figury, SCENARIUSZ ZAJĘĆ


SCENARIUSZ ZAJĘĆ

Temat zajęć: „Trójkąt, koło, kwadrat.”

Grupa wiekowa:6-latki

Data: 14.04.2008r.

Prowadząca: Anita G

Hospitująca: Marta B

Cele :

dzieci będą:

- rozpoznawać i segregować przedmioty wg kształtu (trójkąt, koło, kwadrat)

- przeliczać figury geometryczne w zakresie 7

- tworzyć obrazki z figur geometrycznych

- samodzielnie dokonywać wyboru

Przebieg :

1.Powitanie.

-Witam wszystkie dzieci, które lubią okrągłe pizze,

- Witam wszystkie dzieci, które mają prostokątne ręczniki

- Witam wszystkie dzieci, które potrafią wycinać trójkąty

- Witam obecnych dzisiaj gości

2.Porządkowanie figur.

N - lka niesie kosz z figurami geometrycznymi i recytuje wiersz :

Koszyk pełen figur mam

Pomieszały mi się tam.

Bardzo proszę Was, kochani

ułóżcie je zgodnie z kształtami.

Dzieci segregują figury do kuwet oznaczonych kartonikami z odpowiednim kształtem

( trójkąt, kwadrat, koło).

3.Ile figur?

Dzieci nazywają kolejno posegregowane figury, przeliczają je i oznaczają kartonikiem z odpowiednią cyfrą.

4.Zabawa ruchowa.

N - lka trzyma trzy lizaki w kształcie : koła, kwadratu, trójkąta.

W czasie trwania muzyki dzieci tańczą dowolnie po całej sali.

Na przerwę w muzyce n - lka podnosi w górę lizak. Dzieci wspólnie tworzą wskazaną figurę układając się na dywanie.

Zabawa powtarza się trzy razy tak, aby dzieci utworzyły każdy rodzaj figur.

5.Rozwiąż labirynt.

Dzieci stają w kole, odliczają do 6 (powstaje 6 grup). Każda grupa (jedynek, dwójek …itd.)

Staje przy sztaludze z odpowiednią cyfrą (grupa jedynek staje przy sztaludze z cyfrą 1, …itd.)

Na sztaludze jest plansza z labiryntem (zał. Nr 1)

Dzieci rozwiązują labirynt, rysują figury wg wskazań cyfry.

6.„Dziwne zwierzęta”

N - lka recytuje wiersz :

Ależ wymyśliłam plan!

Zaraz o nim powiem Wam.

Założę w domu hodowlę zwierząt,

różnych - małych i dużych.

Kwadratowe będą tam

tygrys i hipopotam.

Z kółek zrobię małpki dwie,

myślę, że nie zjedzą się.

Kangur - to trójkątów sześć

i trójkątny jeż, bo to miły zwierz.

Te zwierzęta kolorowe

wciąż zaprzątają moją głowę.

Teraz proszę Was, kochani

zróbcie te zwierzęta sami.

Dzieci siadają do stolików. Z przygotowanych figur układają zwierzęta wg własnych pomysłów

i naklejają je na kartkę.

7.Ocena prac.

Każde dziecko przypina swoją pracę na tablicy. Dzieci nazywają swoje zwierzęta, opowiadają ile i jakie figury wykorzystały, dzielą się wrażeniami z tego, jak im się pracowało.

N - lka chwali dzieci za staranność i niezwykłą pomysłowość

8.Ewaluacja zajęcia.

Dzieci wybierają sobie dowolną figurę wyciętą z folii samoprzylepnej (po jednej dla każdego dziecka). Kolejno naklejają je na planszy :

- ze smutną chmurą, jeśli nie są zadowolone z zabawy

- wesołym słońcem, jeśli zabawa była ciekawa i dobrze się bawiły


