piłka nożna, Piłka nożna - Doskonalenie umiejętności technicznych oraz kształtowanie zdolności w formie obwodu, KONSPEKT LEKCJI: 29


KONSPEKT LEKCJI: 28-29

DATA: 08.X.2004

DYSCYPLINA: PIŁKA NOŻNA

TEMAT: Doskonalenie umiejętności technicznych oraz kształtowanie zdolności w formie obwodu ćwiczebnego.

Miejsce zajęć: sala gimnastyczna

Ilość uczestników: 21

Klasa/ Płeć: IV szkoły średniej/ M

Czas trwania zajęć: 90 min.

Przybory: piłki, materace, płotki,

CELE GŁÓWNE LEKCJI :

1.Umiejętności: zawodnik doskonali poznane elementy techniki oraz taktyki

gry w piłkę nożną

2.Wiadomości : zawodnik zna przepisy piłki nożnej i technikę wykonania elementów technicznych

3.Sprawność motoryczna. : skoczność, zwinność, koordynacja, siła

4.Akcent wychowawczy: samokontrola, współpraca w parach, trójkach

Imię i nazwisko prowadzącego:


Tok lekcji

Zadania szczegółowe

Dozow.

Uwagi organizacyjno-metodyczne

1.Część organizacyjna

1.Zbiórka

2.Powitanie

3.Sprawdzenie liczby ćwiczących.

2 min.

- w dwuszeregu wzdłuż linii bocznej boiska

- nie ćwiczący siadają na ławce

- kontrola obuwia i ubioru

2.Nastawienie do aktywnego udziału w lekcji

1.Podanie tematu.

2.Motywacja do aktywnego udziału w lekcji.

1 min.

3.Rozgrzewka, psychomotoryka i profilaktyka

  1. „Berek z prowadzeniem piłki”- każdy z uczestników posiada piłkę ucieka przed berkiem prowadząc ją, kto zostanie złapany zostaje nowym berkiem.

  2. dobranie w pary, piłka na parę, wrzut piłki zza głowy do partnera ze skłonem T w przód

  3. ustawienie jw. wrzut piłki zza pleców

  4. ustawienie tyłem do siebie, skłon T wrzut piłki między NN

  5. ustawienie jw. wrzut piłki z nad głowy

  6. stanie tyłem w odl. 1m. od siebie, podania piłki ze skrętem T w prawo i w lewo

  7. ustawienie jw. piłka za plecami między partnerami RR splecione wyprostowane z boku, skłony T w prawą i lewą stronę

  8. ustawienie jw. piłka trzymana w RR nad głową, wypady w przód PN i LN

  9. siad naprzeciwko siebie w rozkroku, piłka w RR po środku, skłony w przód i w tył

  10. ustawienie jw. toczenie piłki dookoła partnera

  11. jedynka- 10 podskoków kucznych, 10 przeskoków P i LN na piłce dwójka- w tym czasie rozgrzewa stawy

12.piłka trzymana w rękach wykonanie wagi.

Gra w tzw. „dziada”- trener dzieli zawodników po sześć osób. Na każdą szóstkę przypada jedna piłka. Z pośród szóstki wybieramy jednego, który będzie ustawiony w

środku. Natomiast pozostała piątka utworzy koło. Zawodnicy znajdujący się na

obwodzie koła podają do siebie piłkę, a zadaniem zawodnika znajdującego się w środku jest jej przechwycenie, jeśli to się uda to wtedy następuje zmiana zawodnika.

2 min.

15 min.

8 min.

Ustawienie w rozsypce. Rozpoczęcie i zakończenie zabawy na sygnał prowadzącego.

Ustawienie w parach (w odległości około 8m od siebie), piłka na parę.

4.Kształtowanie umiejętności i doskonalenie sprawności

Kształtowanie zdolności motorycznych w formie obwodu ćwiczebnego. Trener dzieli zawodników na trójki i wykonują następujące ćwiczenia na odwodzie:

I. Stanowisko- ustawienie w trójce. Zawodnik 1 to obrońca, 2 stały podający piłkę RR, 3 zawodnik, który odgrywa piłkę do 2 poprzez wyprzedzenie obrońcy. Zawodnik podający podaje piłkę 3 na nogę oraz na głowę, ten natomiast odgrywa mu tą częścią ciała na, którą dostał podanie.

II. Stanowisko- zawodnicy ustawieni w trójce w trójkącie, wykonują żonglerkę w trójce, tak aby piłką nie spadła na podłoże (żonglerka, głową, NN, udem). Piłka na trójkę.

III. Stanowisko- zawodnicy w trójce ustawieni tak, jak na rysunku. Dwóch zawodników wykonuję żonglerkę, piłka na dwójkę. Natomiast trzeci zawodnik wykonuje przeskoki obunóż przez płotki (3),które są ustawione na trzech materacach. Po minucie następuje zmiana ról. (czyli zawodnik, który wykonywał przeskoki przechodzi do żonglerki, a jeden z zawodników, który żonglował przechodzi do płotków i wykonuje przeskoki. I tak, aż wszyscy z trójki wykonają wszystkie ćwiczenia na tym stanowisku.

IV. Stanowisko- zawodnicy ustawieni jak na rysunku. Ustawienie w trójkącie. Zawodnik 1 posiada piłkę i wykonuję podanie do 2, ten natomiast wykonuje podanie z pierwszej do 3- przyjmuje piłkę i odgrywa do 1 piłkę tak, aby piłka przetoczyła się pomiędzy piłkami lekarski( ustawione na środku w odległości około 2m między sobą). 1 z 2 wykonują podania z pierwszej do siebie, natomiast 3 przyjmuje piłkę i dopiero podaje. Po minucie następuje zmiana ról w trójce.

V. Stanowisko- zawodnicy ustawieni w trójce w trójkącie. Wykonują do siebie podania z pierwszej piłki.

VI. Stanowisko- zawodnicy ustawieni jak, na rysunku. 1 i 2 wykonuje żonglerkę w dwójkach, natomiast 3- wykonuje slalom pomiędzy ustawionymi sześcioma piłkami lekarskimi, następnie wraca z prowadzeniem piłki do początku ćwiczenia i wykonuje żonglerkę pomiędzy piłkami lekarskimi. Po minucie następuje zmian w trójce.

VII. stanowisko- zawodnicy 1 i 2 to atakujący, zawodnik 3 to obrońca, na bramce znajduje się bramkarz. Zawodnicy 1 i 2 wykonują podania do siebie głową i poruszają się w stronę bramki, natomiast obrońca przeszkadza im w rozgrywaniu piłki poruszając się krokiem dostawnym. Zawodnicy 1 i 2 starają się kończyć akcję strzałem. Po minucie następuje zmiana ról w trójce.

Gra 3x3. Zawodnicy zostają w tych trójkach, w których wcześniej wykonywali ćwiczenia. Na bramce znajdują się stali bramkarze. Każdy gra trwa 2 minuty( czyli gra 7 trójek).

2 min.

3 min.

3 min.

3 min.

3 min.

3 min.

3 min.

3 min.

35 min.

Przygotowanie stanowisk przez zawodników. Każda stacja trwa 3 min.

5.Uspokojenie organizmu

1.Marsz z ramionami w górze - luźne potrząsanie dłońmi.

2.W marszu- skłon tułowia w dół (wydech)- wyprost tułowia z ramionami w bok (wdech).

2 min.

Ustawienie w rozsypce,

6.Część organizacyjno-porządkowa

1.Zbiórka i sprawdzenie stanu liczebnego.

2.Omówienie lekcji, zwrócenie uwagi na błędy.

3.Pochwała uczniów najlepiej wykonujących ćwiczenie.

2 min.

- w szeregu na linii bocznej boiska

7.Nastawienie do aktywności ruchowej w czasie wolnym

1. Zachęcenie uczniów do samodzielnych ćwiczeń w czasie wolnym.

1 min.


