrednio niższej i kolejno zadania łatwiejsze o jeden poziom klasy niż poprzedni. W ten sposób ustalimy poziom, na którym aktualnie znajduje się uczeń i będziemy mogli sprecyzować bliżej jego braki i potrzeby z tym związane.


C. Określenie poziomów procesów psychicznych, które są zaangażowane w uczenie się matematyki
 
Należy w tym punkcie określić:

W ustaleniu odpowiedzi na powyższe pytania należy, oprócz obserwacji własnej dziecka, wykorzystać ewentualne wyniki jego badań w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, informacje przekazane przez rodziców, poprzednich nauczycieli dziecka itp.


D. Sformułowanie prognozy dotyczącej działań zmierzających do poprawy sytuacji ucznia, sposoby pomocy (kto i w jaki sposób mu pomoże?)

Na podstawie określonych w punktach A-C informacji należy, po konsultacji z rodzicami ucznia i po ewentualnym zasięgnięciu opinii Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, rozeznać się w możliwościach uzyskania pomocy dla ucznia ze strony różnych podmiotów - określić formy tej pomocy i zapoznać z nimi ucznia i rodziców.

Na podstawie określonych w punktach A-C informacji należy, po konsultacji z rodzicami ucznia i po ewentualnym zasięgnięciu opinii Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, rozeznać się w możliwościach uzyskania pomocy dla ucznia ze strony różnych podmiotów - określić formy tej pomocy i zapoznać z nimi ucznia i rodziców.


E. Opracowanie programu zmierzającego do skorygowania trudności i ograniczeń ucznia

Na podstawie wszystkich informacji należy opracować program zmierzający do skorygowania trudności i ograniczeń dziecka. Jeżeli nauczyciel ma więcej takich uczniów, to na podstawie indywidualnych prognoz może dostosować program w taki sposób, żeby mógł w miarę dobrze służyć wszystkim dzieciom wymagającym pracy wyrównawczej. Konstrukcja takiego programu na pewno powinna być zgodna z realizowanym przez danego nauczyciela programem matematyki, jednak należy rozwinąć i podkreślić te braki i trudności, które zostały wykazane podczas diagnozy i opisu ucznia, po to, aby nad nimi szczególnie pracować i zwracać uwagę analizując pracę i wyniki danego ucznia. Taką analizę nazywam analizą postępów pracy ucznia, która zawiera określenie w procentach stopnia wykonywania przez ucznia zadań określonych programem w ciągu całego okresu pracy z danym uczniem. Wykorzystuję do tej analizy wyniki sprawdzianów, prac klasowych, badania wyników ogólnoszkolnych oraz wyniki pracy dodatkowej (zespół wyrównawczy, prace domowe - karty pracy itp.)


Załącznik 7

Program pracy zespołu wyrównawczego

Na pewno musi zawierać treści zgodne z właściwym programem matematyki na lekcjach, realizowanym przez nauczyciela. (w książce podany jest program dla klas I-III, wymagania na ocenę dostateczną itp.) Ważniejsze są formy pracy i sposoby oceniania aktywności uczniów, które powinny uwzględniać:

Cenne uwagi na temat organizowania pracy wyrównawczej z uczniami można znaleźć u Czesława Kupisiewicza2. Podaje on następujące zasady organizowania pracy wyrównawczej z uczniami:

Załącznik 8

Ocenianie uczniów mających problemy z uczeniem się matematyki

Omawiane są następujące problemy (szerzej opisane w podanych pozycjach książkowych):

(przykładowe sprawdziany w klasie II)


0x01 graphic


0x01 graphic


Przykładowa karta oceny punktowej, którą otrzymuje każdy uczeń na początku roku szkolnego

0x01 graphic
 

 

Zdarza się niestety i tak, że mimo wysiłków ze strony nauczyciela, są uczniowie, którym się nie powiodło i uzyskali oceny niedostateczne na koniec semestru. Dla takich uczniów można opracować karty zaliczenia semestru i zasady zaliczania - tak, żeby uczeń mógł w odpowiednim czasie uzupełnić sobie materiał i umiejętności z I semestru.


0x01 graphic

Załącznik 9

Ewaluacja i analiza wyników pracy uczniów mających trudności z uczeniem się matematyki

Od początku pracy z daną klasą nauczyciel może wykonywać analizy wszystkich ważnych prac pisemnych (sprawdziany, badania wyników i prace klasowe), by potem porównać je z wynikami sprawdzianu diagnostycznego. Po uwzględnieniu również innych elementów pracy ucznia i jego zachowań na lekcjach można łatwo sprawdzić, czy zwłaszcza w przypadku uczniów mających trudności z uczeniem się matematyki nastąpiły pozytywne zmiany. Przykład takiej analizy można podać nauczycielom na spotkaniu.

Postępy w uczeniu się matematyki w klasie 1

S1, S2, S3, S4 - sprawdziany w ocenie punktowej
SW - wstępny sprawdzian diagnostyczny
OP - ocena punktowa K1 - praca klasowa nr 1, BW - badanie wyników za I semestr
zw - uczęszczanie na zespół wyrównawczy
PPP - opinia Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej

0x01 graphic

 


Na podstawie tak opracowanych wyników dla wybranego ucznia można opracować kolejną diagnozę:


Diagnoza indywidualnych potrzeb ucznia: Ola (imię zmieniono)

A. Opis funkcjonowania w środowisku szkolnym

Ola jest mało aktywna w czasie lekcji matematyki. Boi się zgłosić, bo nie jest pewna swoich odpowiedzi. Stara się pracować, ale ma bardzo małe możliwości i trzeba jej wielokrotnie wyjaśniać zagadnienia, zanim zrozumie polecenie. Ponieważ ma w domu właściwą opiekę i pomoc - zeszyt przedmiotowy prowadzi w miarę dobrze (braki wynikają z tego, że z powodu wolnego tempa pracy nie zdąży wszystkiego zapisać). Nie lubi rozwiązywać zadań przy tablicy.

W I semestrze, dopiero pod koniec tego okresu, zaczęła uczęszczać na zespół wyrównawczy. Była zagrożona oceną niedostateczną, ale wskutek odpowiedniej interwencji rodziców i uczęszczania na zespół wyrównawczy - zdołała poprawić ocenę.


B. Ustalenie, co aktualnie uczeń potrafi

Na podstawie sprawdzianów pisemnych w okresie I semestru widać, że uczennica wykazała się umiejętnościami w zakresie:

Diagnoza wstępna 2%
SW

    • rozpoznała zaledwie trzy figury płaskie

    • zmierzyła odcinki w prostokącie i trójkącie

    • poziom wszystkich zadań 2%, w zakresie ułamków 0%

Ułamki (dodatnie) 15%
S1

    • wykonała prawie dobrze mnożenie i dzielenie ułamków zwykłych 1,5/2 p.

    • dobrze wykonała mnożenie i dzielenie ułamków dziesiętnych 2/2 p.

Procenty 8%
S2

    • zamieniła procent na ułamek częściowo 1/3p.

    • zamieniła ułamek na procent 1,5/3p.

Liczby wymierne 52% S3 i K1

    • podała liczby przeciwne do danych 2/3p.

    • podała liczby odwrotne do danych 1/3p.

    • dodała liczby wymierne całkowite 3/4p.

    • dodała liczby wymierne dziesiętne 2/2p.

    • mnożyła i dzieliła liczby wymierne całkowite 2/5p.

    • zaznaczyła liczby wymierne na osi liczbowej 5/5p.

wyrażenia algebraiczne 42%S4

    • zapisała słownie wyrażenia algebraiczne (proste przykłady)

    • uprościła jednomian

    • zredukowała wyrazy podobne

    • zapisała poprawnie wyrażenia algebraiczne

    • rozpoznała wyrazy podobne

badanie wyników I semestr
6%
BW

    • dodała i odjęła pisemnie ułamki dziesiętne 3/3 p.

    • dodała 2/3 przykłady dodawania liczb wymiernych całkowitych

    • wykonała 2/3 przykłady dodawania liczb wymiernych dziesiętnych

    • wykonała mnożenie i dzielenie liczb wymiernych całkowitych 2/3 p.

    • zamieniła ułamek na procent i odwrotnie 2/4 p.

    • zapisał symbolicznie treść zadania tekstowego

    • wykonała mnożenie sumy algebraicznej przez liczbę 1/2 p.

    • uprościła jednomian 1/1p.


C. Określenie poziomów procesów psychicznych, które są zaangażowane w uczenie się matematyki

Uczennica była badana w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej. Stwierdzono u niej specyficzne trudności w uczeniu się:

1. obniżony zakres pamięci słuchowej i werbalnej,
2. liczne błędy w pisaniu mimo prawidłowej znajomości zasad.

Ponadto stwierdzono u dziewczynki podczas zajęć w szkole:

3. prawidłową motywację do uczenia się,
4. wolne tempo pracy, pisze bardzo starannie ale wolno,
5. wolno myśli, każde wprowadzenie nowego pojęcia - szczególnie w rachunku algebraicznym, symbolicznym - wymaga wielokrotnego wyjaśniania,
6. ma trudności z zapamiętywaniem i dlatego wymaga dużej ilości ćwiczeń i powtarzania umiejętności.


D. Sformułowanie prognozy dotyczącej działań zmierzających do poprawy sytuacji ucznia, sposoby pomocy (kto i w jaki sposób mu pomoże?)

 Na podstawie powyższych uwag i ustaleń należy w pracy z Olą w okresie II semestru:


1 B. Stryczniewicz, Praca z uczniem mającym trudności z matematyką, wyd. NOWIK, Opole 2004; B. Stryczniewicz, Oswoić matmę, wyd. NOWIK, Opole 2005.
2 Czesław Kupisiewicz, O zapobieganiu drugoroczności, Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa 1974.


