Nr2. Konspekt
Metryczka konspektu.
Grzegorz Woźniak
Data 13.02.2002
Klasa :3g,
Gimnazjum nr.2 w Jaśle
Umiejscowienie lekcji w strukturze jednostki metodycznej:
Temat lekcji poprzedniej:. Pokaz i ocena prezentacji.
Temat lekcji prowadzonej:. Excel - poruszanie się po arkuszu, dane i sposoby ich wprowadzania.
Temat lekcji następnej:. Excel - zmiana danych, szerokości kolumn, wysokości wierszy i zaznaczanie zakresów.
Czas trwania lekcji: 1x 45 min.
Wiązka operacyjnych celów lekcji:
Operacyjne cele instrumentalne.
1.Wiadomości.
Wiadomości do zapamiętania.
Na podstawie zdobytych na lekcji wiadomości uczeń będzie wiedział do czego służy program Excel.
Wiadomości do zrozumienia.
Uczeń wymieni czynności w jaki sposób wprowadza się dane i jak należy poruszać się po arkuszu.
Umiejętności.
Umiejętności intelektualne (teoretyczne).
Uczeń będzie umiał poprawnie opisać program Excel i omówić znajdujące się tam opcje.
Umiejętności praktyczne.
Na podstawie zdobytych na lekcji wiadomości uczeń będzie w stanie poprawnie poruszać się po arkuszu i wprowadzać dane.
Zdolności poznawcze.
Rozwijanie myślenia technicznego.
Myślenie wyobrażeniowe - (analiza budowy arkusza znajdującego się w tym programie).
Rozwijanie wyobraźni technicznej.
- konstrukcyjna(pogadanka na temat wprowadzania danych na arkusz)
3.3.Rozwijanie procesów pamięci.
Rozwijanie procesów pamięci będzie wynikiem przekonania uczniów do jakich celów może być używany Excel.
Cele operacyjne kierunkowe.
- wdrażanie uczniów do zdyscyplinowania i utrwalenia prawidłowych nawyków i zachowań przy pracy z komputerem
Metody nauczania.
- pogadanka, ćwiczenia
Środki dydaktyczne.
- komputer (program Excel)
Formy organizacyjne lekcji:
W czasie pogadanki uczniowie uczestniczą w niej jako jedna wspólna grupa, w pozostałym okresie lekcji uczniowie pracują samodzielnie.
Struktura lekcji.
sprawdzenie wiadomości, zapisanie tematu lekcji
sprawdzenie wiadomości z poprzedniej lekcji
pogadanka (uświadomienie uczniom czego i po co mają się uczyć)
wykonanie ćwiczenia
Przebieg lekcji.
Czynności nauczyciela |
Czynności ucznia |
Czas |
1.Sprawdzenie obecności, podyktowanie tematu lekcji. |
Zapisanie tematu lekcji do zeszytu. |
5 min. |
2.Sprawdzenie wiadomości z poprzedniej lekcji. |
. |
5 min. |
3.Uświadomienie uczniom konieczności posługiwania się Excelem. |
Słuchanie z uwagą. |
5 min. |
4.Zadanie uczniom ćwiczeń do zrobienia. |
Wykonanie ćwiczenia. |
25 min. |
5.Podsumowanie lekcji, zadawanie uczniom pytań w celu sprawdzenia stopnia opanowania materiału. |
Słuchanie, odpowiadanie na pytania. |
5 min. |
Uwagi końcowe.
Klasa 3g - Podczas lekcji uczniowie wykazywali małe zainteresowanie omawianym tematem. Mimo małego zdyscyplinowania uczniowie w dobrym stopniu opanowali przerabiany na lekcji materiał.
2