Pływanie, Nauka ruchów ramion do kraula na piersiach, KONSPEKT LEKCJI Z WYCHOWANIA FIZYCZNEGO DO KLASY VI


KONSPEKT LEKCJI Z WYCHOWANIA FIZYCZNEGO DO KLASY VI

 

 

Temat: Nauka ruchów ramion do kraula na piersiach

Cele:

 

Umiejętności: - Doskonalenie pracy nóg do kraula na grzbiecie

Motoryczność: Siła, koordynacja ruchowa

 

Wiadomości: Walory zdrowotne i sportowe pływania

 

Wychowawczy: Świadome uczestnictwo w doskonaleniu swoich umiejętności

 

Czas - 45 min.

 

Miejsce zajęć: pływalnia

 

Liczba ćwiczących: 14

 

Pomoce: deski, obręcze, piłeczki pingpongowe

 

 

 

Tok lekcji

 

Zadania szczegółowe

 

Dozowanie

Uwagi

organizacyjno-metodyczne

Część I Wstępna ( przygotowawcza ) - 10 min.

1. Zorganizowanie grupy i wprowadzenie gotowości do zajęć.

Zbiórka, powitanie, sprawdzenie obecności i gotowości do zajęć.

2 min

Ustawienie w szeregu

2. Motywacja do udziału w lekcji.

Podanie tematu i zadań głównych.

 

1 min

Ustawienie w szeregu

3. Rozgrzewka psychomotoryczna

 

Ćwiczenia na lądzie

 

- Stojąc naprzemianstronne krążenie ramion w przód i w tył.

- W opadzie tułowia kraulowe ruchy ramion.

- W opadzie tułowia, ruch jednego ramienia ze skrętem głowy jak do wdechu. To samo drugie ramię.

 

Ćwiczenia w wodzie

 

- Zabawa „Berek” - dzieci uciekają przed berkiem pomagając sobie ramionami, odpychają się nimi od powierzchni wody.

- Zabawa „Taczki” ćwiczący kładą się na piersiach - ramiona w przodzie, nogi w rozkroku. Partnerzy chwytają za stopy ćwiczących i pchają ich do przodu - ci wykonują naprzemianstronne ruchy rąk (głowa w wodzie).

 

 

- Zabawa „Przepychanka”.

 

 

 

30s

30s

30s

 

 

3 min

 

 

 

2 min

 

 

 

 

 

1min

 

Ustawienie w rozsypce

 

 

 

Ustawienie w rozsypce

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ustawienie w parach

 

Ćwiczący kładą się na piersiach
i ujmują się stopami - na sygnał starają się przeciągnąć partnera na swoją stronę, wykonując kraulowe ruchy ramion

Część II Główna (właściwa) 30 min.

4. Kształtowanie umiejętności nawyków - doskonalenie sprawności.

 

- W wodzie kraulowe ruchy RR nad wodą w opadzie tułowia.

-To samo z zanurzeniem RR.

- Ruch jednego ramienia z imitacją oddechu (wdech przez skręt głowy).

To samo z drugim ramieniem, nad wodą.

Ćwiczenie powtarzamy w wodzie.

- Kraulowe ruchy RR w wodzie w marszu, w opadzie tułowia- bez oddechu i z oddechem.

- Leżenie na piersiach, głowa w wodzie, NN oparte o brzeg - kraulowe ruchu RR.

 

- W opadzie tułowia praca RR do kraula z deską - bez oddechu i oddechem.

 

- Próba przepłynięcia kilku metrów bez deski bez oddechu
i z oddechem.

 

Ruchy nóg do kraula na grzbiecie z deską:

 

- ramiona w przodzie

 

- ramiona w górze

bez deski:

 

- ramiona wzdłuż tułowia

- ramiona z tyłu za głową

6 razy

10s

 

3 razy 10s

3 razy 10s

 

6 razy

10s

2 min

6 razy

5s

2 min

 

 

4 min

 

 

2 razy 25m

 

 

2 razy 25m

 

4 razy 25m

 

4 razy 25m

 

 

 

Ustawienie w rozsypce

 

 

 

 

 

 

 

 

Ustawienie w szeregu

 

Ustawienie w rozsypce

 

 

Podział na rzędy

 

Cześć III Końcowa 5 min.

5. Uspokojenie organizmu.

 

 

 

 

 

 

 

6. Czynności organizacyjno- porządkowe.

 

7. Nastawienie do samodzielnych zajęć.

Przy ścianie basenu trzymają się oburącz, ćwiczący nabierają powietrza, a następnie chowają twarze do wody

i powoli wydmuchują powietrze ustami i nosem.

 

- zabawa „Piłka w kole” kilku ćwiczących staje w opadzie tułowia na obwodzie koła i chwyta za obręcz, która jest
w środku okręgu. Starają się dmuchać na piłeczkę pingpongową

 

- Zebranie pomocy, sprawdzenie obecności, omówienie lekcji, wyróżnienie najlepiej ćwiczących.

 

- Nastawienie ćwiczących do samodzielnego korzystania
z pływalni w czasie wolnym.

1 min

 

 

 

1 min

 

 

 

2 min

 

 

 

 

1 min

Ustawienie w szeregu

 

 

 

Ustawienie po kilku w zespołach

 

 

 

 

Ustawienie w szeregu

 

 

Ustawienie w szeregu


