II.WYCHOWANIE DO ŻYCIA GOSPODARCZEGO, 17.Warunki podejmowania pracy, Marek Biesiada


Marek Biesiada 07. 03. 2007

Konspekt lekcji WOS

w klasie III B

Temat: Warunki podejmowania pracy.

  1. Cele dydaktyczno-wychowawcze.

Po lekcji uczeń:

  1. Metody:

  1. Środki dydaktyczne:

  1. Tok lekcji:

  2. Czynności nauczyciela

    Czynności uczniów

    Uwagi

    1

    2

    3

    I. Czynności organizacyjno - porządkowe.

    • sprawdzenie listy obecności

    • zapisanie tematu lekcji do dziennika

    1. Rekapitulacja wtórna:

    • Co to jest rynek pracy?

    • Kim są pracownicy?

    • Kim są pracodawcy?

    • Jakie warunki muszą być spełnione aby pracodawca zatrudnił pracownika?

    • Jakie można wyróżnić rynki pracy?

    • Na czym polega specyfika rynku pracy?

    Odpowiadają wyznaczeni uczniowie

    1. Realizacja nowych treści:

    Temat: Warunki podejmowania pracy.

    1. Czynniki wyboru miejsca pracy

    • Jakie czynniki należy brać pod uwagę przy wyborze miejsca pracy?

    • Jakie czynniki ty bierzesz pod uwagę przy wyborze miejsca pracy?

    • Gdzie szukamy oferty pracy?

    2. Poszukiwanie informacji o pracy

    • Gdzie możemy znaleźć informacje o pracy?

    3. List motywacyjny

    • Co to jest dossier?

    • Dlaczego sporządzenie listu motywacyjnego jest tak ważne przy poszukiwaniu pracy?

    • Jaka treść powinna znaleźć się w liście motywacyjnym?

    • Jakie informacje powinniśmy wymienić w liście motywacyjnym?

    • Jak powinien wyglądać list motywacyjny?

    4. Curriculum vitae (CV)

    • Co powinno zawierać CV?

    • Jak powinno wyglądać CV?

    5. Rozmowa kwalifikacyjna

    • Jakie jeszcze dokumenty powinno zwierać dossier?

    • Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?

    • Czego nie należy robić podczas rozmowy?

    • Co wato robić podczas spotkania?

    6. Cechy dobrego pracownika

    • Jakie powinien posiadać cechy dobry pracownik?

    • Od czego zależą cechy dobrego pracownika?

    7. Utrzymanie pracy

    • Kiedy osiągniemy sukces w pracy?

    • Jak należy postępować, aby utrzymać pracę?

    Uczniowie zapisują temat do zeszytu.

    Uczniowie czytają tekst z podręcznika: Wiedza..., Poznań 2002, s. 132-133.

    Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

    1. Czynniki wyboru miejsca pracy

    1. rodzaj i warunki pracy

    2. wynagrodzenie

    3. bezpieczeństwo utrzymania pracy

    4. siedziba zakładu pracy

    5. możliwości szkolenia i podnoszenia kwalifikacji

    6. awans

    7. reputacja firmy

    8. świadczenia dodatkowe

    9. współpracownicy

    10. twoje atuty

    11. godziny pracy

    12. bezpośredni przełożony

    Uczniowie czytają tekst z podręcznika: Wiedza..., Poznań 2002, s. 133.

    Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

    2. Poszukiwanie informacji o pracy

    • oferty pracy w gazetach, w Internecie

    • rejonowe urzędy pracy,

    • firma - informacja uzyskana bezpośrednio (kandydat na pracownika chodzi od firmy do firmy)

    • rodzina, znajomi, sąsiedzi,

    • agencje pracy.

    Uczniowie czytają tekst z podręcznika: Wiedza..., Poznań 2002, s. 133-135.

    Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

    3. List motywacyjny

    powinien zawierać:

    • informacje, o jaką pracę się ubiegamy,

    • motywy ubiegania się o daną pracę,

    • czynniki wyboru miejsca pracy,

    • jakiego kolejnego kroku oczekuje kandydat od firmy

    Uczniowie czytają tekst z podręcznika: Wiedza..., Poznań 2002, s. 135-137.

    Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

    4. Curriculum vitae (CV)

    a) CV powinno zawierać następujące informacje:

    • dane personalne,

    • określenie posiadanego wykształcenia,

    • praktyczne i zawodowe doświadczenia (przebieg pracy zawodowej),

    • posiadane dodatkowe umiejętności,

    • zainteresowania,

    • ewentualne oczekiwane wynagrodzenie

    b) dobre CV winno być komunikatywne. Należy więc zadbać o następujące elementy:

    • strukturę umożliwiające łatwe odszukiwanie informacji,

    • prostotę i poprawność języka,

    • zwięzłość, krótkie sformułowania, konkretne i dokładne, oddające istotę informacji

    Uczniowie czytają tekst z podręcznika: Wiedza..., Poznań 2002, s. 137-138.

    Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

    5. Rozmowa kwalifikacyjna

    a) przygotowania do rozmowy kwalifikacyjnej

    • zdobyć kilka informacji o firmie - jej charakterze, działalności, konkurencji,

    • dowiedzieć się, kto będzie przeprowadzał rozmowę,

    • przeczytać jeszcze CV i list motywacyjny oraz ogłoszenie w prasie (jeżeli było), żeby upewnić się, czy spełniamy wszystkie wymagania - jeżeli nie, to dlaczego tak jest,

    • przygotować odpowiedzi na pytania, które mogą pojawić się w trakcie rozmowy

    • zadbać o wygląd - powinien on współgrać ze stylem firmy lub zawodu. W razie wątpliwości bezpieczna jest klasyka stroju, dyskretny makijaż i ogólne zadbane (fryzura, dłonie, buty),

    • sprawdzić, ile czasu zajmie dojazd, żeby się nie spóźnić na spotkanie

    b) czego nie należy robić:

    • unikać wzroku rozmówcy i przekraczać właściwej odległości komunikacyjnej,

    • siadać na brzeg krzesła,

    • zwierzać się ze spraw osobistych,

    • zerkać na zegarek,

    • odpowiadać mrukliwie (mhm, no),

    • powątpiewać we własną wartość,

    • mówić źle o byłych przełożonych,

    • przychodzić za wcześnie (maks. 10 min.) ani spóźniać się (maks. 1 min.),

    • nadmiernie gestykulować,

    • skupiać się na własnych potrzebach jako jedynej motywacji,

    • pytać o wynagrodzenie

    c) co warto robić w trakcie spotkania:

    • przywitać się, podając rękę i wymieniając imię i nazwisko,

    • konkretnie odpowiadać na pytania,

    • mieć przygotowaną listę pytań i w stosownym momencie je zadać

    d) przykładowe pytania do pracodawcy:

    • Jaka jest struktura organizacyjna firmy?

    • Gdzie w tej strukturze jest interesujące mnie stanowisko?

    • Jaki jest zakres moich ewentualnych obowiązków?

    • Jaka jest liczba zatrudnionych?

    • Jakie jest środowisko pracy?

    • Jaki jest program szkoleniowy i możliwość rozwoju?

    Uczniowie czytają tekst z podręcznika: Wiedza..., Poznań 2002, s. 139.

    Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

    6. Cechy dobrego pracownika

    • czystość i porządek,

    • chęć uczenia się,

    • umiejętność rozmowy z innymi,

    • umiejętność współpracy,

    • miły głos,

    • zdolności artystyczne,

    • siła fizyczna,

    • umiejętność pracy w zespole,

    • godny zaufania,

    • odpowiedzialność,

    • muzykalność,

    • ambicja,

    • punktualność,

    • pogoda ducha, optymizm,

    • akceptacja krytyki,

    • wykonywanie poleceń,

    • umiejętność wyboru odpowiedniego stroju,

    • szczerość,

    • przyjacielskość,

    • twórczość (kreatywność, innowacyjność),

    • odporność na stres.

    Uczniowie czytają tekst z podręcznika: Wiedza..., Poznań 2002, s. 139-140.

    Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

    7. Utrzymanie pracy

    a) Kiedy osiągniemy sukces w pracy?

    • dobra praca,

    • odpowiednia płaca,

    • bezpieczna praca,

    • możliwość awansu.

    b) Jak należy postępować, aby utrzymać pracy?

    • wykazać się fachowością na swoim odcinku pracy, być odpowiedzialnym i solidnym,

    • uśmiechać się i być miłym,

    • nie narzekać,

    • być aktywnym w różnych dziedzinach pożytecznych dla firmy,

    • niezbyt często krytykować innych,

    • być gotowym akceptować swoje błędy (przyznawać się do ich popełniania),

    • wykazywać troskę o innych i być im pomocnym,

    • szanować poglądy i opinie innych,

    • wykazać chęci do zmian korzystnych dla siebie i firmy,

    • utożsamiać się z zakładem i w razie potrzeby bronić jego interesów.

    1. Rekapitulacja pierwotna

    • Jakie czynniki należy brać pod uwagę przy wyborze miejsca pracy?

    • Jakie czynniki ty bierzesz pod uwagę przy wyborze miejsca pracy?

    • Gdzie szukamy oferty pracy?

    • Gdzie możemy znaleźć informacje o pracy?

    • Co to jest dossier?

    • Dlaczego sporządzenie listu motywacyjnego jest tak ważne przy poszukiwaniu pracy?

    • Jaka treść powinna znaleźć się w liście motywacyjnym?

    • Jakie informacje powinniśmy wymienić w liście motywacyjnym?

    • Jak powinien wyglądać list motywacyjny?

    • Co powinno zawierać CV?

    • Jak powinno wyglądać CV?

    • Jakie jeszcze dokumenty powinno zwierać dossier?

    • Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?

    • Czego nie należy robić podczas rozmowy?

    • Co wato robić podczas spotkania?

    • Jakie powinien posiadać cechy dobry pracownik?

    • Od czego zależą cechy dobrego pracownika?

    • Kiedy osiągniemy sukces w pracy?

    • Jak należy postępować, aby utrzymać pracę?

    Odpowiadają wyznaczeni uczniowie

    V. Zadanie pracy domowej

    VI. Ocena pracy uczniów na lekcji.

    Odpowiadają wyznaczeni przez nauczyciela uczniowie, którzy mogą posługiwać się podręcznikiem i zapisem w zeszytach.

    Uczniowie aktywni otrzymują oceny.

    1


