Prezentacja - St. Valentine's Day - Joanna Ryczek, Opis prezentacji i konspekt lekcji.


OPIS PREZENTACJI MULTIMEDIALNEJ WYKONANEJ W PROGRAMIE MS POWERPOINT

Temat prezentacji: ST VALENTINE'S DAY.

Cele prezentacji:

  1. Zapoznanie uczniów z elementami kultury krajów anglojęzycznych.

  2. Zachęcenie uczniów klas gimnazjalnych do nauki słownictwa poprzez wykorzystanie prezentacji wizualnej oraz piosenki.

Źródła internetowe: serwis - www. altavista.com; strony internetowe, na których mieszczą się dodatkowe informacje i grafika ozdabiająca slajdy:

http://www.kidsdomain.com/holiday/val/history.html

http://wilstar.net/holiday/valentn.htm

Bibliografia: Małgorzata Cieślak „ENGLISH. Repetytorium tematyczno-leksykalne.” Wagros; Iwona Kienzler „Repetytorium tematyki i słownictwa języka angielskiego.” IVAX Sp.z o.o.

Opis prezentacji:

Prezentacja multimedialna składa się z 4 slajdów programu MS PowerPoint. Przy jej tworzeniu wykorzystano następujące narzędzia: animację niestandardową, przejście slajdu, rysowanie (autokształty) i hiperłącza do plików tekstowych w programie MS Word, jak i hiperłącze do edytora grafiki MS Picture Publisher z pakietu Office 2000. Pierwszy slajd stanowi stronę tytułową ze spisem treści prezentacji. Na tejże stronie znajdują się dwa hiperłącza w postaci dwóch podtytułów trzeciego i czwartego slajdu, czyli: 2) The Contemporary St Valentine's Day Celebration; 3) Love Song - Nothing Really Matters by Madonna. Pozwalają one bezpośrednio wejść na powyżej wymienione slajdy. Slajd 2 poświęcony jest dwóm głównym legendom wyjaśniającym pochodzenie nazwy niniejszego święta. Na slajdzie tym umieszczone są dwa elementy grafiki ze stron internetowych. Jeden z nich - Kupidyn to hiperłącze, pozwalające wejść do pliku edytora tekstu MS Word, w którym znajduje się słowniczek objaśniający nowe, niezrozumiałe słownictwo oraz pierwsze zadanie dla uczniów związane z legendami. Slajd 3 składa się z tytułu, który jest hiperłączem o podobnym charakterze jak powyższe hiperłącza. Element slajdu 3 autokształt - niebieska strzałka umożliwia cofnięcie się do slajdu tytułowego. Slajd 4, czyli ostatni zawiera tytuł piosenki `Nothing Really Matters” by Madonna, który jest opatrzony hiperłączem do pliku edytora tekstu MS Word z ćwiczeniem, polegającym na pracy uczniów z piosenką. Poniżej tytułu znajduje się napis `Your Valentine Card With The Love Poem' z krótkim wierszykiem poniżej. Klikając myszką w okolicach `Guess Who' można wejść do pliku edytora grafiki programu MS Picture Publisher, który jest plikiem do tworzenia kartki walentynkowej, czyli do przestrzennego zagospodarowania w tekst i grafikę. Pozostałymi elementami slajdu są autokształt - niebieska strzałka będąca hiperłączem do strony tytułowej oraz podpis autorki prezentacji.

KONSPEKT LEKCJI Z WYKORZYSTANIEM PREZENTACJI MULTIMEDIALNEJ ORAZ PROGRAMU MS PICTURE PUBLISHER I PIOSENKI

Opracowała: Joanna Ryczek

Temat lekcji: St Valentine's Day - `Nothing Really Matters' Love Song - exercises.

Cele lekcji:

  1. Zapoznanie uczniów z elementami kultury krajów anglojęzycznych.

  2. Zachęcenie uczniów klas gimnazjalnych do nauki słownictwa poprzez wykorzystanie prezentacji multimedialnej i piosenki.

  3. Rozwijanie umiejętności efektywnej pracy uczniów w grupach dwuosobowych z narzędziami technologii informacyjnej.

Po skończonej lekcji uczeń potrafi:

Ponadto uczeń poszerza wiedzę z zakresu słownictwa i kształci umiejętności pracy z tekstem słuchanym i czytanym, a także umiejętności pracy z komputerem i drukarką (praca w programach MS PowerPoint i MS Picture Publisher).

Metody pracy: instruktaż, pokaz prezentacji, metoda aktywizująca (odpowiedzi na pytania), metoda wiodąca - praca z komputerem, drukarką i magnetofonem.

Formy pracy: praca w parach

Środki dydaktyczne: komputery z prezentacją multimedialną w programie MS PowerPoint, prezentacja z hiperłączami, wydruk kart pracy stworzonych w programie MS Word oraz plik w programie MS Picture Publisher.

Przebieg zajęć:

L.p.

Czas

Etapy lekcji

Czynności nauczyciela

Czynności ucznia, spodziewane efekty

1

7'

Wprowadzenie.

Czynności organizacyjne

Wyjaśnienie celu lekcji i sposobu posługiwania się prezentacją multimedialną z hiperłączami.

Objaśnienie zasad działania programu Picture Publisher z pakietu Office 2000.

Podział klasy na grupy dwuosobowe.

Pokaz i instruktaż jak należy wydrukować wszystkie karty pracy.

Polecenie wydruku kart pracy ze wszystkimi zadaniami (po jednym egzemplarzu na każdą grupę dwuosobową).

Przygotowywanie się do pracy zespołowej poprzez szybki ogląd prezentacji i zawartości hiperłączy oraz poprzez wykonywanie prostej grafiki w programie MS Picture Publisher.

Wydruk wszystkich kart pracy zgodnie ze wskazówkami nauczyciela.

2

12'

10'

10'

Część właściwa lekcji.

Praca uczniów w zespołach dwuosobowych.

Praca z tekstem czytanym.

Praca z tekstem słuchanym - piosenką.

Wykonywanie grafiki komputerowej.

Ćwiczenie pamięciowe.

Podanie zadań do samodzielnego wykonania w grupach: 1) Przeczytać ze zrozumieniem dwa teksty o legendach związanych z Dniem Zakochanych i pisemnie w zeszycie odpowiedzieć na pytania z karty pracy.

2) Przeczytać ze zrozumieniem tekst ze slajdu 3 o współczesnych zwyczajach związanych z Dniem Zakochanych i wykonać z karty pracy dwa zadania dotyczące tego tekstu.

Obserwacja i kontrola pracy grupowej.

Sprawdzenie na forum klasy poprawności ćwiczeń wykonanych przez pary, które najszybciej je zrobiły.

Polecenie uważnego przeczytania niekompletnego tekstu piosenki z karty pracy.

Ustne objaśnianie niezrozumiałego dla uczniów słownictwa.

Podanie zadań do samodzielnego wykonania w zespołach dwuosobowych: 1) Wysłuchać dwukrotnie piosenki i uzupełnić poprawnie luki w tekście.

2) Odczytać i przetłumaczyć tekst piosenki.

Dwukrotne odtwarzanie piosenki z magnetofonu w odstępach pomiędzy pierwszym a drugim odtwarzaniem zależnych od intensywności pracy uczniów.

Sprawdzenie poprawności wykonanego zadania na forum klasy. Zachęcanie uczniów do czynnego udziału w tym procesie.

Podanie zadań do samodzielnego wykonania w zespołach dwuosobowych: 1) Zapamiętać tekst wierszyka z ostatniego slajdu 4

2) Wejść przez hiperłącze do pliku programu MS Picture Publisher i utworzyć kartkę walentynkową, ozdabiając ją elementami grafiki i zapamiętanym tekstem wierszyka.

3) Wydrukować kartkę.

Sprawdzenie poprawności wykonanych zadań na forum klasy z udziałem innych uczniów.

Dokonanie wyboru najładniejszej kartki walentynkowej z bezbłędnie zapisanym wierszykiem.

Podział pracy wewnątrz grupy według indywidualnych zdolności. Korzystanie z listy słówek na karcie pracy. Wzajemna współpraca w celu szybkiego i bezbłędnego wykonania zadań.

Zgłoszenie gotowości do prezentacji wykonanych zadań.

Zadawanie pytań nauczycielowi o niezrozumiałe słowa w podanym tekście piosenki z lukami.

Sporządzenie listy nowych słówek w zeszytach w formie słowniczka do lekcji.

Dokonanie podziału pracy (np. wyznaczenie osoby wpisującej słowa w luki oraz osoby odczytującej i/lub tłumaczącej tekst piosenki). Wykonywanie pracy w parach podczas słuchania piosenki.

Prezentowanie kompletnego tekstu piosenki oraz jej polskiej wersji na forum klasy przez zespoły, które najszybciej wykonały to ćwiczenie.

Udział całej klasy w poprawie błędów.

Dokonanie podziału pracy wewnątrz grupy.

Wykonywanie zadania.

Prezentacja prac końcowych na forum klasy przez wszystkie pary.

Udział w procesie wyboru najładniejszej kartki - prezentacja swoich opinii.

3

5'

Podsumowanie

Ocena pracy zespołów dwuosobowych. Wybór najlepszych par i nagrodzenie ich ocenami lub plusami za aktywną pracę na lekcji.

Zadanie pracy domowej.

(Nauczyć się słówek z lekcji oraz udzielać w formie ustnej i pisemnej właściwych i bezbłędnych odpowiedzi na pytania z kart pracy).

Zapisanie polecenia pracy domowej do zeszytów.

0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic

5


