Nowy folder (3), 1cd-1ab-26.09, Scenariusz lekcji wychowania fizycznego


Scenariusz lekcji wychowania fizycznego

Prowadzący: Daniel Śmietana

Kierunek i rok studiów: Wychowanie Fizyczne,

II rok - studia stacjonarne

CELE LEKCJI :

- Umiejętności : Uczeń potrafi wykonywać zadania zlecone przez nauczyciela,

- Sprawność motoryczna : Uczeń kształtuje zwinność i szybkość,

- Wiadomości : Uczeń zna zasady gier i zabaw ruchowych,

- Postawy i Motywacje: Uczeń współpracuje z grupą, jest zmotywowany do udziału w zajęciach

Środki dydaktyczne: laski gimnastyczne

Liczba uczniów: 14

Klasa: 1 chłopcy

Miejsce: Sala gimnastyczna

Tok lekcji

Treści lekcji

Realizacja celów

Uwagi organizacyjno - metodyczne

I. Część wstępna (10'-15')

1. Zorganizowanie grupy i sprawdzenie gotowości do zajęć.

2. Poinformowanie uczniów o celach lekcji, wzbudzenie motywacji do ćwiczeń.

3. Rozgrzewka

  1. bieżna

  1. kształtująca

c) specjalistyczna

  1. Zbiórka

  2. Sprawdzenie obecności i gotowości do zajęć.

  1. Podanie tematu lekcji.

4. Zwrócenie uwagi na rolę nauczanego czy doskonalonego elementu technicznego w grze.

Zabawa ożywiająca:

„Berek w parach”

Rozdanie dzieciom lasek

-krążenia ramion z laską,

-przekładanie laski dookoła ciała z ręki do ręki ,

-skłony co 3 krok , ramiona skierowane w dół z wyprostem laski w górę

-rysujemy koło wokół swojego ciała

-obracamy się o 360°

-przekładanie ramion w przód i w tył

-krążenia tułowia

-opad tułowia laska trzymana rękami, skrętoskłony laska

-skłony w bok, laska nad głową w prawo i w lewo

-siad klęczny przesuwamy laskę do wyprostowania rąk

-leżenie tyłem laska między nogami leżenie przewrotne, skłon prosty w przód laska w rękach

-siad prosty skręty , przenoszenie laski z jednej strony w drugą

-laska na ziemi , skoki przez nią na 2 nogach w tempie 1-2.

P i M

Uczniowie ustawieni są w dwuszeregu.

xxxxxxx

xxxxxxx

Uczniowie ustawieni są na obwodzie koła.

II Część główna

(25-30')

4. Kształtowanie umiejętności, doskonalenie sprawności. Kształtowanie postaw wobec kultury fizycznej

.

Zabawa lub gra z mocowaniem :

" Przeciąganie w parach"

Uczniowie ustawieni są parami, prawym bokiem do siebie z podanie ręki wewnętrznej. Pary przeciągają się, przy czym dozwolone są różnego rodzaju zwody.

Zabawa lub gra bieżna :

" Wyścig obwodowy "

Uczestnicy ustawieni w dwóch zespołach naprzeciwko siebie w szeregach. Prawoskrzydłowy z każdego szeregu biegnie do piłki leżącej na własnej połowie, zabiera ją i toczy nogą w kierunku lewego skrzydła obiega swój szereg od tyłu, po czym ustawia piłkę w tym samym miejscu. Teraz wraca do swojego szeregu, uprawnia do biegu następnego przez dotknięcie jego wyciągniętej dłoni, a sam staje na lewym skrzydle.

„ Kto prędzej dokoła”

Uczestnicy ustawiają się na obwodzie koła, dwoje uczniów ustawionych naprzeciw siebie dostaje piłkę. Na sygnał uczestnicy , którzy maja piłki biegną w lewą stronę slalomem pomiędzy innymi uczestnikami prowadząc piłkę nogą. Po wykonaniu pełnego koła ustawiają się na swoich miejscach i podają piłkę koledze z prawej strony, a ten wykonuje to samo zadanie.

Zabawa lub gra kopna:

" Poczta"

Wszyscy uczestnicy ustawiają się w dwóch szeregach, twarzami do siebie, w odległości 6-9 kroków. Prawoskrzydłowy jednego z szeregów podaje piłkę nogą do stojącego naprzeciw w drugim szeregu. Ten skieruje ja do następnego, stojącego naprzeciw aż trafi na koniec szeregu. Po kilku powtórzeniach dodajemy druga piłkę.

Zabawa lub gra skoczna:

„Piłka parzy”

Uczestnicy biegają w luźnej gromadce, przed nimi stoi prowadzący trzymając piłkę, która „parzy”. Dzieci biegną do prowadzącego, który rzuca im pod nogi piłkę. Dzieci przeskakują ją w biegu, aby jej nie dotknąć i nie sparzyć się. Piłki należy rzucać jak najniżej i w różnych kierunkach, oczywiście tam, gdzie najwięcej jest dzieci.

W, SM

U, SM

W, U

W, P i M

U, SM

- Wygrywa rząd, któremu uda się przeciągnąć większą liczbę uczestników na swoją stronę.

-Początkowo należy przećwiczyć mijanie się.

III. Część końcowa

(3'-5')

5. Uspokojenie organizmu.

6. Ćwiczenia organizacyjno - porządkowe i podsumowanie lekcji.

7. Nastawienie uczniów do aktywności ruchowej w czasie wolnym.

Ćwiczenie korekcyjne:

Marsz w przód na palcach, unoszenie ramion w górę - wdech, opuszczanie w dół - powolny wydech.

Zabawa uspokajająca:

„Minutka”

Nauczyciel odmierza 1 minutę a dzieci mają zgadnąć jak będzie ta 1 minuta.

1. Zbiórka

2. Omówienie lekcji (wskazanie najczęściej występujących błędów, wyróżnienie najlepiej ćwiczących)

Zachęcam uczniów do aktywnego spędzania wolnego czasu.

P i M

Dzieci ustawione są na obwodzie koła.

Uczniowie leżą przodem i zgadują kiedy będzie minuta.

Dzieci ustawione są w dwuszeregu

xxxxxxxx

xxxxxxxx


