siatkówka, PS - Doskonalenie odbić górą i dołem w trudnych warunkach, Konspekt lekcji : 1


Konspekt lekcji:

Dyscyplina: Siatkówka

Temat: Doskonalenie odbić sposobem dolnym i górnym.

Klasa / płeć: V / chłopcy

Ilość uczniów: 16

Miejsce ćwiczeń: 1/2 sali gimnastycznej

Czas:45min

Przybory: 4 piłki siatkowe, kreda.

Cele główne:

1.Umiejętności: U potrafi odbić piłkę siatkową „dołem” i „górą”

2.Motoryczność: koordynacja, wytrzymałość

3.Wiadomości: Z zakresu techniki odbić piłki w siatkówce

4.Akcenty wychowawcze: współpraca, dyscyplina

Imię i nazwisko prowadzącego: Mikołaj Czochara gr IV b


Tok lekcji

Zadania szczegółowe

Dozow.

Uwagi organ.-metod

1.Zorganizowanie grupy

1 Zbiórka.

2 Sprawdzenie obecności i gotowości do lekcji.

3 min.

Dwuszereg, odkładamy łańcuszki i zegarki

2.Motywacja do zajęć

1 Podanie tematu i celów lekcji.

2 min.

3.Rozgrzewka

psychomotoryka

profilaktyka

1 Zabawa ożywiająca „Berek w parach”

2 Ćw. RR -krążenia RR naprzemianstronne i jednoczesne, w przód i w tył - rozgrzanie nadgarstków

3 Ćw. NN przysiad podparty, na sygnał wyskok w gorę , RR w górę

4 Ćw. T - stojąc w lekkim rozkroku , jedna ręka łukiem nad głową , druga na biodrze , skłony T w bok (w obie strony)

5 Ćw. mm brzucha - leżenie tyłem o NN ugiętych - skłon w przód a dotknięciem RR stóp

6 Ćw. mm grzbietu - leżenie przodem - chwyt rękoma na kostki „kołysanka”

7 Ćw. w T stojąc w rozkroku - przez skłon T w przód dotknięcie LR prawej stopy i odwrotnie

8 Ćw. RR i NN - podpór leżąc przodem, wyrzuty naprzemianstronne raz NL, raz NP. w tył

9 Podskoki - 3 niskie podskoki obunóż, 4 wyskok wysoko w górę

10 Krążenia głową, ruchy potakiwania i zaprzeczania.

10 min.

N wskazuje berka.

Rozsypka. N rozlicza i pokazuje ćwiczenia.

4.Kształcenie sprawności i doskonalenie umiejętności

5 Uspokojenie organizmu.

6 Czynności organizacyjno - porządkowe.

7 Nastawienie do samodzielnej pracy.

I NAUCZYCIEL PRZYPOMINA PRAWIDŁOWĄ TECHNIKĘ ODBIĆ PIŁKI.

II ĆWICZENIA DOSKONALĄCE ODBICIA PIŁKI SPOSOBEM DOLNYM I GÓRNYM:

  • U ustawieni w czwórkach, po dwóch na każdym końcu sali ( w poprzek), odbijają piłkę, po odbiciu zmieniają się miejscami.

  • Ustawienie jak wyżej, po odbiciu U biegnie na drugą stronę sali do przeciwnego rzędu.

  • U ustawieni tak, że AA stoją na krańcach sali, a BB stoją na środku sali z twarzą zwróconą w stronę AA. Na sygnał AA zaczynają odbijać piłkę do BB, a ci po odbiciu odwracają się i idą do przeciwnego AA.

  • Ćw. Jak wyżej, ale AA po odbiciu wykonują zadanie dodatkowe np. skłon T w przód, przysiad itp.

  • U ustawieni naprzeciwko ściany w rzędzie, pierwszy odbija piłkę o ścianę i biegnie na koniec swojego rzędu, potem drugi robi to samo, itd. Ćwiczenie wykonujemy dokładnie, N sprawdza która drużyna zrobi to poprawniej technicznie i która drużyna nie upuści piłki na ziemię.

III GRA - N rysuje na ziemi 4 kwadraty o wymiarach 2*2m. , dzieli U na 8 drużyn. Grają 4 drużyny naraz. Zespoły ustawione są naprzeciw siebie, stoją wewnątrz narysowanych kwadratów. Wymieniają podania między sobą, odbijając piłkę dołem lub górą. Drużyna zdobywa punkt jeżeli przeciwnik zgra tak piłkę, że nie ma możliwości jej odbicia, lub jeśli po jej zagraniu przeciwnik będzie mógł podbić piłkę lecz tego nie uczyni. Gra się do trzech zdobytych punktów. Gramy każdy z każdym, za zwycięstwo przyznajemy punkty, wygrywa drużyna która zdobędzie najwięcej punktów. Jeżeli mamy zbyt mało czasu na grę każdy z każdym to gramy systemem pucharowym.

1 Zabawa uspokajająca - „Bum”.

1 Sprzątnięcie sali.

2 Zbiórka.

3 Omówienie zajęć.

1 Zachęcenie do podejmowania aktywnego wypoczynku w czasie pozaszkolnym.

2 Sportowe pożegnanie.

1 min.

3 min.

3 min.

3 min.

3 min.

3 min.

9 min.

2 min.

2 min.

1 min.

U tworzą półkole,

Piłka na 4.

N mówi jakim sposobem

odbijać.

4 koła po 4 U.

Dwuszereg. Pochwały dla najlepszych.


