ZADANIE 1
Dane :
- obciążenia charakterystyczne stałe i zmienne długotrwałe
Pn = 590 kN/m
Hn = 17 kN/m
Mn =71 kNm/m
- obciążenia obliczeniowe stałe i zmienne długotrwałe
Pr =710 kN/m
Hr = 20 kN/m
Mr= 85 kNm/m
- warunki gruntowe
Do projektowania przyjęto :
- beton ławy B20 (γb(n) = 24 kN/m3,fcd=10,6 MPa)
- stal A III , 34GS (fyd = 350000 KPa),
- pale Franki , wbijane o średnicy D = 0.52 m.
1 Przyjęcie rozmieszczenia pali , wymiarów ławy , zestawienie obciążeń
Pale pod ławą rozmieszczono w dwóch rzędach . Osiowy rozstaw pali
wynosi r = 2.09 m . Rozstaw rzędów pali wynosi r1 = 0.90 m , odstęp mierzony równolegle do długości ławy lo = 1.89 m . Wysokość ławy przyjęto h = 0.7 m .
Ponieważ na ławę działają stałe obciążenia , projektuje się przesunięcie środka ciężkości układu palowego względem osi ściany . Zaniedbując we wstępnych obliczeniach ciężar gruntu G3 i posadzki G2 nad odsadzkami fundamentu wyznaczono mimośród wypadkowej obciążeń Mr , Hr , Pr względem osi ściany w poziomie podstawy ławy :
e = (Mr+Hr*h) / Nr = (85+20*0.7) / 710 = 0.14 = 13,9 cm.
Przyjęto przesunięcie środka ciężkości układu palowego względem osi ściany o e1 = 15 cm.
Ciężar własny ławy wynosi :
- charakterytyczny
G1n = 2*0.7*24 = 33,6 kN/m,
- obliczeniowy
G1r = 1.1*33,6 = 36,9 kN/m.
Ciężar posadzki
- charakterystyczny
G2n = 0.95*0.3*24 = 6,84 kN/m,
- obliczeniowy
G2r = 1.3*6,84=8,89 kN/m.
Ciężar gruntu nasypowego nad odsadzką γ (n)Pg = 17 kN/m3
- charakterystyczny
G3n = 0.65*0.92*17 = 10,16 kN/m,
- obliczeniowy
G3r = 1.2*10,66=12,20 kN/m.
Mimośród wypadkowej obciążeń względem środka ciężkości układu palowego
e = (Mr+Hr*h-Pr*e1-G3r*e3+G2*e2) / (Pr+G1r+G2r+G3r) =
= (85+20*0.7-710*0.15-12,20*0.525+8,89*0.675) / (710+36,9+8,89+12,79) = -0,010 m
Wypadkowa obciążeń daje moment względem środka ciężkości układu palowego równy
Mp = -7,90 kNm
Wyznaczenie sił przypadających na poszczególne pale od obciążeń obliczeniowych
- pale rzędu pierwszego (od lewej )
R1r = (Pr+ G1r+G2r+G3r-(Mp / r1))*lo =
= (710+36,9+8,89+12,2-(-7,90 / 0.9))*1.89 = 1468,21 kN,
- pale rzędu drugiego (od lewej )
R1r = (Pr+ G1r+G2r+G3r+(Mp / r1))*lo =
= (710+36,9+8,89+12,2+(-7,90 / 0.9))*1.89 = 1435,02 kN.
Średnia siła przypadająca na pale od obciążeń obliczeniowych
Rr = (Pr+ G1r+G2r+G3r))*lo = (710+36,9+8,89+12,2)*1.89 =1451,62 kN.
2 Przyjęcie długości i obliczenie nośności pala
Nośność pala wciskanego
0.9*Nt > R1r+Grp+Tr
Grp - ciężar własny pala.
Nt = Np+Ns = Sp*q(r)*Ap+ΣSsi*ti(r)*Asr
Pale Franki wciskane:
Sp = 1.8 ,
Ss = 1.0 , dla gliny pylastej zwięzłej , IL(n) = 0.1
Ss = 1.6 , dla piasku grubego , ID(n) = 0.60
Pole podstawy pala (D = 0.52 m) :
A =1.75*((π*D2) / 4) = 1.75*(( π *0.522) / 4) = 0,372 m2.
Dla warstwy Ia poziom 0.00 znajduje się w poziomie terenu,
Dla warstwy IIb , Ib poziomie określonym przez hz , ponad stropem gliny pylastej zwięzłej :
hz = (0. 65/16,68)* (2,3*17+2,1*16,19+1,4*3) = 3.01 m
Grubość obliczeniowych warstw (hi) , przez które przechodzi pal oraz średnie głębokości zalegania , są następujące :
Ia grubość 2,1 m ,
III grubość 1,4 m
IIb grubość 1,4 m , średnia głębokość zalegania 3,71m
Ib grubość 0,59m (do poziomu =5m) średnia głębokość zalegania 4,71m
A. Obliczenie współczynników ti dla średnich głębokości zalegania warstw
Warstwa Ia , piasek gruby , ID(n) = 0.1 :
tIa = -10 kPa
Warstwa III , torf nieskonsolidowany :
tIII = -10 kPa
Warstwa IIb , glina pylasta zwięzła IL(n) = 0,1:
- dla IL(n) = 0 t = 50 kPa ,
- dla IL(n) = 0.5 t = 25 kPa ,
zatem dla IL(n) = 0.1
t5 = 25 +(50-25)*[(0.5-0.1)/0.5] = 45 kPa
Warstwa zalega na głębokości mniejszej niż 5m, poniżej poziomu zastępczego zatem średnia głębokość zalegania warstwy wynosi:
hz+0,5hIIb=3,01+0,5*1,4=3,71m
t3,71=45*3,71/5=33,39 kPa
Dla warstwy Ib, piasek gruby, ID(n) = 0.6 :
- dla ID(n) = 0,33 t = 47kPa ,
- dla ID(n) = 0.67 t = 74 kPa ,
zatem dla ID(n) = 0.6
t5=47+(74-47)*(0,6-0,33)/(0,67-0,33)=68,44kPa
Strop warstwy zalega na głębokości poziomu zastępczego równej 4,41m. Należy wydzielić warstwę 4,41-5,00m o miąższości 0,59m i o średniej głębokości zalegania 4,71 m.
- dla warstwy powyżej 5m
t4,71=68,44*4,71/5=64,47 kPa
- dla warstwy poniżej 5m
tIb'=t5=68,44 kPa
B. Obliczenie współczynnika q
Średnica pala wynosi D = 0.52 m , więc głębokość krytyczna
hci = hc*(Di / Do)(1/2) = 10*(0.52/0.4)(1/2) = 11,40 m.
Wstępnie przyjęto , że podstawa pala będzie się znajdować w Piasku grubym na głębokości mniejszej niż 10 m poniżej poziomu zastępczego.
- dla piasku grubego o ID(n) = 0.33 q = 2150 kPa ,
- dla piasku grubego o ID(n) = 0.67 q = 3600 kPa ,
zatem dla ID(n) = 0.6
q = 2150+(3600-2150)*[(0.6-0.33)/(0,67-0,33)] = 3301,47 kPa
- dla poziomu podstawy (końca) pala , oznaczając przez x zagłębienie pala w piasku grubym poniżej poziomu 5 m , mieżonego od poziomu zastępczego :
qx = (5+x)*(q/10) = (5+x)*(3301,47/11,40) = 289,6x+1448,0
Powierzchnie boczne pala w obrębie poszczególnych warstw :
Asi = π*D*hi = 3.14*0.52*hi =1.62*hi
AsIa = 1.62*2,1 = 3,4 m2
AsIII = 1.62*1,4 = 2,27 m2
AsIIb = 1.62*1,4 = 2,27 m2
AsIb = 1.62*0,59 = 0,96 m2
AsIb' = 1.62*x (poniżej 5 metra)
C. Obliczenie wartości jednostkowych wytrzymałości q(r) i ti(r)
- pod podstawą
q(r) = 0.9*qx = 0.9*(289,6x+1448) = 260,6x+1303,2
- na pobocznicy
tIa=10 kPa
tIII=10 kPa
tIIb=0,9*33,39=30,01kPa
tIb=0,89*64,47=57,38 kPa
tIb'=0,89*68,33 = 60,81 kPa
D. Wyznaczenie długości pala
lp = 8,82 + x - 1.6 = (7,2 + x)
Ciężar obliczeniowy pala
Grp =
Wypadkowa negatywnego tarcia gruntu :
Tr =3,4*10+2,27*10=56,7 kN
Równanie , z którego wyznczono x (zagłębienie pala ) :
0.9*(Sp*q(r)*Ap+m1*ΣSSi*ti(r)*ASi ) ≥ Rr+Grp+Tr
założono wstępnie , że strefy naprężeń nie zachodzą na siebie (m1 = 1)
0.9*[1,8*(260,6x+1303,2)*0,372+1*(1*30,01*2,27+1,6*57,38*0,96+1,6*60,81*1,62*x)]=
785,36+157,05x+61,31+79,32+141,86x=298,91x+925,99
Po rozwiązaniu otrzymano : x = 3,1 m
Obliczona długość pala lp = 7,2+3,1=10,3m
Przyjęto lp = 10,3 m.
E. Sprawdzenie nośności pala w grupie
αIIb=4o (IL=0,1 twardoplastyczny) tgα=0,07
αIb=6o (ID=0,6 średnio zagęszczony) tgα=0,105
Promień podstawy strefy naprężeń
R = (D/2)+Σhi*tgαi = (0.52/2)+0,07*1,4+0,105*(1,62+3,1) =0,85
Osiowy rozstaw pali r = 2.09 m.
(r/R) = (2.09/0.85) = 2.46 z tab. 5.4 m1 = 1
Strefy naprężeń na siebie nie zachodzą , nośność pala jest więc równa nośności pala pojedynczego. Przyjęta długość pala jest zatem wystarczająca.
3. Wymiarowanie ławy
A. Zbrojenie poprzeczne ławy
Obliczeniowa siła rozciągająca zbrojenie :
Potrzebna ilość zbrojenia
Przyjęto 9xØ20 o As = 28,27 cm2. Pręty należy rozmieścić w paśmie nad palem o szerokości 2 x 0.52 m = 1.04 m ,a więc co 13 cm.
B. Zbrojenie podłużne ławy
Ciężar własny ławy , ciężar gruntu nad ławą , ciężar posadzki :
Gr = G1r + G2r + G3r = 36,9+8,89+12,2=57,99 kN/m
Ciężar pryzmy trójkątnej muru :
Pr=1,1*Pn=1,1*l0*tg60o*a*γm=1,1*1,89*1,73*0,4*18=25,9 kN/m
Pr+Gr=25,9+57,99=83,88 kN/m
l=2*l0=2*1,89=3,78m
M1=
133,17 kNm
M2=
85,61 kNm
M3=
108,96 kNm
As1=
0,0007m2
As1<As,min=
cm2
Przyjęto zbrojenie górą i dołem po 19 prętów Ø22 o As=72,22 cm2 rozmieszczone równomiernie na całej szerokości ławy o rozstawie 10cm.
ZADANIE 2
1. Przyjęcie liczby pali , wymiarów podstawy podpory palowej i zestawienie obciążeń.
Przyjęto :
- 9 pali Franki
- rozstaw pali r1 = 1.6 m
- rozstaw pali r2 = 1.4 m
- odsadzkę ( od skraju pala do skraju fundamentu) 0.30 m
Wymiary podstawy fundamentu pod słup są następujące :
L = 4,31 m
B = 3,91 m
h = 1.5 m
Ciężar podstawy γb(n) = 24 kN/m3
- charakterystyczny
G1n = L*B*γb(n) =4.31*3,91*24 = 404,45 kN
- obliczeniowy
G1r = 1.1* G1n = 1.1*404,45 = 444,9 kN
Ciężar gruntu nasypowego nad fundamentem γ (n)Pg = 17 kN/m3
-charakterystyczny
G2n = (L*B-as1*as2)*g2*γ (n)Pg = (4.31*3,91-0.7*0.9)*0.2*17 = 55,16 kN
- obliczeniowy
G2r = 1.2*55,16= 66,19 kN
Ciężar posadzki betonowej
- charakterystyczny
G3n = (L*B-as1*as2)*g1*γb(n) = (4.31*3,91-0.7*0.9)*0.1*24 = 38.93 kN
- obliczeniowy
G3r = 1.3*38.93 = 50,61 kN
2. Określenie przesunięcia exs oraz wyznaczenie sił obciążających pale:
Do obliczeń skorzystano z następujących wzorów:
Przykładowe obliczenie dla schematu I, pala Rr1 oraz exs=0
Do kolejnych, analogicznych obliczeń skorzystano z programu Excel. Poniżej znajduje się zestawienie wyników:
dla exs=0 m
|
schemat I [kN] |
schemat II [kN] |
Rr1 |
692,23 |
669,73 |
Rr2 |
757,71 |
756,33 |
Rr3 |
823,18 |
842,94 |
Rr4 |
725,82 |
686,92 |
Rr5 |
791,30 |
773,52 |
Rr6 |
856,78 |
860,13 |
Rr7 |
759,42 |
704,10 |
Rr8 |
824,89 |
790,71 |
Rr9 |
890,37 |
877,32 |
Rmax |
890,37 |
877,32 |
Rmin |
692,23 |
669,73 |
max/min[1] |
1,29 |
1,31 |
dla exs=0,05m
|
schemat I [kN] |
schemat II [kN] |
Rr1 |
726,40 |
703,06 |
Rr2 |
791,87 |
789,67 |
Rr3 |
857,35 |
876,28 |
Rr4 |
725,82 |
686,92 |
Rr5 |
791,30 |
773,52 |
Rr6 |
856,78 |
860,13 |
Rr7 |
725,25 |
670,77 |
Rr8 |
790,73 |
757,38 |
Rr9 |
856,20 |
843,98 |
Rmax |
857,35 |
876,28 |
Rmin |
725,25 |
670,77 |
max/min[1] |
1,18 |
1,31 |
dla exs=0,1 m
|
schemat I [kN] |
schemat II [kN] |
Rr1 |
760,56 |
736,39 |
Rr2 |
826,04 |
823,00 |
Rr3 |
891,52 |
909,61 |
Rr4 |
725,82 |
686,92 |
Rr5 |
791,30 |
773,52 |
Rr6 |
856,78 |
860,13 |
Rr7 |
691,08 |
637,44 |
Rr8 |
756,56 |
724,04 |
Rr9 |
822,04 |
810,65 |
Rmax |
891,52 |
909,61 |
Rmin |
691,08 |
637,44 |
max/min[1] |
1,29 |
1,43 |
dla exs= -0,05 m
|
schemat I [kN] |
schemat II [kN] |
Rr1 |
658,06 |
636,39 |
Rr2 |
723,54 |
723,00 |
Rr3 |
789,02 |
809,61 |
Rr4 |
725,82 |
686,92 |
Rr5 |
791,30 |
773,52 |
Rr6 |
856,78 |
860,13 |
Rr7 |
793,58 |
737,44 |
Rr8 |
859,06 |
824,04 |
Rr9 |
924,54 |
910,65 |
Rmax |
924,54 |
910,65 |
Rmin |
658,06 |
636,39 |
max/min[1] |
1,40 |
1,43 |
dla exs= -0,1 m
|
schemat I [kN] |
schemat II [kN] |
Rr1 |
623,90 |
603,06 |
Rr2 |
689,37 |
689,67 |
Rr3 |
754,85 |
776,28 |
Rr4 |
725,82 |
686,92 |
Rr5 |
791,30 |
773,52 |
Rr6 |
856,78 |
860,13 |
Rr7 |
827,75 |
770,77 |
Rr8 |
893,23 |
857,38 |
Rr9 |
958,70 |
943,98 |
Rmax |
958,70 |
943,98 |
Rmin |
623,90 |
603,06 |
max/min[1] |
1,54 |
1,57 |
Przyjęto exs=0,05m warunkując to najkorzystniejszym rozkładem naprężeń min(max/min) oraz najmniejszymi siłami maksymalnymi przypadającymi na jeden pal.
4. Obliczenie długości i nośności pala
Maksymalna siła przypadająca na pal Rmax = 876,28 kN (schemat II pal 3)
m*Nt ≥ RrIImax+Grp
Grp - obliczeniowy ciężar własny pala
Dla pali Franki (wciskane) współczynniki technologiczne wynoszą :
- piasek gruby ID(n) = 0.6 Ss = 1.6
- glina pylasta zwięzła IL(n) = 0.4 Ss = 1.0
- żwir ID(n) = 0.8 Ss = 1.1 Sp = 1.3
Pole podstawy pala
1.75*Ap = 1.75(π*d2)/4 = 1.75*(3.14*0.522)/4 = 0.371 m2
A) Obliczenie współczynników ti
Warstwa Ib piasek gruby ID(n) = 0.60
- dla ID(n) = 0.33 t = 47 kPa
- dla ID(n) = 0.67 t = 74 kPa
zatem dla ID(n) = 0.6
t5 = 47+[(74-47)*(0.6-0.33)/(0.67-0.33)] = 68.44 kPa
t2,6=35,59 kPa (odczytano z programu autoCAD)
Warstwa IIa , glina pylasta zwięzła IL(n) = 0,4: (nad poziomem 5m)
- dla IL(n) = 0 t = 50 kPa ,
- dla IL(n) = 0.5 t = 25 kPa ,
zatem dla IL(n) = 0.1
t5 = 25 +(50-25)*[(0.5-0.4)/0.5] = 40 kPa
t4,8=38,4 kPa (odczytano z programu autoCAD)
Warstwa IIa' , glina pylasta zwięzła IL(n) = 0,4: (pod poziomem 5m)
- dla IL(n) = 0 t = 50 kPa ,
- dla IL(n) = 0.5 t = 25 kPa ,
zatem dla IL(n) = 0.1
t5 = 25 +(50-25)*[(0.5-0.4)/0.5] = 40 kPa
Warstwa IV żwir ID(n) = 0.8
- dla ID(n) = 0.67 t = 110 kPa
- dla ID(n) = 1 t = 165 kPa
zatem dla ID(n) = 0.8
t5 = 110+[(165-110)*(0,8-0.67)/(1-0.67)] = 112,36 kPa
B) Obliczenie współczynnika q
Średnica pala wynosi d = 0.42 m
hci = hc*(di/do)1/2 = 10*(0.52/0.4)1/2 = 11.40 m
Wstępnie przyjęto , że podstawa pala będzie się znajdować w warstwie żwiru na głębokości mniejszej niż 11,40m
- dla żwiru o ID(n) = 0.67 q = 5100 kPa
- dla Zwiru o ID(n) = 1 q = 7750 kPa
zatem dla ID(n) = 0.8
q = 5100+[(7750-5100)*(0.8-0.67)/(1-0.67)] = 6143,94 kPa
qx = (6,4+x)*(q/11,40) = (6,4+x)*(6143,94/11,40) = 538,94x+3449,21
Powierzchnie na pobocznicy pala w obrębie poszczególnych warstw :
Asi = π*d*hi = 3.14*0.52*hi = 1.63*hi
AsIb = 1.63*4,6 = 2.64 m2
AsIIa = 1.63*0,2 = 0,33 m2
AsIIa = 1.63*1,6 = 2.61 m2
AsIV = 1.63*x
C) Wartości jednostkowych wytrzymałości q(r) i ti(r)
- pod podstawą
q(r) = 0.9*qx = 0.9*(538,94x+3448,21) = 485,05x+3103,39
- na pobocznicy
tIb=0,9*35,59=32,03 kPa
tIIa=0,9*38,4=34,56 kPa
tIIa'=0,9*40=36 kPa
tIV=0,9*112,36=101,12 kPa
D) Wyznaczenie długości pala
lp = (6,4+x) m
Ciężar obliczeniowy pala
Gnp = γf*((π*d2)/4)*lp*γb(n) = 1.1*((3.14*0.522)/4)*(6,4+x)*24 = 5,6*x+35,86
Nośność pala
Nt = Sp*q(r)*Ap+m1*ΣSsi*ti(r)*Asi =
1,3*(485,05x+3103,39)*0,371+1,6*32,03*2,64+1,0*34,56*0,33+1*36*2,61+1,1*101,12*1,63*x)=x(233,94+181,31)+1496,76+135,29+11,40+3,55=
= 415,25x+1647
Maksymalna siła przypadająca na pal
Rmax = 876,28 kN
0.9*Nt = Rrmax+Grp
0.9*(415,25x+1657)=876,28+5,6x+35,86
368,12x=-579,16
x=-1,57m przyjęto x=0
Przyjęto długość pala lp = 6,4+0 = 6,4 m
5. Obliczenie nośności pala w grupie
Promień podstawy strefy naprężeń w gruncie
R = (d/2)+Σhi*tgαi = (0.52/2)+(4,6*0,105+1,8*0,07) = 0.87 m
Najmniejszy osiowy rozstaw pali
r = 1.4 m
(r/R) = (1.4/0.87) = 1,62 z tab. m1 = 0,94 (interpolując)
Strefy naprężeń zachodzą na siebie. Nośność pala w grupie jest równa:
Nt = Sp*q(r)*Ap+m1*ΣSsi*ti(r)*Asi =
=1,3*3103,39*0,371+0,94[1,6*32,03*2,64+1,0*34,56*0,33+1*36*2,61)=
=1496,76+141,23=1637,98 kN
6. Wymiarowanie podstawy podpory palowej
Obliczeniowe siły przypadające na poszczególne pale (od obliczeniowych obciążeń przekazywanych przez słup.
|
schemat I [kN] |
schemat II [kN] |
Rr1 |
726,40 |
703,06 |
Rr2 |
791,87 |
789,67 |
Rr3 |
857,35 |
876,28 |
Rr4 |
725,82 |
686,92 |
Rr5 |
791,30 |
773,52 |
Rr6 |
856,78 |
860,13 |
Rr7 |
725,25 |
670,77 |
Rr8 |
790,73 |
757,38 |
Rr9 |
856,20 |
843,98 |
Całkowite siły rozciągające :
Zx = (1/hox)*ΣRri*lxi
Zy = (1/hoy)*ΣRri*lyi
Ze względów konstrukcyjnych oraz uwzględniając dość jednolity rozkład naprężeń przyjęto dwa rodzaje pasm zbrojeniowych zaprojektowanych dla najbardziej niekorzystnych przypadków obciążeń.
Pasma poziome:
ZI=1/1,39*(856,20*1,65+856,78*0,05)=1047,17 kN
Pasma pionowe:
ZII=1/1,37*876,28*1,4=895,47 kN
Przyjmuje stal AIII 34GS fyd=350 MPa
AsI=1047,17/350000=0,00299m2=29,9cm2
AsII=895,47/350000=0,00256m2=25,6cm2
W pasmach poziomych przyjęto 10xØ20 o AsI=31,42 cm2
W pasmach pionowych przyjęto 9xØ20 o AsI|=28,27 cm2