Start Lublin II

2006

Źródto: PZSN „Start". * brak danych

Przepisy gry

Gra w goalball rozgrywana jest pomiędzy dwoma drużynami. W każdej drużynie na boisku znajduje się trzech zawodników oraz trzech zawodników rezerwowych, przy czym maksymalnie można 3-krotnie dokonać zmiany. Celem gry jest zdobycie jak największej liczby bramek (rzut, w wyniku którego pitka przekracza linię bramkową). Za każdą bramkę drużyna otrzymuje 1 pkt. (IBSA 2007d).

Mecz odbywa się w hali na boisku o wymiarach 9x18 m. Bramki, których wysokość wynosi 1,3 m, a szerokość 9 m, umieszczone są na końcowych liniach boiska (fot. 32).

Podczas gry wykorzystuje się specjalną piłkę o ciężarze 1,25 kg i obwodzie 76 cm. Dzięki metalowym kulkom m umieszczonym wewnątrz piłki, zawodnicy są w stanie usłyszeć kierunek jej toczenia się (lokalizacja piłki)182. Podczas gry wymagana jest absolutna cisza. Zawodnicy drużyny, w kierunku, której toczy się piłka, muszą wiedzieć (słyszeć), w jakim kierunku porusza się piłka. Rzut na bramkę przeciwnika może odbywać się w strefie do 6 m od własnej bramki. Obrona odbywa się w strefie do 3 m od własnej bramki (tzw. team area). Dla ułatwienia gry wyznaczono na boisku, wyczuwalne poprzez dotyk, tzw. linie orientacyjne (player orientation lines), dzięki którym zawodnik może odnaleźć swoją pozycję na boisku (IBSA 2007d).

obrony ataku cerodkowa    orientacyjne

Dla wyrównania szans zawodnicy mają specjalne okulary (gogle, osłony na oczach) uniemożliwiające widzenie, dodatkowo mają oczy zaklejane plastrami okulistycznymi.

Mecz trwa 20 min. (2x10 min.) z 5 min. przerwą. W przypadku remisu, oraz gdy regulamin zawodów wymaga wyłonienia zwycięzcy, mogą być przeprowadzone trzy 3-minutowe dogrywki. Wynik spotkania jest rozstrzygnięty w sytuacji zdobycia bramki przez jedną z drużyn. Jeżeli podczas dogrywki wynik nie zmienił się, regulamin przewiduje wykonywanie dodatkowych strzałów na bramkę, które wyłaniają zwycięzcę spotkania. Każda z drużyn ma prawo do wykorzystania trzech 45-sekundowych przerw w grze (IBSA 2007d).

Nad poprawnym przebiegiem gry (podczas oficjalnych zawodów odbywających się pod patronatem IBSA) czuwają: 2 sędziów boiskowych (sędzia główny oraz pomocniczy), 4 sędziów bramkowych, oraz 4 osoby kontrolujące przebieg gry (pomiar czasu, kontrola wyniku meczu, pomiar czasu 10 s oraz kontrola liczby strzałów na bramkę).

Sędzia może podczas gry zdecydować o przyznaniu rzutu karnego. Jest on konsekwencją popełnienia błędu indywidualnego lub drużyny. Wyróżnia się dwa rodzaje przewinień skutkujących przyznaniem rzutu karnego: osobiste i drużynowe. W obu przypadkach podczas obrony rzutu karnego na boisku pozostaje tylko jeden gracz z drużyny broniącej. W przypadku rzutu kar-102 Stąd pochodzi określenie „piłki dźwiękowe”.