Mama Ani jest lekarzem, tato Wojtka kolejarzem ..., czyli rodzice i ich zawody


SCENARIUSZ ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH

Osoba prowadząca: Agnieszka Bok

Data: 24.05.2010r

Grupa wiekowa: 3-4 latki

Temat kompleksowy: Nasi rodzice

Temat dnia: „Mama Ani jest lekarzem, tato Wojtka kolejarzem ...”, czyli rodzice i ich zawody

Cele operacyjne: dziecko:

- wzbogaca swój słownik językowy,

- zna zawód swoich rodziców,

- nazywa zawody wykonywane przez ludzi na podstawie dostępnych im przyborów,

- prawidłowo przyporządkowuje akcesoria do zawodu,

- odgrywa krótkie scenki pantomimiczne,

- samodzielnie wykonuje pracę plastyczną.

Metody:

- oparte na aktywności dziecka: aktywność ruchowa (uczestnictwo w zabawie ruchowej, drama), językowa (swobodna wypowiedź, odpowiedzi na pytania, rozmowa), oglądowa, plastyczna (malowanie farbami);

- oparte na aktywności nauczyciela: objaśnianie, instruktaż, zadawanie pytań, rozmowa, pokaz, pochwała.

Formy organizacji: indywidualna, zbiorowa, grupowa

Środki dydaktyczne: piosenka „Kierowca autobusu”, koperty, bilety, obrazki zawód + akcesoria z nim związane, melodia do zabawy ruchowej, kartki, farby.

Przebieg zajęć:

1. Wyruszenie w podróż do krainy zawodu rodziców

Zabawa przy piosence „Kierowca autobusu” z serii „Śpiewające brzdące” wyd. 2, cz. 4.

Na sali tworzymy „przystanki autobusowe”, na których znajdują się grupki dzieci. Wybieramy jedną osobę, która będzie kierowcą autobusu. Pozostałym dajemy koperty,
w których powinny znajdować się bilety (kopert jest więcej niż dzieci, lecz biletów jest odpowiednia ilość, niektóre koperty będą więc puste).

Teraz jestem sam, lecz autobus mam. - kierowca prowadzi autobus

Po ulicach jadę, zabieram gromadę.

Raz, dwa, trzy, ze mną jedziesz ty! - kierowca wybiera kontrolera

Teraz jest nas dwóch, ze mną jest ten zuch - autobus podjeżdża na przystanek

Zuch sprawdza bilety, kto nie ma niestety,

Zostać musi tu! Zostać musi tu!

Bilety do kontroli! Bilety do kontroli! - dz. podają bilety, kto nie ma zostaje

Kto nie ma niech się nie boi! i losuje następną kopertę

Za chwilę tutaj przyjedziemy,

Ważny bilet zabierzemy!

Ten kto bilet ma, jedzie ze mną - autobus jedzie dalej z pasażerami

A kto biletu nie ma, tego nie zabieram.

Teraz już jest przystanek znów. - autobus podjeżdża na przystanek

Ze mną jest ten zuch, bilety idą w ruch - bileter sprawdza bilety

Zuch sprawdza bilety, kto nie ma niestety,

Zostać musi tu! Zostać musi tu!

Bilety do kontroli! Bilety do kontroli! - dz. podają bilety, kto nie ma zostaje

Kto nie ma niech się nie boi! i losuje następną kopertę

Za chwilę tutaj przyjedziemy,

Ważny bilet zabierzemy!

2. Wypowiedzi dzieci na temat zawodów ich rodziców - rundka w kole

Po zakończeniu zabawy „Kierowca autobusu” pytamy dzieci, jakie zawody pojawiły się
w piosence. Następnie każde dziecko po kolei nazywa zawód, jaki wykonują jego rodzice (jeśli je zna) lub określa ich miejsce pracy i podaje wykonywane przez nich czynności.

3. Zabawa dydaktyczna „Przedmiot - zawód”

Każde dziecko losuje ilustrację przedmiotów, charakterystycznych dla określonych zawodów: pędzel, garnek, strzykawka, aparat, but, grzebień itd. Następnie nazywa zawody, do wykonania których potrzebne są te akcesoria i przyczepia obrazek na tablicy obok osoby reprezentującej daną czynność.

4. Zabawa ruchowo-naśladowcza „Wykonuję różne czynności”

Dzieci spacerują przy dźwiękach dowolnej melodii , na hasło nauczyciela zatrzymują się
i wykonują podaną przez niego czynność, np. pieczemy chleb, robimy zastrzyki, jeździmy samochodem. Potem próbują nazwać zawody, z którymi związane są czynności przez nie przedstawione.

5. Ćwiczenie językowe „Co robi?”

Nauczyciel podaje nazwy zawodów, dzieci podają nazwy czynności wykonywanych w danym zawodzie, np.:

- kierowca - kieruje

- lekarz - leczy

- krawiec - szyje

- strażak - gasi (pożar)

6. Malowanie na temat „Moja mama, mój tata w pracy”

Dzieci wybierają sobie jednego z rodziców, którego namalują w trakcie pracy. Nauczyciel przypomina o malowaniu na całej powierzchni kartki, zachowaniu proporcji i właściwym nacisku pędzla na kartkę.

Po wyschnięciu prac, umieszczenie ich w kąciku dla rodziców.


