Nowy folder (3), 2a-2c-13.09, Scenariusz lekcji wychowania fizycznego


Scenariusz lekcji wychowania fizycznego

(Praktyka studencka w gimnazjum SPSK w Częstochowie)

Prowadzący: Tomasz Barański

Kierunek i rok studiów: Wychowanie Fizyczne,

II rok - studia stacjonarne

CELE LEKCJI :

- Umiejętności : Uczeń potrafi poprawnie przyjąć postawę obronną, Uczeń potrafi poprawnie poruszać się w postawie obronnej

- Sprawność motoryczna : Uczeń kształtuje siłę mięśni nóg, Uczeń kształtuje wytrzymałość

- Wiadomości : Uczeń zna ćwiczenia gry oraz zabawy przeprowadzone podczas lekcji,

Uczeń potrafi omówić oraz poprawnie przyjąć postawę obronną

- Postawy i Motywacje : Uczeń jest zmotywowany do udziału w zajęciach szkolnych i pozaszkolnych, Uczeń potrafi nawiązać współprace z współćwiczącym w parze

Data: 13.09.2011

Środki dydaktyczne: piłki do koszykówki

Liczba uczniów: 10

Klasa: 2a/2c dziewczęta

Miejsce: Boisko szkolne

Tok lekcji

(zadania ogólne)

Treści lekcji

(zadania szczegółowe)

Realizacja celów

Uwagi organizacyjno - metodyczne

I. Część wstępna

(10'-15')

1. Zorganizowanie grupy i sprawdzenie gotowości do zajęć.

2. Poinformowanie uczniów o celach lekcji, wzbudzenie motywacji do ćwiczeń.

3. Rozgrzewka

  1. a) bieżna

b) kształtująca

  1. 1. Zbiórka

  2. 2. Sprawdzenie obecności i gotowości do zajęć.

  1. 3. Podanie tematu lekcji.

  2. 4. Zwrócenie uwagi na rolę

nauczanego elementu

technicznego w grze.

Zabawa ożywiająca:

„Walki kogutów” - proszę opisać na czym polega

Ćwiczenia w truchcie:

- krążenia nadgarstkami

- krążenia ramionami w przód, tył, oraz na przemianstronne

- skip A, B i C

- krok odstawno - dostawny przodem do ośrodka koła i tyłem do środka koła

- krok skrzyżny twarzą do środka koła i tyłem do środka koła

Ćwiczenia w marszu:

- skłony głowy w przód i w tył, i na boki

- marsz w przysiadzie

- „żabie skoki”

Ćwiczenia w miejscu:

- krążenia tułowia

- skrętoskłony oraz skłony w lekkim rozkroku

- rozciąganie

- napisać jeszcze z 4 ćw. w miejscu

PiM1

Zbiórka w szeregu.

Ćwiczenia wykonywane są podczas biegu dookoła boiska do siatkówki.

II. Część główna (25-30 min)

4.Kształtowanie umiejętności, doskonalenie sprawności, kształtowanie postaw wobec kultury fizycznej.

1. Pokaz i omówienie postawy do obrony.

-Raz, dwa, trzy Baba Jaga patrzy. Gdy nauczyciel się obróci uczeń przyjmuje postawę obronną

2. Pokaz i omówienie sposobów poruszania się po boisku w postawie obronnej.

- ćwiczący ustawieni są przed prowadzącym, ten porusza się w różne strony, a ćwiczący poruszają się w tą samą stronę (tzw. „Lustro”).

- ćwiczący ustawieni trójkami w dowolnych miejscach na boisku. Osoba 1 poruszając się krokiem odstawno -dostawnym chroni osobę 2, którą chce złapać osoba 3.

- ćwiczący dobrani są w pary, jedna osoba z pary jest osobą atakującą i próbuje przedostać się na drugą stronę boiska a osoba broniąca stara się uniemożliwić mu to starając się spychać atakującego do linii bocznej.

- ćw. jw., tylko, że wykonywane z piłkami.

- Gra w pięć podań gdzie szczególną uwagę zwracamy na krycie każdy swego.

- Uproszczona gra szkolna.

U1, SM1,

U1,2; SM1,2

U1,2; SM1,2

PiM2

U1,2; SM1,2

PiM2

U1,2; SM1,2

PiM2

III. Część końcowa (3-5 min)

5.Uspokojenie organizmu.

6.Czynności organizacyjno porządkowe i podsumowanie lekcji.

7.Nastawienie uczniów do aktywności ruchowej w czasie wolnym.

Ćwiczenia uspokajające.

Marsz z głębokimi wdechami i wydechami.

- Wyznaczenie uczniów do zebrania

sprzętu;

- Zbiórka;

- Omówienie lekcji (wskazanie najczęściej występujących błędów, wyróżnienie najlepiej ćwiczących);

- Wskazanie ćwiczeń do samodzielnego wykonywania w domu, wskazanie zastosowań utylitarnych doskonalonego elementu.

PiM1;

W1,2

Zbiórka w szeregu


