Kosz, PK - Doskonalenie poznanych elementów piłki koszowej - 2, Konspekt lekcji pływania


Konspekt lekcji :14,15

Data: 21.09.2001

Dyscyplina: Koszykówka

Temat: Doskonalenie poznanych elementów piłki koszowej

Klasa/ Płeć: 5 / dz

Ilość uczniów: 10

Miejsce ćwiczeń: sala gimnastyczna

Czas:2x45min

Przybory: piłki koszowe, materace,p.lekarskie

Cele główne:

1.Umiejętności: rzut do kosza z biegu, podania i chwyty, kozłowanie

2.Motoryczność:koordynacja

3.Wiadomości: przepisy gry i sędizowanie

4.Akcenty wychowawcze: współpraca w zespole

Imię i nazwisko prowadzącego:Zbigniew Łacisz


Tok lekcji

Zadania szczegółowe

Dozow.

Uwagi organ.-metod

1.Zorganizowanie grupy

1.Zbiórka w dwuszeregu

2.Sprawdzenie listy obecności i strojów sportowych

3'

Odkładamy biżuterię i zegraki

2.Motywacja do zajęć

1.Informacja o róznicach

między grami i zabawami W

2'

3.Rozgrzewka

psychomotoryka

profilaktyka

1.zab. ożywiająca „berek z kozłowaniem”

2.ćw RR - kozłowanie piłki PR, na gwizdek zmiana kierunku biegu i ręki - przekładanie piłki dookoła T

3.ćw T toczenie piłki PR i LR

4.ćw RR i T- piłka trzymana oburącz za plecami, podrzut piłki przez sklon T, tak aby złapać ją z przodu

5.ćw RR - odbij pilkę od parkietu, przejdź pod nią i chwyć oburącz tak aby nie spadła

6.ćw T - rozkrok, toczenie piłki „ósemką” między stopami

7.ćw NN trucht w miejscu z wysokim unoszeniem kolan, próba przekładania piłki między NN

8.ćw mm grzbietu - leżenie przodem, kozłowanie piłki

9.ćw mm brzucha - leżenie tyłem, pilka między stopami.RR za głową - przez leżenie przewrotne piłka do dłoni, przez skłon T w przód piłka m. Stopy

10.podskoki- 2 okrążenia podskokami wokół lężącej piłki - w dwie strony

2'

1'

1 dł sali

10x

10x

10x

2x30s

30s

7-8x

1'

Łokcie nie dotykają podłoża

4.Kształtowanie sprawności i doskonalenie umiejętności

1..równoczesne podania ; oburącz sprzed kl. Piersiowej i kozłem

2czy potrafisz podrzucić piłkę do góry, złapać piłkę podaną przez portnera , odrzucić ją i złapać piłke spadającą z góry?

3.podaj dwie piłki równocześnie trzymane na P i LR do partnera, którego zadaniem jest złapanie ich obu.

4.kozłowanie piłki pR do polowy szerokoścli boiska, podanie oburącz sprzed klatki piersiowej do partnera i powrót tyłem

5.leżenie tyłem, jedna osoba obok drugiej, na przedramionach „nożyce” pionowe i poziome, nie dotykając piłek

2'

10x

10x

10x

2'

Metodyka nauczania rzutu z biegu:

  1. objaśnienie i pokaz

  2. przeskok przez materac - lewa noga przemateracem, wybicie się, długi skok nad materacem, prawa noga za meteracem, krótki dynamiczny krok zjednoczesnym odbiciem z NL w górę i skeirowaniem PR w stornę kosza.

  3. J.w.chwyt piłki w momencie lądowanie na PN z dłoni podającego

  4. J.w. z rozbiegu, przeskok przez materac i chwyt pilki podrzuconej przez podającego i rzut do kosza

  5. J.w. przez piłkę lekarską, podanie z odl. 20m

  6. Kozłowanie po całej sali, na gwizdek dwutakt

  7. Rzut z dwutaktu po kozłowaniu.” Rząd rzuca - rząd zbiera”

  8. Zorganizowanie przez uczniów turnieju koszykówki (wybranie sędziów) W

  9. Gra szkolna

2'

10x

10x

10x

8x

2'

4'

5'

25'

5.uspokajanie org

1.zab.uspok. „bum”

1'

Leżenie w rozsypce

6.Czynności org-wych

1.Sprzątanie sali

2.Zbiórka w dwuszeregu

3'

7.Nastawienie do pracy samodzilenej

1.Zachęcenie do brania udziału SKSach

2.Zachęcenie do wykonywania porannej gimnastyki

2'


