Tabulatory, Ludmiła Mikołajczyk


Scenariusz zajęć edukacyjnych z przedmiotu

Informatyka

Klasa: GIMNAZJUM

Data:

Temat: Tabulatory - zastosowanie i wprowadzanie

Ilość godzin: 2 godziny lekcyjne

Cel: Umiejętność prawidłowego zastosowanie i wykonania tabulatorów
w dokumentach programu Word

Zadania: Rozwijanie technicznych umiejętności w prawidłowym zastosowaniu tabulatorów

Metody pracy: Praca z instrukcją, ćwiczenia pod kierunkiem nauczyciela, ćwiczenia indywidualne

Pomoce: Tekst instrukcji, pliki ćwiczeniowe

Przewidywane osiągnięcia:
Po zajęciach uczeń powinien:

Umiejętności kluczowe:

Tok lekcji:

  1. Powitanie, sprawy organizacyjne

  2. Wprowadzenie

    1. Otwarcie pliku „Ćwiczenie 1” (przy wyłączeniu podglądu znaków formatowania ¶)
      i analiza zawartego tam tekstu

    2. Włączenie niedrukowalnych znaków formatowania (przycisk Pokaż/Ukryj ¶)
      i zwrócenia uwagi na strzałki, które pojawiły się między kolumnami tekstu

    3. Sformułowanie tematu lekcji: Tabulatory - zastosowanie i wprowadzanie

  3. Rozwinięcie i pogłębienie

    1. Wyjaśnienie pojęcia „tabulator”

    2. Omówienie paska linijki poziomej (plik: „Ćwiczenie 2”)

    3. Rodzaje tabulatorów

      • tabulatory domyślne - wyjaśnienie pojęcia, sposobu działania i oznakowania
        na pasku linijki poziomej (plik: „Ćwiczenie 3”)

      • tabulatory specjalne - wyjaśnienie pojęcia, sposobu działania i oznakowania
        na pasku linijki poziomej (plik: „Ćwiczenie 4”)

  4. Dokładna analiza uruchomionego na początku lekcji pliku, wprowadzenie pojęcia znaki wiodące tabulacji (plik: „Ćwiczenie 5”)

  5. Omówienie warunków, które muszą być spełnione, aby prawidłowo zastosować tabulatory

  • Ustawianie wartości liczbowej i parametrów tabulatorów - omówienie okienka Menu FORMAT opcja TABULATORY (wartość tabulatora domyślnego i tabulatorów specjalnych) - plik: „Ćwiczenie 6”

  • Sprawdzenie i analiza użytych tabulatorów w początkowym przykładzie.

  • „Ręczne” wstawianie tabulatorów przy pomocy paska linijki poziomej
    (plik: „Ćwiczenie 7”)

  • Zmiana rodzaju, położenia i usuwanie tabulatorów (FORMAT/TABULATORY) - „Ćwiczenie 8”

  • Zakończenie

    1. Podsumowanie poznanych wiadomości - ćwiczenia do samodzielnego wykonania (plik: „Ćwiczenie 9”)

    2. Rozdanie instrukcji „Tabulatory”

  • Zadanie domowe

    1. wykonanie i analiza wszystkich zadań umieszczonych na końcu instrukcji.

    Zeszyt ucznia:

    Temat: Tabulatory - zastosowanie i wprowadzanie

    Notatka: Definicja pojęcia: tabulator.
    Integralną część notatki z lekcji stanowi rozdana instrukcja.

    3

    Ludmiła Mikołajczyk


