Bede dorosly- konspekt zajec zintegrowanych, konspekty zajęć


Konspekt zajęć zintegrowanych.

(zajęcia hospitowane przez p.dyrektor mgr K.Kozak 18 stycznia 2007r..)

Barbara Oleksiak-nauczyciel nauczania zintegrowanego

Klasa III B

OŚRODEK TEMATYCZNY:Zmieniamy się.

TEMAT:Będę dorosły.

Wypowiedzi uczniów dotyczące zmian zachodzących w wyglądzie człowieka, jego zachowaniu, zainteresowaniach, obowiązkach. Wyróżnianie obrazów w utworze poetyckim pt.,, Będę dorosły ”.Pomiary długości i obwodów części ciała swojego sąsiada za pomocą miarki centymetrowej. Oblicznie różnic obwodów. Porównywanie wyników pomiarów. Próba dyskusji-Czy wygląd decyduje o wartości człowieka? Redagowanie wielozdaniowej wypowiedzi-Ja za 20 lat.Czas teraźniejszy,przeszły i przyszły.

CELE LEKCJI

-wielozdaniowe wypowiedzi na temat zmian zachodzących w wyglądzie człowieka, jego zachowaniu, obowiązkach itp.,

-dyskusja na temat:,,Czy wygląd decyduje o wartości człowieka?

-obowiązki i zainteresowania ludzi w róznym wieku-wymiana spostrzeżeń,

-współpraca i integracja w grupach.

METODY PRACY :

-pogadanka,dyskusja,działanie praktyczne,bura mózgów,promyczkowe uszeregowanie.

ŚRODKI DYDAKTYCZNE

-fotografie z dzieciństwa i życia dorosłego nauczyciela,

-podręcznik,wiersz,,Będę dorosły”,

-karty z tabelami do pomiarów,

-karteczki do szeregowego promyczka.

Przebieg zajęć:

1SPOTKANIE W KRĘGU.

Śpiewanie piosenki,,Cała mama,cały tata”Improwizowanie ruchem piosenki.

Pogadanka w kręgu:

-jakie zmiany zachodzą w człowieku w ciągu całego życia?.

-oglądanie zdjęć nauczyciela od wczesnego dzieciństwa do dorosłości,

-jak daleko w przeszłość sięga moja pamięć?

-omówienie ilustracji w czytance-Jaki byłem?Jaki jestem?Jaki będę?

(określanie czasu wypowiedzi-czas przeszły ,teraźniejszy i przyszły)

-próba dyskusji na temat-Czy wygląd decyduje o wartości człowieka?

2.PRACA W GRUPACH:(promyczkowe uszeregowanie)

-wypisywanie obowiązków dziecka i dorosłego,

-wypisywanie zainteresowań dzieci i dorosłych.

Przykłady (-wypowiedzi dzieci)

Przestrzegać zasad w domu i w szkole.

0x08 graphic
Słuchać nauczyciela. Pomagać rodzicom.

0x08 graphic
0x08 graphic

0x08 graphic
Dbać

0x08 graphic
0x08 graphic
o higienę

osobistą Sprzątać pokój.

0x08 graphic
0x08 graphic

0x08 graphic

Słuchać rodziców. Być grzecznym.

Odrabiać lekcje.

=============================================================================

Opieka.

0x08 graphic
Gotowanie. Naprawa.

0x08 graphic
0x08 graphic

0x08 graphic

0x08 graphic
0x08 graphic

Praca. Pomoc.

0x08 graphic
0x08 graphic

0x08 graphic

Zakupy.. Sprzątanie.

Mycie naczyń..

=============================================================================

Tańce.

0x08 graphic
Muzyka. Zabawa.

0x08 graphic
0x08 graphic

0x08 graphic

0x08 graphic
0x08 graphic

Podróże. Nauka.

0x08 graphic
0x08 graphic

0x08 graphic

Plastyka. Sport.

Historia Polski..

=============================================================================

Dzieci..

0x08 graphic
Telewizja.. Komputer.

0x08 graphic
0x08 graphic

0x08 graphic

0x08 graphic
0x08 graphic

Praca. Samochody.

Książki.

0x08 graphic
0x08 graphic

0x08 graphic

Moda. Sport.

Historia .Przyroda.

=============================================================================

-przerwa śródlekcyjna-piosenka,,Głowa,ramiona,kolana,pięty”Improwizacja ruchowa piosenki.

3.PRACA W PARACH.

Mierzenie siebie i swojego sąsiada:

-przygotowanie miarki centymetrowej do pomiarów,

-mierzenie długości i obwodów części ciał,

-zapisywanie w tabeli wyników,

-obliczanie różnic obwodów,

-porównywanie swoich wyników z wynikami kolegów,

-przestrzeganie dokładności pomiarów.

Przykład 2-tabela

0x01 graphic

4.PRACA ZBIOROWA I INDYWIDUALNA.

Wyraziste czytanie przez uczniów utworu pt.,,Będę dorosły”

Określenie nastroju wiersza pt.,,Będę dorosły

Redagowanie dłuższej wielozdaniowej wypowiedzi na temat:,,Ja za 20 lat”

-zapisanie tematu w zeszycie,,Będę dorosły”

-indywidualne redagowanie wielozdaniowej wypowiedzi(w razie potrzeb z pomocą nauczyciela)

Autoportret-,,Ja za 20 lat.

0x01 graphic

Przykład 3-wypracowania

0x01 graphic

0x01 graphic

0x01 graphic

Przykład 4-prace plastyczne

6.Podsumowanie dnia i samoocena.

Opracowanie-mgr B.Oleksiak

Obowiązki dzieci

Obowiązki dorosłych

Zainteresowania dorosłych

Zainteresowania dzieci


